Ez a Minimum: jól átlátható a szombathelyi önkormányzat működése
A 2024-es önkormányzati választások előtt az Ez a Minimum! átláthatósági programot meghirdető Átlátszó.hu, a K-Monitor és a Transparency International Magyarország újból elvégezte a programban résztvevő önkormányzatok értékelését, kiegészítve a kezdeményezésben nem résztvevő önkormányzatokkal. A három szervezet felmérése szerint a programhoz csatlakozó önkormányzatok átlagosan harmadával értek el jobb eredményt, mint az Ez a Minimum! program kapcsán átláthatósági vállalást nem tett önkormányzatok.
Az élen Budapest VIII. kerülete (Józsefváros) végzett, megelőzve a XI. kerületet (Újbuda) és a VI. kerületet (Terézváros), míg a legátláthatóbb vidéki önkormányzat Baja lett, egy ötödik helyezéssel. Szombathely 29 önkormányzatból a kilencedik lett.
A legkevesebb és legrosszabb minőségű közérdekű adat Budapest V. kerületének (Belváros) honlapján érhető el a vizsgált önkormányzatok közül.
A kezdeményezést elindító három szervezet először az önkormányzati ciklus közepén értékelte a legnagyobb önkormányzatok közzétételi gyakorlatát, most pedig cikluszáró értékelést végeztek az Ez a Minimum! szempontjai alapján. A nagyvárosok és kerületek önkormányzatainak honlapján több tucat adatot vizsgáltak. Összesen ezres nagyságrendű közérdekű adat és közzétételi forma meglétét vagy hiányát ellenőrizték a felmérésbe bevont 29 önkormányzat esetében.
A 2023 végén indult és 2024 márciusban lezárult átláthatósági értékelés megállapításai szerint a vállalást tett, döntően ellenzéki irányítású városok többsége megtartotta 2019-es ígéretét és érdemi lépéseket tett az átláthatóság ígért növelése érdekében, figyelembe véve a civilek javaslatait. Ugyanakkor az Ez a Minimum! program hatása olyan önkormányzatokban is érzékelhető volt, ahol a városvezetés nem vállalta a program megvalósítását. A ciklusközi, 2022-es értékeléshez képest mostanra érzékelhetően nőtt a különbség a vállalásokat tevő önkormányzatok és a kontrollként kiválasztott többi önkormányzat átláthatósági teljesítménye között.
Ugyanakkor a 2019-es vállalásokat senki nem teljesítette maradéktalanul. A három dobogós önkormányzatnál a vizsgált adatkörök és közzétételi módok 80-90 százalékát azonosították a honlapokon, ami kiváló eredmény. Számos település, így a főváros 70-80 százalékos eredménye is jónak mondható, valamint ebbe a kategóriába tartozik az élmezőny három vidéki települése, Baja, Szigetszentmiklós és Szombathely is, értékelték a vizsgálalat készítői.
A három szervezet konkrét javaslatot is tett minden önkormányzatnak az átláthatóság javítására. Szombathely kapcsán az alábbiakat észrevételezték:
- Javasolták, hogy a jegyzőkönyvben vagy külön menüpontban tüntessék fel a képviselő-testületi szavazások név szerinti eredményét.
- Javasolták a korábbi pályázati felhívások egységes elérhetővé tételét, valamint az adott pályázati fordulók eredményének a közzétételét.
- Javasolták, hogy a közérdekű adatigényléseket az azokra adott anonimizált válaszokkal, az elutasított adatigényléseket pedig az elutasítás indoklásával együtt tegyék elérhetővé a honlapon.
Dr. Nemény András megköszönte az Átlátszó.hu, a K-Monitor és a Transparency International Magyarország munkáját, javaslataikat beépítették, illetve néhány esetben megküldték a szervezetnek, milyen elérési útvonalon találják meg az általuk hiányolt információkat.
A polgármester ezt írta: "Városunk hivatalos honlapja 2023. őszén megújult. Az új honlap tartalmaz minden olyan adatot, ami a jogszabályok alapján kötelezően közzéteendő és a korábbi felületen szerepelt. A honlapot akadálymentessé tettük, a cél pontosan az információkhoz történő egyszerűbb hozzáférés volt, álláspontunk szerint ez sikerrel megvalósult. Megújult a testületi ülések anyagait nyilvántartó, a honlapra elektronikusan kihelyező rendszer is. Értékelésük, megállapításaik segíthetnek még jobbá tenni a honlapunkat, még könnyebben hozzáférhetővé tenni a feladatellátással összefüggő adatainkat. A honlap folyamatos felülvizsgálat alatt, adattartalma folyamatos fejlesztés alatt van. Rendkívül nehéz feladat könnyen áttekinthető honlapot készíteni olyan óriási adathalmaz esetén, amiknek közzétételére az önkormányzatot jogszabály kötelezi. Ezen felül igyekszünk minden, közérdeklődést kiszolgáló, tájékoztató híranyagot eljuttatni a szombathelyi polgárokhoz."
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.