Időjárás: januárban tavasz volt a télben
Mindjárt az újév elején megdőlt a napi országos melegrekord: az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai alapján az ország naposabb tájain 12 és 19 fok között alakultak a maximumok. Végül a Sellyén mért 18,9 fok bizonyult a legmagasabbnak, ami 1,4 fokkal több, mint az ezen a napon tavaly Főnyeden mért 17,5 fokos napi csúcs. A régi maximumhoz képest nagyjából 15 mérőállomáson mértek magasabb hőmérsékletet aznap. Országos szinten csapadékból sem volt hiány, utoljára 1915-ben volt annyira csapadékos a január, mint az idei. Egyes helyeken háromszor több csapadék hullott, mint egy átlagos januárban (33 milliméter).
Arra voltunk kíváncsiak, hogy a január milyen adatokat mutatott a térségünkben, ebben segített Ráduly László, a Kőszegi Időjárás Előrejelzés Facebook-oldal vezetője. Elmondta, hogy szinte egész januárban átlag fölötti volt a hőmérséklet. Egészen pontosan az átlag középhőmérséklet +3,4 Celsius-fok volt, ellenben az ilyenkor szokásos -0,9 fokkal. Csapadékban hozta az átlagot Kőszegen és környékén az év első hónapja, 37,7 millimétert mértek. A csapadékos napok száma 25 volt, 5 millimétert meghaladó csapadék három nap esett. Egy nap volt összefüggő hótakaró: január 22-én 6-8 centiméter hó fedte be a tájat.
– 12 fagyos nappal zárt a január, de ennek nagy részén -0,1, -0,3 Celsius fokot mértem – tette hozzá. – A leghidegebb Kőszegen január 30-án éjjel volt, akkor -7,8 fokot mutatott a hőmérő. Téli és zord napunk egyáltalán nem volt. Téli napról akkor beszélünk, ha egész nap mínusz hőmérsékletet mérünk, zordról pedig akkor, ha a hőmérséklet -10 Celsius-fok alá esik. Összességében a január jóval melegebb volt, mint az átlag, csapadék viszont nem esett több, mint máskor.
A folytatásban úgy néz ki, hogy beköszönt a tél, a jövő hét elején sarki hideg levegő áramlik fölénk.
Színes virágszőnyeg az arborétumban
A Kámoni Arborétumban színes virágok és csodás illat várja a látogatókat: a természet nem igazodik a naptári napokhoz, korábban kezdődött idén a virágzás. Németh Gábor arborétumvezető elmondta, hogy az enyhe időjárásnak köszönhetően sok cserje virágzik: például az illatos tündérfa, a hunyor, az illatos lonc, a kikeleti bangita, a téltemető, a varázsmogyoró és a kislevelű ciklámen. Az illatos tündérfa sárga virágának csak februárban szabadna megjelennie, illata azonban már év eleje óta egy-két méterről érezhető. Gyönyörű sárgában és pirosban pompáznak a varázsmogyoró-bokrok, látványos magenta színben pedig a tavaszi virágzású ciklámen. A kikeleti bangita piros bimbója is kinyílt már, virágzásában egyre világosabb rózsaszín színnel lepi meg a látogatókat. Teljes virágzásban látható hetek óta a téltemető, amelynek neve is jelzi, hogy mikor kellene virágoznia, ám ezzel mit sem törődve, idén korábban jelzi a tavasz közeledtét. A hagymás növények közül a hóvirágok is bontják virágaikat, ha az időjárás kedvez, akkor nagyjából egy hét múlva hóvirágszőnyeg borítja majd az arborétumot.
Jövő héten beköszönt a tél
Az előrejelzések szerint a tél is megmutatja arcát. Az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint a nappali gomolyfelhő-képződés mellett mindenütt legalább néhány órára kisüt a nap, főként a középső országrészben levő összeáramlásban állhatnak össze jobban a felhők. Arrafelé hószállingózás, gyenge havazás előfordulhat. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Dunántúlon és az Alföldön meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 0 fok körül valószínű. Késő estére -9 és -1 fok közé hűl le a levegő.
Hétfőn derült vagy gyengén felhős ég várható, majd a hajnali órákban fátyolfelhők sodródnak be az északi területek fölé. Csapadék nem lesz. A szél egyre veszít erejéből, de a Tiszántúlon élénk maradhat az északkeleti szél még a hajnali órákban is. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -10 és -5 fok között alakul, de a szélcsendes, derült tájakon egy-egy helyen a -15 fok sem kizárt.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.