Jószolgálat-díj: a hivatásos és önkéntes segítők elismerése - Tárlat a Fő téren
A szombathelyi Polgármesteri Hivatalban tartott sajtótájékoztatót Gáspár Judit, a Jószolgálat-díj szóvivője nyitotta meg, aki beszédében elmondta, a díj évről évre egyre nagyobb elismerésnek és ismertségnek örvend – ezt bizonyítja a tavaly beérkezett pályázatok nagy száma is. A több mint 800 nevezéssel az eddigi jelölési rekordot is sikerült megdönteni. Ebben az évadban a három fő kategórián kívül (hivatásszerűen végzett szociális munka, önkéntesen végzett szociális munka, életműdíj) határon túlról is lehetett jelölni segítőket, tavaly Kárpátaljáról várták a nevezéseket – hangsúlyozta Gáspár Judit.
A Jószolgálat-díjat báró Twickel György hozta létre édesanyja, Twickel-Zichy Mária Terézia grófnő erkölcsi hagyatékának ápolására. A grófnő elsősorban azért élt és dolgozott, hogy minél több rászorulónak adjon segítő kezet, az elismeréssel fia elsősorban az ő emléke előtt tiszteleg. A szóvivő szerint a szociális munka szépsége abban rejlik, amikor valaki észreveszi maga körül a segítségre szoruló embereket, helyzeteket, és mindent félretéve csak arra koncentrál, "meghallja a hívást". Olyan személy tud ebben a szakmában hivatást találni, aki érzékenyen figyel, él és kapcsolatokat teremt, a körülmények diktálta kiszolgáltatott helyzetekre pedig segítő választ próbál találni.
Tuczainé Régvári Marietta, a 2018/19-es év Jószolgálat-díjasa a kezdetektől, 1991 óta vezeti a Szombathelyi Egyházmegyei Karitászt. A Karitász és annak szociális intézményei kisgyermekkortól felnőtt korig komplex szociális alap- és szakellátást nyújtanak Szombathely, Vas és Zala megye rászorulóinak. Szakemberek és önkéntesek százai segítenek a környéken élő időseknek a bevásárlásban, a kórházból hazakerülők ápolásában, takarításban, de foglalkoznak még szenvedélybetegekkel és megváltozott munkaképességű emberekkel, nyaranta pedig többhetes nyári táborral szórakoztatják a rászoruló gyerekeket. Marietta több mint 25 éve dédelgetett álma valósulhatott meg azzal a kreatív kezdeményezéssel, amelynek köszönhetően Fairplay Kávézót nyitottak Szombathelyen: aki oda betér, minden forintjával segíti nemcsak az itthoni, de a dél-szudáni gyermekeket is. Emellett 2010-ban indult útjára a KrízisKamra projekt, melynek célja, hogy a helyi gazdasági szereplőkkel együttműködve segítsenek a megváltozott munkaképességű, hátrányos helyzetű embereken. Ennek eredménye, hogy több mint 370 embert foglalkoztatnak mintegy 70 településről, ezáltal számos családnak biztosítanak lehetőséget a jobb életre. A szombathelyi Karitász nemcsak beszél a szeretetről, hanem gyakorolja is azt, folyamatosan újraélesztve az élő kapcsolatokat.
Gáspár Judit szóvivő elmondta, a díj elsődleges célja, hogy elismerje és társadalomérzékenyítő kampányával segítse a hivatásos és önkéntes szociális munka területén dolgozókat. Éppen ezért a életműdíjjal 1.000.000 forintos, a szervezeti kategóriák 2.000.000 forintos, míg az egyéni kategóriák díjaival és a külhoni vándor-díjjal fejenként 500.000 forintos elismerés jár. Emellett a Jószolgálat-díjasok egy egész éven át tartó médiakampány során kerülnek bemutatásra, ahogy a 2018/19-es évad díjazottjai is.
A tavaly beérkezett pályázatok előszűrése már elkezdődött, a jelölések feldolgozása és kiértékelése folyamatosan zajlik. A hét nagy segélyszervezetből álló szakmai zsűri 2020 január elején, egy kerekasztal beszélgetés során dönt a hivatásszerűen végzett szociális munka és a külhoni vándordíj kategóriákról, illetve az életműdíjról. Az önkéntes kategóriákban – a korábbi évekhez hasonlóan – a díj Facebook oldalán indított közönségszavazással fog majd eldőlni, hogy ki lesz az év önkéntese és civil közössége. A hivatalos eredményhirdetésre és díjátadásra 2020 májusában kerül sor.
A Jószolgálat-díjasokat bemutató szabadtéri kiállítás Szombathelyen 2020. január 6.és február 5. között ingyenesen megtekinthető.
A Jószolgálat-díj 2018/2019-es évadának díjazottjai:
Hivatásszerűen végzett szociális munka - egyéni kategória:
Siposné Kohári Szilvia
Mezei Ádám
Tisza Levente
Hivatásszerűen végzett szociális munka - szervezeti kategória:
Fészek Gyermekvédő Egyesület
Magyar Református Egyház Kallódó Ifjúságot Mentő Misszió Drogterápiás Otthona
SZÉRA Szociális és Rehabilitációs Alapítvány
Életműdíj:
Tuczainé Régvári Marietta
Önkéntesen végzett szociális munka - egyéni kategória:
Elekné Román Katalin
Önkéntesen végzett szociális munka - közösségi kategória:
Völgyzugolyház Alapítvány a Kacifántosokért
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.