Karácsony Gergely: a kormány saját gazdagságát védi a gazdaság helyett
– Vannak-e adatai a fővárosi önkormányzatnak, hogy a lezárások nyomán milyen állapotban vannak a budapesti vendéglátós, kulturális, turisztikai vállalkozások? Hány céget, embert érint mindez, mit tud tenni az önkormányzat?
– Befagyott állapotban van a budapesti vendéglátó és kulturális szektor Budapesten, éppen úgy, ahogy az egész országban. A kiszállítást végző és elvitellel is árusító éttermek és cukrászdák próbálják a káraikat csökkenteni, ám így is van már több olyan tradicionális étterem, amelyről tudjuk, hogy nem fog többet kinyitni. Egyes szállodák minimális foglaltsággal működnek, de a többség zárva van, a rendezvényszervezők, utazásszervezők vegetálnak, próbálnak túlélni a költségeiket minimalizálva, a tulajdonosok tartalékait felélve. A Fővárosi Önkormányzat folyamatosan kapcsolatban van a szakma legfontosabb képviselőivel, akiket kértük, hogy mondják el, miként tudnánk a rendelkezésünkre álló keretek között segíteni nekik. Legutóbb éppen a budapesti szálloda- és étteremüzemeltető, illetve rendezvényszervező szakemberektől kértünk javaslatokat. Ezeket jelenleg vizsgáljuk, hogy melyek jelenthetnek tényleges segítséget a bajba jutott vállalkozóknak. A Fővárosi Önkormányzat egyébként eddig is segített a szektornak: marketingakciókkal és díjkedvezményekkel. Már tavaly ősszel döntöttünk arról, hogy a turisztikai ágazatban tevékenykedő mikro- és kisvállalkozások 90 százalékos kedvezményt kaphatnak a fővárosi önkormányzattól bérelt ingatlan után fizetendő bérleti díjból. Valamint a teraszok után kirótt közterülethasználati hozzájárulásból a taxisok drosztdíját 70%-kal csökkentettük.
– Nemrég jelentette be, hogy bármely 14 év feletti budapesti állampolgár kezdeményezését tárgyalja a fővárosi közgyűlés, ha az illető 60 nap alatt 10 ezer aláírást összegyűjt. Mi a célja a kezdeményezésnek, kiket kíván megszólítani ezzel?
– A cél, hogy budapestiek széles köre érdemben formálhassa a közgyűlés témáját, napirendjét, növeljék az érdeklődést a főváros napirendjén lévő kérdések iránt, ez a közéleti részvétel és a közvetlen demokrácia egy fontos eszköze. A Városháza nyitottságát mutatja az is, hogy magát a rendelettervezetet is lehet még véleményezni, kint van a budapest.hu oldalon.
– Az ellenzéki kerületek, megyei jogú városok különösen megszenvedik a kormányzati elvonásokat. Ígéret szintjén elhangzott a kompenzáció, illetve az, hogy lesznek tárgyalások erről. A kerületek esetében történt-e már ilyen?
– Pont ez a baj, hogy a kormány semmibe veszi az önkormányzatokat. Volt pár hete egyeztetés a Belügyminisztériumban, ám a kormány képviselői egy megveszekedett egyenes állítást nem voltak képesek tenni. A polgármestereknek februárig költségvetést kell készíteniük, ám ma senki nem tudja, mi alapján tervezhet. A megyei jogú városok esetében a karácsony környéki időszakban láttuk, hogyan gondolkodik a kormány: a fideszesek kaptak némi pénzt, az ellenzékiek semmit. Mintha az alapján tenne különbséget a kormány polgár ás polgár között, hogy kire szavazott az önkormányzati választásokon. Ezzel alighanem az önkormányzatok cselekvőképességét akarja ellehetetleníteni. Azért, mert az önkormányzatok, elsősorban is az ellenzéki vezetésűek, bebizonyították: okosabban, érzékenyebben tudják kezelni a járvány okozta válságot, és képesek voltak a maguk eszközeivel segíteni a gazdasági válság miatt bajba jutott embereknek és vállalkozásoknak. A kormány azonban a gazdaság védelme helyett a saját gazdagságának védelmét választotta, botrányos adat, hogy a gazdaságvédelemre szánt források háromnegyedét olyan célokra költötték, amelyeknek semmi közük sem a gazdaság, sem a dolgozók védelméhez. Az önkormányzatok ebben is alternatívát jelentenek. Itt, Szombathelyen is bebizonyította, hogy minden elvonás, minden megszorítás ellenére fejleszti, építi, modernizálja Szombathelyt. Ezért dolgozunk Budapesten is, és az önkormányzatok szerte az országban. De világosan látszik, a 2022-es választások egyik fontos tétjévé vált az önkormányzatiság demokratikus alapértékének megőrzése, az önkormányzatok cselekvőképességének megőrzése. Két dolog történhet: vagy a kormány hozzáállása változik meg, vagy maga a kormány.
– A 2022-es országgyűlési választásra összefogással készül az ellenzék. Elképzelhető-e, hogy Karácsony Gergely lesz az összefogás miniszterelnök-jelöltje?
– Magam hosszú évek óta képviselem, hogy az ellenzéknek együtt, összefogva kell indulnia a választáson, hogy megtartsa a változás esélyét. Ez most megszületett, hatalmas lépés. Évek óta híve vagyok az előválasztásnak, a főpolgármester-választás bebizonyította, hogy igenis lehet olyan érvelő, okos, egymásra figyelő vitákat folytatni fontos kérdésekről, amelyektől a Fidesz-kormány elszoktatta az országot. Ezért is fontos, hogy a közös ellenzéki jelölteket előválasztáson választhatják ki a választók. A technikai, szervezeti feltételek tehát adottak, de talán ennél is fontosabb, hogy legyen közös, világos ajánlatunk a választók számára. Ahogyan a technikai feltételek, úgy a közös ajánlat kidolgozásakor is ott ülök majd az asztalnál. Hogy milyen szerepben, arról most is csak azt tudom mondani, amit főpolgármesterré választásomkor mondtam: hatalmas tisztesség a csodálatos Budapest vezetőjének lenni, azt és úgy fogom tenni, ami a város érdekét szolgálja. Most ezt a mondatot talán, az elmúlt egy év történései után, azzal tudom kiegészíteni: azt és úgy fogom tenni, ami a magyar települések, a magyar önkormányzatok érdekét szolgálja.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.