Januártól bírságot kap, aki meggyújtja az avart vagy a kerti hulladékot
Pattog a tűz az egyik parkerdei kiskertben. Hordóban égetik el a kerti hulladékot. Ez bevett szokás errefelé, mert jól felügyelhető, a mellé készített vizeskannák is biztonságot szolgálják. Leginkább az ősz a kerti takarítás időszaka. Sokan komposztálják a zöldhulladékot, mert az később tápanyagot adhat a talajnak.
A diófa leveleit viszont nem szívesen komposztálják a kerttulajdonosok. Bár a közhiedelemmel ellentétben azt is lehet, csak jóval tovább tart, míg a többi növény növekedését visszafojtó anyag lebomlik belőle. A diófákat az utóbbi időben számos betegség és rovar károsítja, ezért is égetik el ezek hulladékát előszeretettel a gazdák.
Molnár Lajos, Parkerdei Kertbarátok Egyesülete elnöke elmondta, ha januártól nem lehet égetni a kertekben, akkor attól tart, hogy a dió, a diófa levelek, vagy amit nem lehet komposztálni, az az erdőben fog landolni, mert a Körmendi útra nem mindenki viszi el a zöldhulladékot, mert csak ott lehet leadni.
A törvényi szabályozásnak eleget téve döntött októberben a szombathelyi közgyűlés is az égetés jövő évi betiltásáról. Az avar- és kerti hulladék lakosságbarát elhelyezésének lehetőségeit a SZOVA Zrt. dolgozza ki.
Németh Ákos tanácsnok kiemelte, az egyik lehetőség az, hogy különböző begyűjtő pontokat helyeznek ki, de ez még egyelőre a jövő zenéje. Azt gondolja, azon lesznek, hogy megoldást is nyújtsanak, ne csak tiltsanak.
Pécs, Tatabánya és Salgótarján levegője az országos szennyezettségi térkép szerint egészségtelen, Szombathelyé viszont tűrhető besorolású. A fűtési szezonban, valamint az őszi avar- és kerti hulladék égetések idején főként a kertes övezetekben észrevehetően romlik a levegő.
Bencsics Attila, a Vas Megyei Kormányhivatal osztályvezetője elmondta, nem lesz soha tökéletes égés, ez azt jelenti, hogy a finom részecskéken, szálló poron kívül egyéb szennyezőanyagok is kerülnek a levegőbe. Ennek a megszüntetése kiemelten fontos az ország számára, tekintettel arra, hogy erre az unió is kötelezi hazánkat.
November 30-ig még szabad égetni vasárnap és az ünnepnapok kivételével 9 és 19 óra között. Januártól viszont, aki meggyújtja az avart vagy a kerti hulladékot, százezer forintos bírsággal számolhat.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.