Jövőre is maradhat a megfelezett iparűzési adó
A kormány munkáltatói javaslatra nagyobb, összesen négyszázalékos adócsökkentést tervez a vállalkozásoknál, és azt is fontolgatja, hogy az önkormányzatoktól idén egy évre elvett iparűzési adót 2022-ben sem adja vissza. Az iparűzési adó sok önkormányzat legnagyobb bevétele, nélküle többüket fizetésképtelenség fenyegeti.
A kormány a magyar gazdaság versenyelőnyét az alacsony adókban látja, a munkáltatók régebb óta lobbiznak az adóterhek további csökkentéséért, 2022-ben ráadásul választási év lesz: a három tényező alapján nem olyan váratlan, hogy napirenden van a vállalkozói adócsökkentés. Erről szólnak az egyeztetések a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán, és az Innovációs Minisztérium szerdán ki is adott egy közleményt, hogy a kormány többféle adócsökkentést is támogat.
Mint Bodó Sándor, a tárca foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára megerősítette, a kormány támogatja azt a munkáltatói javaslatot, amely szerint jövő januártól megszűnne a 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás; emellett kész 2,5 százalékponttal csökkenteni a szociális hozzájárulási adót.
Az egyszerűsített formában megvalósuló, összesen 4 százalékpontos adócsökkentés önmagában 500 milliárd forintot hagyna a vállalkozásoknál a kormány számításai szerint.
Ezzel együtt azonban az ITM azt is meglebegtette, hogy elképzelhető: az önkormányzatok jövőre sem kapnák vissza az idén elvileg ideiglenes jelleggel, a járványügyi gazdasági intézkedésekre hivatkozva elvont iparűzési adót. „A kormány az önkormányzatok költségvetési stabilitását is figyelembe véve megfontolja a korábbi kamarai javaslatot, amely a helyi iparűzési adó idei mérséklését kiterjesztené 2022-re. Az intézkedéssel a magyar munkavállalók kétharmadának kenyérkeresetet biztosító kkv-szektor cégei további 150 milliárd forintot takaríthatnának meg” – áll az ITM közleményében.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.