Képregényhősök, ha találkoznak: CONbathely a Savaria moziban
Korábban is szervezett már képregényes eseményeket a Szombathelyi Képregény Bazár csapata, most azonban a szokásos vásáron túl, az AGORA közreműködésével, egy igazi fesztivált hoztak össze szeptember 9-re. A negyedik esemény az eddigi legautentikusabb városi helyszínen, a Savaria Moziban várta a rajongókat, idén már nagyszabású programmal: beszélgetésekkel, előadásokkal, képregény-kvízzel, filmvetítéssel és egész napos cosplay-jel (aminek lényege, hogy a résztvevők különböző jelmezeket és kiegészítőket viselve próbálnak egy-egy filmszereplőt, képregényhőst, rajzfilmfigurát, koncepciót megjeleníteni, a szerk.).
A Képregény Bazár szervező csapata változatlanul Farkas Bazsi újságíró, Kóbor Róbert képregényfordító, Tebeli Szabolcs "Brazil" (ő a Kittenberger-sorozat rajzolója, ami 2017-ben elnyerte Az év képregénye díjat), valamint Sövegjártó Gábor. Farkas Bazsi elmondta, hogy közel 30 asztalon 17 kiadó és magángyűjtő árulta portékáit a fesztiválon: itt volt például az Infinity, a Vad Virágok Könyvműhely, a Nero Blanco Comix (a kiadó vezetője Bayer Antal, őt többek között az Asterix-képregények fordítójaként ismerhetjük), és elárulta azt is, az ő személyes kedvencei a spanyol Blacksad képregénysorozat és az amerikai fantasy-képregény, a Saga.
A képregényfesztivált igazán szórakoztató eseménnyé a cosplay jelmezek tették: a képregényes karakterek nemcsak a moziban, de a Fő téren is felkeltették a járókelők figyelmét. Nekünk a World of warcraft-ból Alexstrasza sárkányúrnőt és egy démonvadásznőt sikerült mikrofonvégre kapnunk, akiktől megtudtuk, hogy mindketten saját készítésű jelmezeket viselnek, melyek, hogy teljesen hűek legyenek a karakterhez, egy évig készültek. A lányok elárulták, meglepően kényelmesek a jelmezek, bár Alexstrasza szarvas fejdísze miatt a fejet kicsit tartani kell: a vörös hajú, cica-kontaktlencsés sárkányúrnő-jelmez egyébként a 2022-es MondoCon verseny győztes jelmeze. A démonvadász jelmez – melynek legnehezebben elkészíthető eleme a zöldes LED-fénytől világító kard volt –, itt, a szombathelyi képregényfesztiválon debütált, és a következő MondoCoon verseny megmérettetésére készül. A cosplay-eket a Fő téren is nagy érdeklődés övezte: ugyan mindig akad egy-egy megbotránkozó ember, a fogadtatás általában pozitív, mondták el a lányok, akik polgári nevüket – ha már játék a játék – nem árulták el. |
Azt gondolhatnánk, a képregényezés egy magányos műfaj, a közösség azonban szemmel láthatóan igényli az ilyen jellegű összejöveteleket: az árusok évek óta jól ismerik, így barátként üdvözölték egymást a szombati eseményen, és barátságok születhetnek a képregénykedvelők között is. Nem meglepő tehát, hogy már délelőtt megtelt a mozi aulája, és az előadások a Jávor Pál Terembe is sokakat bevonzottak: elsőként Holchauzer Roland beszélt a képregények és a Marvel Filmes Univerzum kapcsolatáról, majd Bayer Antal szerkesztő/fordító és Farkas Bazsi újságíró beszélgetett a SEMIC-korszakról, a szuperhősök hajnaláról. Pintér Patríciától, azaz Athranától a cosplay-kultúráról tudhattunk meg érdekes dolgokat. Volt kerekasztal-beszélgetés a kiadókkal és képregény-kvíz kétfős csapatok részére – a fesztivált végül a Tini Nindzsa Teknőcök: Mutáns káosz című film ingyenes megtekintése zárta.
TP
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.