Joyce kilépett a falból, és szombat estig marad: Bloomsday 30. Frissítve!
Ragyogó napsütésben vette kezdetét ma a Bloom-ünnep Szombathelyen: Prieger Szabolcs, kulturális nagyrendezvény-koordinátor a Joyce-szobor előtt köszöntötte Ronan Gargant, Írország nagykövetét, Dr. Nemény András pplgármestert és a vendégeket, majd Holdosi Attila és Ujvári Tímea előadása következett – hagyomány szerint, de cseppet sem hagyományosan elhangzott az ír és a magyar himnusz.
– Én úgy hiszem, hogy a kultúra a legjobb diplomata – kezdte ünnepi beszédét Horváth Soma alpolgármester, majd külön köszöntötte Ronan Gargan nagykövet urat, Szegedi Joó Marianna kulturális attasét Írország Magyarországi Nagykövetségnek képviseletében, Pula város képviselőit, Kollár Dalma Esztert és Müller Henriket, a Leopold Bloom Képzőművészti Alapítvány képviselőit, és minden Joyce-barátot, akik a kezdetektől résztvevői és alakítói voltak a Szombathelyi Bloomsdaynek.
Az alpolgármester elárulta, hogy egészen korán ragadta magával Joyce regényének különleges világa, s kicsit kilépve az alpolgármesteri szerepből (ahogy Joyce is kilép a falból) elmesélte, hogy idézőjelben ennek a kapunak a tövében nőtt fel, s évről évre június 16-án mindig izgatottan várta, milyen polgárpukkasztó akciók történnek majd a környéken. Aztán felnőttként megértette, mit jelent valóban a Bloomsday: azt, hogy a Ulysses lehetőséget ad arra, hogy méltóképp tudjuk ünnepelni a boldog mindennapokat – számára erről is szól az Ulysses, amiben az a fantasztikus, hogy James Joyce egy tradicionális alkotást akart létrehozni, amiből egy világhírű kortárs irodalmi mű lett. – Egy olyan különleges regény, ami nemcsak az irodalom, hanem a képzőművészet terén is megihleti a világ művészeit és amire persze sokan azt mondják: hős vagyok, hogy elolvastam – tette hozzá mosolyogva az alpolgármester.
– Szombathelyen rendkívül hálásak vagyunk James Joyce-nak, hogy több mint száz éve városunkat feltette a virágirodalom könyvesszekrényére, annak is legérdekesebb polcára. Én nagyon bízom abban, hogy barátainkkal, partnereinkkel a jelenben és a jövőben oda jutunk el, hogy a Szombathelyi Bloomsday Fesztivál, ez az összművészeti kincses sziget felkerül majd, de talán már fel is került a világ Bloom-térképére – zárta köszöntőjét Horváth Soma.
Ronan Gargan, Írország nagykövete örömét fejezte ki, hogy immáron harmadik alaklommal vehet részt a szombathelyi Bloomsdayen. Háláját fejezte ki a szombathelyieknek, akik végtelen vendégszeretettel fogadták őt az elmúlt évek során, ez az utolsó alkalom, hogy itt lehet, hiszen idén lejár nagyköveti mandátuma. Külön köszönetét fejezte ki polgásmester és alpolgármester uraknak és kollégáiknak, akik elősegítették azt, hogy a Bloomsday-fesztivál mind jelentősebb eseménnyé váljon. – Adjunk hálát James Joyce-nak, aki lehetővé tette azt, hogy ma itt lehetünk: az ő műve ad inspirációt ahhoz, hogy kultúrák találkozzanak, s együtt ünnepelhessünk – hangsúlyozta a nagykövet.
A kultúra a legjobb diplomata, erősítette meg Horváth Soma alpolgármester gondolatát Ronan Gargan: a kultúra egymás megértését, elfogadását, tiszteletét és a dialógust erősíti. Ennek kiváló példája az a murális projekt, mely, 2022-ben indult Szántó István vezetésével, s melyben idén Garreth Joyce munkája készült el. A művészet által megvalósuló ír-magyar együttműködést példázza, hogy az ír művész mindig magyar művésszel dolgozik együtt: a másik falfestményt Molnár Zsolt készítette el. – Büszkék vagyunk erre az együttműködésre a nagykövetségen – zárta beszédét boldog Bloomsdayt kívánva Ronan Gargan, Írország nagykövete.
Bloom-díjasok 2023. Szombathely városa és az Ír Nagykövetség két éve díjat alapított azok számára, akik a Szombathelyi Bloomsday történetében fontos szerepet játszanak. Idén a Bloom-díjat kapta: Szegedi Joó Marianna, az Ír Nagykövetség kulturális attaséja, aki évtizedek óta segíti a rendezvény megvalósulását; Bonyhádi Károly grafikus, képzőművész: egy igazi szombathelyi "Bloom", a kezdetektől ott volt a Bloomsdayen, amin rajthagyta grafikai ujjlenyomatát, kéznyomát is: idén a Móló kirakatát díszítette fel tanítványaival |
A díjátadó után pecsételéssel folytatódott a program: az 1. pecsétet Dr. Nemény András polgármester és Ronan Gargan nagykövet, a másodikat az idei Bloom-díjasok, a harmadikat Horváth Soma alpolgásmester és a pulai vendégek helyezték el a tér kövezetén. Ezután a résztvevők Molnár Zsolt és Garreth Joyce falfestményeihez sétáltak a Kőszegi utcában, ahol Salamon Júlia és Szántó István, valamint az alkotók mutatták be azokat.
Az ír falfestmény A murália különlegessége, hogy először egy, a regény tudatfolyamát imitáló festmény, egy speciális, négyzetrácshoz hasonló, önálló, gazdag ornamentikájú rendszer került fel a falra: jelek, szimbólumok, szavak alkotta rendszer, amit aztán teljesen elfedett az 5. fejezet ihlette képréteg – a dublini utcát, sziluetteket ábrázoló ír művész alkotta festmény különös párbeszédbe kezd mostantól a VAOSZ-udvar Szombathely történeti múltját ábrázoló falfestményével. Garreth elárulta, mikor korábban ezzel a technikával dolgozott, a járókelők meglepődtek, hogy az első "réteg" lesz a kész munka, itt, Szombathelyen viszont azt tapasztalta, a helyieket elvarázsolta ez a gazdag, ornamentális struktúra. Szerencsések tehát azok, akik a héten többször ellátogatva ide, folyamatában láthatták az izgalmas alkotás elkészülését. Garreth Joyce a tőle a napokban megszokott szerénységgel és kedvességgel mindenkinek megköszönte a segítséget, és kellemes időtöltést kívánt – a művész szombat reggel vonatozott Grazba, onnan repülővel tér haza, Dublinba. |
Negyed ötkor ünnepélyes sörcsapolás volt a fesztivál idejére Bloom-sétánnyá változott Rákóczi utcában,ahol Bujtás Ervin zenei aláfestésével csapolták a barna sört.
A magyar falfestmény A helyi kötődésű Molnár Zsolt, aki 2019-ben Leopold Bloom Képzőművészeti Díj döntősei között szerepelt, a 6. Ulysses-fejezet alapján alkotta meg falfestményét a Kőszegi utcában. Bár a falfestmény témája a halál, próbálta pozitív irányba terelni annak gondolatát. Nagyon boldog, hogy részese lehetett az idei Bloomsdaynek, a Murális műhely munkájának: szeretetteljes volt az itt tartózkodása, hiszen 20 évvel ezelőtt kezdte Szombathelyen a tanulmányait, itt érettségizett, utána került a Képzőművészeti Egyetemre, így egy nosztalgia is volt számára az itt töltött idő – árulta el a művész. |
A Bloomsday fergeteges bulit hozott péntek este, a Leopold Bloom sétányon készült képek itt láthatók.
Szombaton, a fesztivál második napján városunkba érkezett Mladen Andrlić, Horvátország magyarországi nagykövete Marina Sikora első titkárral, akiket Vito Paoletić, Pula városának önkormányzati képviselője is elkísért a városházára és egy közös sétára a Joyce-szoborhoz. Pula városában ilyenkor szintén Bloomsdayt tartanak.
Az események délután a murális festmények túrájával, György Feiszt könyvbemutatójával, könyvcsereponttal, művészudvarral és késő estig koncertekkel folytatódtak.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.