Júniusi közgyűlés: orvosi ügyelet, Savaria Mozi, Haladás-támogatás, névhasználat
Az előző közgyűlés óta eltelt időszak eseményeivel kapcsolatos napirendi pontnál hosszasan vitatkoztak a politikusok az orvosi ügyeletről (lásd külön írásunkat). Koczka Tibor felvetésére a testület megvizsgálja, miként juthat hozzá egy herényi ingatlanhoz a város azért, hogy azt a városrész kulturális egyesülete közreműködésével a Lakiteleki Népfőiskola országos hálózatának helyszíneként hasznosítsa.
Dr. Nemény András emlékeztetett rá, hogy lejárnak a kiskerti szerződések, ezért javasolta, hogy azok meghosszabbítására készüljön egy előterjesztés a következő ülésre. Dr. László Győző arról beszélt, hogy nagy igény lenne a Domus üzletközpontban egy kormányablakra és egy szolgáltatói ügyfélszolgálatra, ezért nem fogadta el az előterjesztésben szereplő magyarázatot, miszerint nincs mód azok kialakítására. Kérte, hogy derüljön ki, mik a feltételei, hogy lépni lehessen. Ehhez csatlakozott Horváth Soma is, aki egy munkacsoportot is felállíttatott ez ügyben. Kopcsándi József felvetette, hogy egyes szociális bérlakások környéke élhetetlenné vált a beilleszkedni nem tudó lakók miatt. Megkérte a polgármestert, hogy készüljön egy kimutatás arról, ki mennyi lakbérrel tartozik, hogyan lehet ezt behajtani, illetve mit lehet tenni a többi lakó nyugalmáért. Felelősséggel tartozunk a közösségekért – hangsúlyozta. Ágh Ernő a Szent Kvirin-emlékünnepség méltó szintre emeléséért lobbizott, ezért szorgalmazta, hogy az AGORA rendezvényei között nevesítve szerepeljen. Ötletét mindenki támogatta.
Vita a parkfenntartásról
Kelemen Krisztián szerint a parkfenntartásra sokkal nagyobb gondot kell fordítani az eddiginél. Egy munkacsoport felállítását javasolta azért, hogy az felmérje a bajokat és a költségeket. Az ehhez szükséges anyag kidolgozását szeptemberre kérte, ezt el is fogadták. Dr. Puskás Tivadar erre úgy reagált, hogy a baloldal vonta el korábban a Szompark pénzét, de kár volt, mert így kevesebb a forrás fűnyírásra. Dr. Takátsné dr. Tenki Mária hozzátette, hogy más szervezetet is be lehetne vonni a parkfenntartásba, például a fogyatékkal élőkkel és hajléktalanokkal foglalkozó városi céget. Kántás Zoltán a Szompark felügyelőbizottságának elnökeként szólt hozzá. Mint mondta, a baloldal most olyan feladatra különítette el a cégtől elvont pénzt, ami eredetileg nem is volt dolguk, tudniillik a játszótéri játékok pótlására. Azt már dr. Ipkovich György tette hozzá, hogy korábban nem volt külön parkfenntartó cége az önkormányzatnak, és akkor sokkal hatékonyabban mentek a dolgok, mivel piaci alapon végezték el a munkát. Molnár Miklós megjegyezte, hogy ha a Szompark és a temetkezési cég egyben működne, lenne folyamatos bevétel, ami kiszámíthatóbb gazdálkodást tenne lehetővé.
Kántás Zoltán felvetésére döntöttek arról, hogy egyes balesetveszélyes helyeken felfestik a kerékpárútra a menetirányt. Szavaztak arról, hogy szeptemberre készüljön előterjesztés egy a Madarasi-Hargitán felállítandó szombathelyi kopjafáról. Tóth Kálmán arról beszélt, hogy végre megkezdődtek a Török Ignác utcai vízelvezető rendszer munkálatai, és felújítják a Nagy Lajos király utcai járdát. Ez mind kényelmetlenség, de néhány hónap múlva elkészülnek, ahogy a bogáti buszmegálló is. Kérte még, hogy a város vizsgálja meg a régi szentkirályi iskola épületének hasznosítását.
Dr. Kecskés László azt vetette fel, hogy terveztessenek forgalomlassító elemet a Kárpáti Kelemen utcába. Ő az útalap terhére szerette volna ezt kidolgoztatni, de Molnár felajánlotta, hogy a képviselői keretéből ad hozzá 1 millió forintot. Sátory Károly a Gayer-park játszóterére kért ugyanennyit, amit meg is szavaztak.
Megoldódott az orvosi ügyelet finanszírozása
A Savaria Fórum is részletesen foglalkozott a szombathelyi orvosi ügyelet kérdéskörével, miután rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be dr. Puskás Tivadar polgármester: az Országos Mentőszolgálat levélben értesítette, hogy bontják az orvosi ügyeletre vonatkozó szerződésüket, miután a közgyűlés nem szavazta meg a működéshez szükséges további 32 millió forintot. Nemény András akkor a Savaria Fórumnak azt mondta: garantálni tudja, hogy a város orvosi ügyeleti rendszere stabilan fog működni, és olyan megoldást fognak megvalósítani, ami mind a betegeknek, mind az orvosoknak, mind pedig a város költségvetésének a legjobb lesz. A többségben lévő ellenzék be is váltotta ígéretét, ugyanis a szokás évi 32 millió forintos keretösszegen túl még 32 millió forintot biztosít Szombathely költségvetése az orvosi ügyelet működtetése, valamint 15%-os béremelést hajtanak végre az ügyeletben dolgozó munkavállalónál. Tehát nem csak az orvosok, de az asszisztensek, és a gépkocsivezetők is fizetésemelést kapnak.
Lehet propaganda, csak más néven: elkaszálták a Szombathelyi Hírlapot
A közgyűlésben dr. Puskás Tivadar polgármester harmadszor is napirendre vitte a Szombathelyi Hírlap ügyét, - ám ezt érdekes módon a fideszes Koczka Tibor alpolgármester sem támogatta már. A kiadvány jelenleg a város nevét használja, ehhez pedig korábban maga dr. Puskás Tivadar polgármester adott engedélyt. Az új közgyűlési többség azonban azon a véleményen volt, hogy mivel a lap súlyosan sértő tartalommal jelenik meg, vegyék vissza a névhasználatot a laptól. Ezt egyébként a közgyűlési többség meg is szavazta. Majd miután a polgármester visszaküldte a határozatot, a közgyűlés ismét helyben hagyta, hogy az újság ne éljen vissza a város nevével. Koczka Tibor alpolgármeser határozottan fogalmazta meg véleményét a hetente megjelenő ingyenes kiadványról, amikor a Szombathelyi Televízió kérdezte. “A közgyűlés kétszer már döntött ez ügyben. Úgy gondolom, hogy nem érdemes harmadszor elővenni ezt a kérdést. Nem tudom, miért kellene ennyire védeni ezt a lapot, hiszen az általunk képviselt keresztény-konzervatív értékrendtől ennek a lapnak a hangneme fényévnyire van” - mondta Koczka Tibor. A keddi közgyűlésen Nemény András is dr. Koczka Tibor alpolgármester szavait idézte. Az Éljen Szombathely! polgármester-jelöltje szerint a lap bármilyen néven megjelenhet, de nem méltó a városunk nevének használatára. Dr. Puskás Tivadar azt mondta, hogy zt mondja, június 1-én lépett hatályba a névhasználat tiltása, június 4-i hatállyal elküldte a lap szerkesztőségébe a kérését, hogy tartsák be a közgyűlés döntését, de még a kiadó válaszára vár. Végül a közgyűlés harmadszor is eltiltotta a Szombathelyi Hírlapot a városnév használatától.
Kisegíti a város a Haladást, egy feltétellel
Megbeszélést tartottak a frakciók, amikor a Haladás támogatása következett volna este 10 óra után. A focicsapat még áprilisban kért ugyanis 150 milliós támogatást az önkormányzattól, ezt pedig azzal indokolták, hogyha nem kapják meg az összeget, akkor a Haladás nem indulhat a következő bajnoki szezonban. Egyébként összesen mintegy 600 millió forintot kellene előteremtenie a Haladás Kft-nek, hogy hosszútávon is működőképes legyen, az említett 150 millió pedig csak az azonnali követelések teljesítését szolgálná. Tóth Miklós, a Szombathelyi Haladás ügyvezető igazgatója a közgyűléstől kérte, hogy töröljék a kezességvállalást a szerződésből és azt is, hogy az önkormányzati támogatás legyen az utolsó befizetett összeg. Nem adott a közgyűlés újabb kedvezményeket, így a klub tulajdonosainak anyagi felelősséget kell vállalniuk, tehát, ha a feltételeket nem teljesítik, akkor személyükben felelnek az önkormányzati támogatás visszafizetéséért. Egyhangúlag szavazták meg a szigorúbb megállapodást, azaz csak előlegként, de végül megkapja a Haladás a 150 millió forintot.
Savaria Mozi, költségvetés, közbiztonság
Az éfélig elhúzódó keddi közgyűlés ebédszünete után számoltak be a közbiztonságról is. Kiderült, hogy míg 2010-ben 3708 bűncselekmény volt Szombathelyen, addig 2018-ben csak 1387. A Vas megyei rendőrfőkapitány elmondta: a kábítószerekkel kapcsolatban megpróbálnak komoly prevenciót végezni. A beszámolóhoz szinte mindenki hozzászólt, végül azt és a közterület-felügyelet éves beszámolóját is elfogadták. A hosszúra nyúlt közgyűlés végén került szóba a Savaria Mozi és büféje bérbeadásának kérdésköre. Nemény András szólalt fel először, aki azt mondta: még mindig nem tudni, hogy kinek a javaslatára akarják a büfé után a mozit is bérbe adni. A polgármestert kéri, hogy adjon tájékoztatást. Dr. Puskás Tivadar azzal érvelt, hogy az országban 100 körüli, a Savaria mozihoz hasonló art mozi van. Ezért kellene megvizsgálni a lehetőséget. Dr. Ipkovich György azt mondta felszólalásában, hogy az általa elnökölt Jogi és Társadalmi Bizottság nem is kapott tájékoztatást a mozi ügyéről. “A mozi nem üzleti, hanem kulturális kérdés” - hangzott el a keddi közgyűlésen. Végül ejtették a mozi bérbeadását, a büfével kapcsolatban pedig majd csak a szeptemberi közgyűlés írja ki a pályázatot, és akkor már automatikusan az új testület dönt. A többször módosított költségvetésről egyben szavaztak, amit összességében el is fogadott a közgyűlés.
Haitzmann Ágnes - Kéner Balázs
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.