Képekbe zárt történelem: könyv készült Farkas Géza fényképészről
Képeslapok, sőt a 80-as években poszter is készült abból a fotóból, amelyen Farkas Géza Szombathely Fő terét az 1930-as években megörökítette – ez a fénykép került a róla szóló kötet címlapjára. A kiemelkedő tehetségű fotós a 10-es évektől 1971-ben bekövetkezett haláláig dokumentálta a korszakot, amelyben élt: képein megelevenednek a város és a megye közterei, egykori épületei, intézményei, de fotózott világi és egyházi eseményeken, sportrendezvényeken, sőt a fronton is.
A 20-as, 30-as években külföldön is ismertté vált: számtalan nemzetközi kiállításon szerepelt és nyert díjat Münchentől, Oslón és Barcelonán keresztül Párizsig. Sikereinek is köszönhette, hogy az addig a Kultúrpalotában bérelt helyiségből saját műhelybe költözhetett a Kisfaludy Sándor utca 1-es számú házba, ahol világszínvonalú, üvegfalú műtermet rendezett be.
Felbecsülhetetlen értékűek a közélet és a szellemi élet jelentős személyiségeiről készített portréi. Jól ismerte és gyakran fotózta például IV. Károly királyt és Mikes János püspököt. A Jeli arborétum alapítójáról, Ambrózy-Migazzi Istvánról több kifejező fényképe is fennmaradt. A barcelonai Világkiállítás díjnyertes képét a szombathelyi színházi társulat igazgatójának feleségéről készítette.
Megszámlálhatatlan fényképét őrzik szombathelyi családi albumok: arisztokrata és polgári családok is előszeretettel keresték fel műtermét. Az emberi arcok mellett kedvelt témája volt a természet, és szívesen örökítette meg a város egyes részleteit. Van, amit kizárólag az ő felvételei alapján ismerünk, így a Székesegyház bombázás előtti belső díszítését, a Megyeháza egykori dísztermét, a Palace Szálló homlokzatát.
A műtermében őrzött üveglemezeinek többsége az 1945-ös bombázások idején megsemmisült, így most a család, magánszemélyek és a Savaria Múzeum tulajdonában lévő képekből válogathatott a kötetbe unokája, Asbóth Mária, aki a bemutatón szeretettel idézte fel nagyapja alakját. Mint mondta, Farkas Gézát a tisztességes munka becsülete és a szép szeretete mellett a hite is élete végéig elkísérte.
Tanai Ibolya
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.