Karácsonyfán és tálban is klasszikus – készítsünk szaloncukrot!
A szaloncukor készítésével a 19. században kezdtek foglalkozni a magyar cukrászok. Maga a fondantcukor, amely minden szaloncukor őse és alapja, franciaországi eredetű, a 14. századból származik: innen német cukorműves mesterek közvetítésével érkezett a 19. században Magyarországra. Neve onnan ered, hogy a polgári és főúri házak szalonjaiban kínálták tálkákban az érkező vendégeknek. A szaloncukor-készítés elterjedése a karácsonyfa-díszítés megjelenéséhez kötődik, amit Németországból vettünk át. Magyarországon az első karácsonyfákat a tehetősebb családok engedhették meg maguknak: eleinte mézeskalács, papírdísz, gyümölcs került rá, majd az addig a szalonban kínált cukorka is: tehát a szaloncukor nem magyar találmány, de, hogy a karácsonyfát díszítjük vele közel 140 éve, bizony az. Az édesség neve egyébként a német salonzuckerl szóból ered, nem véletlenül nevezte Jókai Mór szalonczukkedlinek.
Czömpöly Eleonóra csokoládé-, kávé-, teamester, szakmérnök és cukrászmester: több mint tíz éve foglalkozik kézműves szaloncukorral. Kezdetben is volt érdeklődés a nem gyári körülmények között készült karácsonyi édesség iránt, eleinte főként intézményekben, például óvodákban tartott szaloncukorkészítő-foglalkozásokat, kisgyermekeknek. Mostanában, mivel tért hódítanak az élmény alapú ajándékok, egyre többen választják édességkészítő-kurzusait – akár céges csapatépítő programként is. Eleonóra örül annak, ha megtanuljuk a receptjeit a foglalkozásokon – a mostani gazdasági helyzetben az sem utolsó szempont, hogy házilag szaloncukrot készíteni sokkal olcsóbb, mint üzletekben megvásárolni azt, főként, ha kézműves édességről van szó. Idén már csak csapatépítőket vezet Czömpöly Eleonóra, viszont 2023-ban is együttműködik a Vasvár Népfőiskola Ízes Vidék Gasztroműhelyével – ott folyamatosan elérhetők lesznek kurzusok, melyekről a népfőiskola honlapján találhatunk információt.
Eleonóra folyamatosan újít receptjein, idei kedvence a sós-tökmagos szaloncukor. Most egy hagyományos receptet osztott meg velünk, ami különféle ízesítőkkel sokféleképen variálható.
Szaloncukor classic:
50g víz
250g kristálycukor
Ezt felforraljuk. Amennyiben szeretnénk fűszerezni a terméket, ekkor keverhetünk bele ízlés szerint fahéjat, karácsonyi fűszert vagy mentát, kardamont, esetleg egy csipetnyi chilit.
Ehhez adunk 75 g étcsokoládét ( min. 60%-os kakaótartalom), óvatosan elkeverjük.
Ezt követi 100 g zsíros tejpor. Ennek elkeveréséhez használjunk kézimixert, 1-es fokozaton.
Ezt követően a langyosra hűlt terméket kézzel a kívánt méretre formázzuk. Kihűtés után márthatjuk temperált csokoládéba, de klasszikusan, bevonat nélkül is csomagolható.
A csomagolásra nagyon jók a zsírmentes csomagolóanyagok (akár klasszikusan becakkozott végekkel), a fényes, színes sztaniolok - ezek kombinálásával még egyedibbé tehetjük az ünnepi édességet.
TP
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.