km/óra
  2024.11.23., szombat  •  Kelemen, Klementina napja
Fémre mennek: ezért lopják a katalizátort

Fémre mennek: ezért lopják a katalizátort

Megszűri a káros anyagokat és értékes nemesfémbevonat található a belsejében, utóbbi miatt a tolvajok és az anyaghiánnyal küzdő autóipar számára is érdekes: utána jártunk, miért esnek neki fura fazonok a kocsik katalizátorainak Forma 1-es szerelőket leköröző gyorsasággal és flexszel.

 

Teljesen szürreális jelenetsort rögzített tavaly júniusban egy Ferencvárosban parkoló autó bekapcsolva hagyott fedélzeti kamerája: egy szombathelyi férfi fényes nappal a felvétele alatt pörgő stopper szerint kettő perc alatt vágta le a kocsi aljáról a katalizátort egy sima emelő és egy flex segítségével, majd a zsákmányt berakta saját autójába, és társával együtt távoztak. A párost hamar elkapták a rendőrök (a rendszámot is felvette a kamera), az értékes alkatrész lopása azonban az elmúlt években a mindennapok része lett. Szombathelyen 2020 végén kapcsoltak le egy csapatot, amelynek a tagjai 14 károsanyagszűrőt vágtak le a városban – volt, hogy garázst is feltörtek azért, hogy hozzájussanak a zsákmányhoz. Az elmúlt héten is érkezett hír egy oladi esetről, de olyan is előfordult már, hogy autókereskedésben álló kocsikat szabadítottak meg a katalizátoroktól.   


A lopások oka, mondja Horváth Norbert, az egyik szombathelyi szerviz autószerelője, hogy a károsanyagok megszűrésére szolgáló, az amúgy nem túl testes alkatrészben olyan kiterjedt rácsszerkezet található, amely értékes nemesfémeket tartalmaz, palládiumot, ródiumot, illetve platinát. Hogy pontosan mennyit, az márkától, évjárattól is függ, viszont az említett fémek ára az elmúlt években jelentősen megugrott, így a lopás – a kocsi tulajdonosán kívül – mindenkinek megéri. Az autoszektor.hu írása szerint ugyanis kiszerelt darabot a felvásárlóknál lehet értékesíteni, tőlük pedig legtöbbször németországi vagy lengyel speciális üzemekbe kerül, ahol aztán kinyerik a katalizátorokból az értékes és hiánycikknek számító nemesfémeket. (Senki ne számítson tehát arra, hogy kirázza az értékes fémdarabokat a levágott katalizátorból, mint egy malacperselyből.)


Az elmúlt években a járvány miatti üzemleállások és -újraindítások kimondottan növelték a keresletet ezekre a fémekre, az emelkedő árakra reagáltak a tolvajok is, akik az egyik szakportál szerint 5 és 80 ezer forintot kapnak egy katalizátorért, amelynek 180-200 ezer forint az ára (de lehet több is, a kifejezetten veszélyeztetett Priusé például 500 ezer). Eközben a 1 gramm ródium 180-190 ezer forint, ugyanennyi palládium 20-25 ezer körül mozog.


Horváth Norbert bemutatta a vágy titokzatos tárgyát, a károsanyag-kibocsátás csökkentéséért felelős, a kipufogócsőre szerelt szűrőt, amelyet évtizedek óta használnák az autókban. A katalizátorok ára attól függ, mennyi anyag van bennük – a tolvajokat ez utóbbi, és nem a környezetvédelmi szempont érdekli, pontosan tudják, melyik gyártó milyen évjáratú modelljeit érdemes keresni. Általánosságban inkább a régebbi gyártmányú szűrőkben több a fém, az újabbakban kevesebb van. Horváth Norbert azt mondja, a katalizátor szakszerű leszerelése márkafüggő: van olyan modell, amelyikről félóra alatt levehető, de akad olyan típus is, amelyiknél egy napra is szükség van. Az utóbbinak a tolvajok neki sem állnak, pontosan ismerik, melyik modell sebezhető könnyen. 


De mégis hogyan tudják a tolvajok gyorsan leszedni? A lopáshoz nem műszaki zseninek lenni, egy másik megkérdezett autószerelő szerint a tolvajok az akkus flex megjelenésével megkapták azt a varázseszközt, amellyel pillanatok alatt és gyorsan levágható a kipufogócsőről a katalizátor, nincs szükségük fizikai erőre sem. ( Még a mobil flex előtti korszakban fordult elő Szombathelyen, hogy a kisteherautóról csak egyik helyen vágták le az alkatrészt, a másik felén kézi erővel addig hajtogatták, amíg sikerült letörni a csőről – mindezt három furgonon ismételték meg.) Emelő szintén könnyen beszerezhető, sőt, a magasabb építésű városi terepjárókhoz az sem kell, elég egy vékonyabb alkatú tettestárs, aki befér a kocsi alá. Az autósoknak bosszúság és komoly anyagi veszteség, ha eltűnik az alkatrész, pótlása típustól függően akár több százezer forint is lehet.

 

Veszélyben a japán autók
A netrisk.hu biztosítási portál szerint a legveszélyeztetettebb néhány különösen csekély károsanyag-kibocsátású japán autó. A Toyota Priusok és Aurisok, a hibrid Lexusok katalizátorait híresen szívesen lopják, de a Honda egyes modelljei is igen népszerűek a tolvajok körében. Kiemelt kockázatúnak tekinthető minden modell, ha a katalizátor a kipufogórendszer közepén-végén, alulról könnyen hozzáférhető helyen van, így egy gyors emelés után már lehet is vágni a csövet. Egyes modellekhez már gyári védőkeret is kapható, de a kisipar is gyorsan reagált a problémára különböző védőlemezek, pajzsok, keretek készítésével. Persze ezeket is le tudja szerelni, aki nagyon akarja, de ha több időbe telik a mi autónk katalizátorának eltávolítása, a tolvaj jó eséllyel keres inkább egy másik kocsit.

 

Fotó: Nagy Jácint

kapcsolódó galéria
Savaria Fórum 33. évfolyam 41. szám - 2024.11.22.
Savaria Fórum 33. évfolyam 41. szám - 2024.11.22.
tematikus oldalak
legolvasottabbak
Miss Universe 2024: huszárruhában és turulszárnyakkal lépett színpadra a szombathelyi Kenéz Nóra
Extrém szettben vonult végig a színpadon az elődöntő nemzeti ruhás fordulójában.
Adventi vásár Szombathely 2024: Itt a teljes program!
November 22-én, pénteken hivatalosan is megnyílik a szombathelyi adventi vásár. Egészen december 23-ig vár kicsiket és nagyokat az ünnepi fényekbe öltözött Fő tér a már hagyományosnak számító elemekkel és természetesen sok izgalmas újdonsággal is.
Felnőtt háziorvosi rendelés Szombathely 2024: az összes rendelési idő egy helyen
A felnőtt háziorvosi rendelés biztosítása Szombathelyen 2024-ben is marad önkormányzati feladat. Néhány helyen változik a rendelési idő, cikkünkben az összes városi felnőtt háziorvosi rendelővel kapcsolatos fontos információt megtalálja.
Pokol Csöngén: egy matracon kuporgott az illegális állatszaporító, miközben zajlott az állatmentés
A beszámolók alapján több tucat, vagy akár száznál is több, rendkívül rossz körülmények között tartott kutyát és állati tetemeket találtak az állatvédők, akik a hatóságok kíséretében érkeztek a Vas vármegyében élő osztrák asszony házához.
Csöngei kutyaszaporító: osztrák papírjai voltak az állatoknak?
A Kronen Zeitung is beszámolt a hatóságok és az állatvédők csöngei akciójáról: egy osztrák nő ingatlanján száznál is több, rendkívül rossz körülmények között tartott kutyát és állati tetemeket találtak.