Kecsegék kerültek a Rábába, pár év múlva derül ki, hogy megmaradnak-e
Puskás Norbert, a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetségének ügyvezető elnöke kiemelte, hogy most 4000 darabot engednek el a Rába több szakaszán, de csak néhány év múlva derül ki, hogy marad-e belőlük valami. A kormoránok nagyon kedvelik a kecsegét, ez az egyik oka, hogy csökkent a faj egyedszáma, nemcsak itt, hanem a Dunában is. Hozzátette, hogy a Rábában eleve nagyon kevés volt belőle, pedig alkalmas a vízterület rá, épp ezért próbajelleggel helyezték ki ezeket a halakat.
A kecsege a magyar halfauna egyik legérdekesebb küllemű tagja, 2015-ben az év hala volt. Tokféle, nyúlánk testét vértek borítják, orra hosszúkás, bajuszszálai könnyen felismerhetővé teszik. Táplálékát a mederfenékről szerzi, rovarlárvákat, kisebb puhatestűeket, vízi gerincteleneket fogyaszt. Vándorló faj, a rábai hallépcsők lehetővé teszik majd, hogy itt is nagy távolságot járjon be.
Ezek a három hónapos, 10-15 centis kecsege ivadékok a Baranya megyei Ócsárdról egy családi gazdaságból érkeztek. Jó kondíciójuknak köszönhetően várhatóan szépen megmaradnak az élővízben, és gyorsan átállnak a természetes táplálkozásra.
Rábahídvégnél 50 egyedet chippel is megjelöltek, hogy később követhető legyen, merre vándorolnak a folyóban. Ikervárnál és Szentgotthárdon, valamint az alsószölnöki erőműnél üzemel olyan kapu, amelyen, ha keresztülúszik a hal, az képes leolvasni az egyedi azonosítóját.
Horváth Jenő kutató, halászati szakértő elmagyarázta, hogy a nemzetközi standard alapján, a hal testével arányos chip a hasüregbe kerül. Egy 2,3 mm hosszú kis chipről van szó, amit a kapuk jól tudnak érzékelni. Egy tű segítségével bebökik a hasüregbe, utána lefertőtlenítik, visszaengedik a vízbe, az egész folyamat nem tart egy percig se.
A telepítés célja a Rába halállományának színesítése. Néhány év múlva kiderül, mennyire talált ideális feltételeket, és újra horgokra kerül-e a kecsege. A szövetség arra kéri a horgászokat, hogy a később kifogott példányokat óvatos horogszabadítás után kíméletesen bocsássák vissza a vízbe, és annak helyszínét jelezzék e-mailben vagy telefonon a szövetségnek.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.