Jövő szerdán rendkívüli közgyűlésen dönt a város arról, hogy megveszi-e Savaria Szállót
A 9 órakor kezdődő ülésnek egyetlen napirendi pontja lesz, a képviselőknek el kell dönteniük, él-e a jogával a város, és akkor a vásárló által ajánlott áron megveheti az épületet, amelynek a sorsáról itt írtunk. Mint ismert, a szálloda birtokosa csődbe ment, a felszámoló sokáig hirdette a 15 évvel ezelőtt bezárt hotelt, azonban senki nem jelentkezett, hogy megvásárolja. Egészen decemberig, amikor is a becsértéknél és a kikiáltási árnál is magasabb összeget ajánlott egy vevő, több mint 470 millió forintért veheti meg az épületet. A városnak most azt kell eldöntenie, hogy az áfával növelt összegért, csaknem 600 millióért (az Önkormányzat nem igényelheti vissza a forgalmi adót) él-e az elővételi jogával. A leromlott állapotú ingatlanra még milliárdokat kell költeni – függetlenül attól, hogy új tulajdonosa hotelként működteti tovább, vagy más funkciót szán az épületnek.
Dr. Nemény András polgármester még a választási kampányban, az ÉSZ jelöltjeként úgy fogalmazott, hogy a városnak saját kezébe kellene vennie a szálloda sorsát, és meg kellene vennie épületet a ciklus során. Utána pedig szakmai befektetőre bízta volna a felújítást és működtetést, olyan formában, hogy a szombathelyiek is tudják használni a báltermet, a kávézót vagy az éttermet.
Ezzel kapcsolatban a polgármester a vevő jelentkezése után úgy fogalmazott, elsősorban azért tervezték ezt a lépést, mert a korábbi tulajdonos ide-oda pakolgatta az ingatlant különböző cégei között, ennek akartak véget vetni.
– A város korábbi szándéka valóban a vásárlás volt – válaszolta akkor lapunk érdeklődésére a városvezető –, de akkoriban a tulajdonos ide-oda pakolgatta az ingatlant a különböző cégei között, ilyen körülmények között nem lett volna értelme a vételnek. A felszámoló aztán árverésre bocsátotta a hotelt, és több sikertelen licit után jelentkezett egy vevő, aki a becsértéknél többet kínált. A város érdekei teljesen világosak a jelenlegi helyzetben: újítsák fel az épületet, az működjön, ha lehetőség van rá, akkor szállodaként, és a szombathelyiek tudják használni, ahogy erről már korábban is szó volt a vendéglő és a bálterem esetében. Az elővásárlási jogról a rendkívüli közgyűlés határoz, a döntés során azt kell megvizsgálni, hogy mennyire reális az, hogy a fenti célokat a vevő megvalósítja. Éppen ezért folyamatban van a tárgyalás a licitet megnyerő vásárlóval, ezeket a kérdéseket szeretnénk vele tisztázni. Szombathely szempontjából a lehető legjobbat szeretnénk kihozni a mostani helyzetből.
Nemény András a héten interjút adott a Savaria Fórumnak ( a szombati számban olvashatják), ebben ismét szóba került a szálloda kérdése. Ebben a polgármester arról is beszélt, hogy milyen közügyek foglalkoztatják a szombathelyieket.
– Érdekes módon még egy kérdés foglalkoztatta a polgárokat: a Nagyszálló, és főként olyan emaileket, jelzéseket kaptunk, hogy ne vegyük meg. A városnak áfával 600 millióba kerülne, és még több milliárdot kellene rákölteni.
– Most viszont érkezett egy vevő.
– De nem az, akire gondolni lehetett a piacon mozgó szereplőket ismerve. Hamarosan sajtótájékoztatót tartunk az ügyről, ezen ismertetjük azt, ami eddig tudható. A befektető egyébként a város nélkül nehezen tud lépni. Úgy gondolom, hogy a Nagyszállónál fontosabb kérdés a piac felújítása. Ott 370 millió forint hiányzik az átalakításhoz, ennyit kellene beleraknunk. Ha nem tesszük meg, akkor elbukunk 1,2 milliárdot, ez pedig már a mi felelősségünk. Ezt kell mérlegelni, és úgy gondolom, a Vásárcsarnok fontosabb. Az összes többi többletpénzt pedig az utakra és a járdákra kell költeni.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.