JUSTNature: ezúttal a klímaváltozás hatásainak helyi csökkentéséről ötleteltek
A JUSTNature projekt, mely Szombathely városvezetésének klíma- és környezetvédelmi céljait segít megvalósítani, újabb állomásához érkezett – köszöntötte a vendégeket a szerdán a Jászai Utcai Közösségi Térben Németh Ákos, Szombathely önkormányzatának klímapolitikáért is felelős tanácsnoka.
A projekt - melynek keretein belül valósult meg a Százhold park és a Dési Huber István Általános Iskola fenntartható udvara - szerdai műhelymunkájára elsősorban kertészeti szakembereket, tájépítészeket, erdőmérnököket vártak, hogy ötleteljenek, megoldásokat találjanak a klímaváltozás hatásainak helyi kezelésére.
A programon, melyet ezúttal Győrffy Ágnes, a Városháza Városüzemeltetési és Városfejlesztési Osztály.ának pályázati ügyintézője koordinált, elsőként a résztvevők mutatkoztak be, s mondták el, mit várnak a közös munkától: több, igényesebb zöldfelületet a városba, a lakosság ismerje és értse a zöldgazdálkodás lényegét, az emberek becsüljék meg jobban a zöldet, viszonyuljanak másképp a zöldövezetekhez, a döntéshozók értsenek jöbban a zöldügyekhez - sorjáztak a felvetések, de az is elhangzott, hogy a városlakók értékeljék jobban a Kámoni Arborétumot, úgy, ahogy alapítója, dr. Saághy István idejében.
Bukovszki Viktor, a projektben városunkat támogató ABUD Mérnökiroda fenntarthatósági tanácsadója hangsúlyozta, a JUSTNature célja egy együttműködő és támogató, helyi lakosokból, vállalatokból, szakértőkből álló hálózat kialakítása is Szombathelyen. A klímaváltozással új kihívások elé nézünk: erre a magánkertekkel és a közterületeinkkel is reagálnunk kell, hangzott el: s bár a szakemberek tudják, mit kellene tenni, a cselekvés a kert- és telektulajdonosok felelőssége. A hangsúly tehát a szemléletformáláson van, hogy végre ne csak tuja és gyep legyen a hátsó kertben, hanem legyen az egy nagyobb ökológiai rendszer része: az önkormányzatnak és a vállalkozóknak össze kell fogni ennek érdekében.
A műhelymunkában részt vevők az önkormányzat és a helyi vállalatok által összegszerűen is támogatott ötletek végrehajtásában vállalhatnak szerepet – tette hozzá Bukovszki Viktor, majd nemzetközi jó példákat mutatott be, melyekkel a klímaváltozások negatív hatásai, az egészségkárosító hatások csökkenthetők. Angliából gyepet felváltó vadvirágos rétről, az USA-ból közösségi kertről, Ausztráliából invazív növénykezelésről, Portugáliából egy leégett erdő vállalkozói összefogással történő helyreállításáról volt szó, ezután pedig 2-3 fős csoportokban közös ötletelésre került sor, melyek eredményeit, tanulságait beépítik a 2026-ban záruló JUSTNature projektbe.
Tp
Fotók: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.