Harcolnak az illegális szemétlerakók ellen
Nagyon nehéz észrevenni a fák lombjában elrejtett kamerát, amelyet ezen a Győzelem utcai önkormányzati telken szereltek fel. Látványos az eredmény: a terep most tiszta. Ez azonban nem volt mindig így. Tóth Kálmán önkormányzati képviselő az SZTV érdeklődésére így nyilatkozott: “Itt, a mögöttem lévő területen tavaly 106 köbméter szemetet találtunk. Ezt hiszem ez minden idők dobogós helyezését éri el ezen a listán, ha ebben a kétes dicsőségben osztozhatunk. De itt nemcsak ez a terület fertőzött, hanem például az Oroszlán utca vége, tehát a Nagykanizsa vasútvonal melletti terület is szintén rendszeresen szennyezett. Illetve sajnos ki kell emelnünk magának a Gyöngyös-pataknak a medrét, ahol rendszeresen kapunk PET-palackokat óriási mennyiségben.”
A hagyományos háztartási szeméttől kezdve a bútorokon, a bőröndökön és az elektromos berendezéseken kívül a veszélyes hulladéknak számító palatetőig és festékes hordóig szinte mindent hordtak ide a szabályszegők.
A 106 köbméter szemét elszállítása az önkormányzatnak több mint 700 ezer forintjába került. A képviselő szerint a helyzet megoldása hosszú távon a prevenció.
“Nem minden önkormányzat biztosítja azt a lehetőséget, hogy naponta egy köbmétert lakcímkártyával a polgárok le tudnak rakni a hulladéklerakóba. Nálunk ez a lehetőség a Körmendi út 92-ben biztosított. Tehát igazából nem értelmezhető a hulladéklerakás szükségessége.” – tette hozzá.
Az itt elrejtett kamera a legmodernebb technológiát képviseli, a klasszikus optikai lencsén kívül egy thermikus lencsével is rendelkezik, illetve van egy nagy teljesítményű lítiumion akkumulátora, így semmiféle külső energiaforrást nem igényel, ráadásul éjjel is kiválóan működik.
Kelemen Krisztián, a Bűnmegelőzési, Közbiztonsági és Közrendvédelmi Bizottság elnöke elmondta, hogy ez a kihelyezett kamera közvetíti a real time videóképet a közterület-felügyelet monitorszobájába, ahol, ha bűncselekményt vagy szabálysértést észlelnek, akkor azonnal jelzik ezt a közelben lévő reagáló egységnek, akik két percen belül itt vannak, és megtörténik a tettenérés.
A szabálysértési bírság összege 5-50 ezer forint, vagy feljelentés esetén akár 150 ezer is lehet - jelezte az elnök. Kelemen Krisztián hozzátette, hogy ha környezetet károsító, vagy veszélyes hulladékot raknak le, az illetők sújthatók akár egytől öt évig terjedő szabadságvesztéssel is.
Fotó: Tóth Kálmán Facebook-oldala
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.