Jézus feltámadása új kezdetet hoz
– Hogyan élhetik meg a hívő emberek a húsvét örömét most, a járvány okozta veszélyhelyzet közepette? Ilyesmire aligha volt példa még, talán nincs is rá jól bevált forgatókönyv...
– Bár a gyülekezetben most nem élhetjük meg az összetartozás érzését, Isten szent lelke által ott van a családokban, a zárt ajtók mögött, és ez így lesz húsvétkor is. Nem tudunk egymással találkozni, és nagy megpróbáltatás, hogy a gyülekezet közössége, ami megtartó ereje az egész hitünknek, most nem lehet együtt. De vannak és lesznek olyan alkalmak, amelyek átsegítik ezen az embereket. Megpróbáltuk megtalálni a lehetőségeket, hogy a gyülekezeti tagok bekapcsolódhassanak az istentiszteletekbe az online világban. Minden vasárnap 10 órakor a lelkészek ott vannak a templomban, megtartják az istentiszteletet, amiről felvétel készül, és később a rádió hullámhosszán, valamint az interneten visszahallgatható. A Credo Rádió is több lelki tartalommal szolgál az embereknek: sok imádság, igehirdetés, ének, gondolatok, meditatív szövegek hangoznak el, hogy a családok érezzék, nincsenek egyedül, és nem maradnak Isten igéje nélkül. Nagypénteken este passióolvasást tartunk, lesz istentisztelet szombaton, vasárnap és hétfőn is.
– Mit jelent számodra a húsvéti vasárnapi istentisztelet?
– A húsvét hajnali istentisztelet lelkészként és magánemberként is sokat ad nekem. Erőforrást, lendületet jelent számomra az egész évre. Emlékszem, mennyire hiányzott, amikor az első gyermekem születése után nem tudtam jelen lenni. Sokat jelent a gyülekezetnek is. Sötétben elkezdjük az istentiszteletet, majd az új húsvéti gyertyával bevonul közénk a fény. Ahogy pedig felkel a nap, és kivilágosodik a templom, megtapasztalhatjuk azt a csodát, hogy az Isten világossága megtör minden sötétséget. Kérdés, hogy ennek a hiányával mit tudunk majd kezdeni – a közösség és én magam is. Természetesen megtartjuk az istentiszteletet, de nyilván az érzékszerveinkre ható elemek nélkül. Ugyanakkor az Isten igéje ott lesz, így mégiscsak át tudjuk élni, otthoni elcsendesedésben. Mi pedig tudjuk, hogy a gyülekezet közössége ott van, és hallja.
– Ti a családban, a gyermekeitekkel hogyan ünnepeltek, milyen hagyományok élnek nálatok?
– Ez a helyzet most nekem is új. A várandósságom azon szakaszában vagyok, hogy itthon kell maradnom, mert így biztonságosabb. Itthonról szolgálok, itt készülnek a felvételek az igehirdetésről. Családi körben hallgatjuk az istentiszteletet, lelassulunk, több jut a minőségi időből egymásra. Az ünnepet is sokkal intenzívebben fogjuk tudni megélni. A gyerekek már hetek óta azt kérdezik, vajon a nyuszi tud-e jönni ebben a vírusos időszakban. Nagyon várják. A néphagyományokban megjelenő szokásokat – a tojást, mint az új kezdet szimbólumát, a locsolkodást – megéljük és megtartjuk, természetesen eljön a nyuszi is. A nagyszülők falun élnek, húsvétkor sokat vagyunk náluk. Ott hagyománya van a locsolkodásnak, és a fiúk el is jártak eddig minden évben, de ez az idén elmarad. A családok életében hiány lesz, hogy nem találkozhatnak, de az online térben bekapcsolódhatnak egymás mindennapjaiba, így az ünneplésbe is. Tudok olyan családról, ahol a családtagok minden este 7 órakor leülnek a képernyők elé, és elmondják, mit történt velük aznap. Meg lehet találni ebben a helyzetben is a lehetőséget, amivel meg tudjuk élni a családi közösségeinket, ha nem is fizikálisan – ami nyilván nagyon hiányzik, hiszen éltető erő –, de a modern eszközökkel mégis csak közel tudunk kerülni egymáshoz, húsvétkor is.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.