Kész, ennyi volt: kivégezheti az önkormányzatiságot az iparűzési adóról szóló kormánydöntés
Péntek: díjstop
Rendeletben tiltotta meg a kormány, hogy az önkormányzatok (vagy a cégeik) nem emelhetik a szolgáltatásaik díjait, illetve újakat nem állapíthatnak, írta a telex.hu a Magyar Közlönyben megjelent rendelet nyomán.
A Magyar Közlöny pénteki számában megjelent kormányrendelet szerint a helyi önkormányzatok (vagy az általuk fenntartott szervezetek, gazdasági társaságok) a szolgáltatásaik díján a rendelet hatályba lépése után nem emelhetnek, 2021. december 31-ig új díjat nem állapíthatnak meg, és a meglévő díjaikat új kötelezetti körre nem terjeszthetik ki.
Ezt abban az esetben nem kell alkalmazni, ha a felek a rendelet hatálybalépése előtt – legalább kétéves időtartamra vagy határozatlan időre – megkötött szerződésükben számszerűsíthető módon meghatározták a díjemelés mértékét, vagy ha a díjemelés mértékét a díjfizetési kötelezettséget előíró jogszabály 2020. október 31-ig számszerűsíthető módon meghatározta.
A kormány a koronavírus-világjárvány második hulláma elleni védekezésről szóló törvény felhatalmazása alapján rendelte el a módosítást. A rendelet a kihirdetését követő napon lépett hatályba, és 2021. február 8-án veszti hatályát.
A pénteki Közlönyben még sok más rendelet is megjelent. Egy másik az önkormányzati bérleményekre vonatkozik: a lakások, üzlethelyiségek estében is befagyasztották a korábbi árakat február 8-ig. Sőt, a veszélyhelyzet megszűnéséig megtett bérlői kezdeményezés esetén a bérbeadó köteles megvizsgálni a bérleti díj csökkentésének lehetőségét. Bérlői kezdeményezés hiányában az állami tulajdonosi joggyakorló és a helyi önkormányzat maga is kezdeményezheti a bérleti díj csökkentését.
Szombat: lefelezik a kis- és középvállalkozások, az egyéni vállalkozók iparűzési adóját
Szombaton Orbán Viktor Facebookon közzétett videójában a gazdaságvédelmi akcióterv kiegészítéséről beszélt.
Az egyik bejelentett pont szerint a kis- és középvállalkozások, valamint az egyéni vállalkozók iparűzési adóját január 1-jétől a felére csökkentik. Ezek a vállalkozások adják a legtöbb munkahelyet, és ők a legsérülékenyebbek a járvány idején - indokolta az intézkedést, hozzátéve: a 25 ezer lakosnál kisebb települések a kormánytól támogatást kapnak, a nagyobb önkormányzatok pénzügyi helyzetét pedig majd egyenként tekintik át.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a korábbi elvonások is komoly problémát jelentenek az önkormányzatok számára - a kormány láthatóan a minimális szorítaná az önkormányzatok mozgásterét, mivel az iparűzési adóból származó bevételből tudják működtetni a városok a kultúrát, sportot és egyéb, nem kötelező szolgáltatásokat.
Dr. Nemény Adnrás polgármester Facebook-oldalán reagált a bejelentésre:
A miniszterelnök által ma bejelentett iparűzési adó felfüggesztés végképp tönkreteszi az önkormányzatokat. Pont arra nem lesz pénz, amitől város egy város. Marad egy szürke, rideg tanácsi rendszer, ahol a jó kádereket megsimogatják, az ellenállókat megbüntetik. Egy biztos, a mostani pofon után is felállunk és 2021 az ellenállás éve lesz. Aztán már csak fél év..
A miniszterelnök által ma bejelentett iparűzési adó felfüggesztés végképp tönkreteszi az önkormányzatokat. Pont arra...
Közzétette: Dr. Nemény András – 2020. december 19., szombat
Szabad Városok Szövetsége: az önkormányzatiság kivégzése
A magyar önkormányzatiság kivégzését, számos magyar település elkerülhetetlen csődjét eredményezheti Orbán Viktor mindenféle érdemi egyeztetés nélkül tett bejelentése az iparűzési adó megfelezéséről. Ennek a bejelentésnek vajmi kevés köze a gazdasági válsághoz, sokkal több köze lehet a kormány hatalmi érdekeihez. Ez nem felelős kormányzás, ez vagdalkozás. Mérhetetlenül visszataszítónak tartjuk, hogy a magyarok ezreinek halálát okozó koronavírus-járványt használja ki a miniszterelnök arra, hogy leszámoljon a nem fideszes vezetésű önkormányzatokkal. A hibás válságkezelés és az önkormányzatok ellehetetlenítése elleni tiltakozás a településeinken élő polgároktól kapott közvetlen felhatalmazásból fakadó kötelessége a polgármestereknek.
Az iparűzési adó adja az önkormányzatok saját bevételeinek túlnyomó részét, ebből a bevételből működtetik a települések a közszolgáltatásokat, a közvilágítástól a hulladékkezelésen át az utak karbantartásán keresztül a nagyvárosi tömegközlekedésig, ebből biztosítanak szociális, gyermekjóléti és egészségügyi ellátást. A miniszterelnök mai statáriális bejelentése tehát a nekik járó szolgáltatásoktól foszthat meg több millió magyart, függetlenül attól, kire szavazott az önkormányzati választáson. Ezt válságkezelésnek hívni aljas cinizmus. a bajba jutott vállalkozásoknak szinte semmilyen segítséget nem jelent, a nekik is szolgáltató, rajtuk célzottan segíteni képes önkormányzatokat viszont ellehetetleníti.
Az Orbán-kormány eddigi gyakorlata alapján okkal feltételezhetjük, hogy a miniszterelnök a kilátástalan helyzetbe sodort önkormányzatokat politikai alapon akarja „kompenzálni”. Ezzel kivégzi az önkormányzatiságot, a rendszerváltozás egyik legfontosabb értékét és értelmét, megcsúfolja a választói akaratot, elveszi a magyar települések autonómiáját.
• Követeljük, hogy a kormány az önkormányzati szövetségekkel való megállapodás nélkül semmiféle, az önkormányzatok bevételeit érintő döntést ne hozzon.
• A január 15-ére kitűzött önkormányzati egyeztetésig az iparűzési adóról szóló döntést függessze fel.
• Követeljük, hogy a kormány az önkormányzatok támogatására és kompenzálására dolgozzon ki átlátható, tiszta, politikai szemponttól mentes rendszert.
• Követeljük, hogy a kormány érdemben tárgyaljon az önkormányzati szövetségekkel az önkormányzatok által az államnak fizetett adók csökkentéséről a gazdasági válság kezelése érdekében.
• Követeljük, hogy a kormány az Európai Unió által Magyarországnak adott válságkezelő támogatások elosztásába vonja be az önkormányzatokat.
Amennyiben a kormány továbbra is a magyar települések és az önkormányzatok kivéreztetésére használja a járvány okozta súlyos egészségügyi és gazdasági helyzetet, úgy a tiltakozás bármely törvényes formája indokolt és szükségszerű a magyar önkormányzatok és a településeinken élő polgárok számára.
Gémesi György,
a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke
A Szombathelyi FIDESZ Facebook-bejegyzésben reagált:
Reagálás Nemény András Facebook posztjára Vezetni kell a várost polgármester úr, nem siránkozni! Nemény András...
Közzétette: Szombathelyi Fidesz – 2020. december 19., szombat
Tiltakozó ellenzéki pártok
Több ellenzéki párt közleményben bírálta a koronavírus-járvány miatti gazdaságvédelmi akcióterv kiegészítéséről szóló rendelkezéseket, amelyeket Orbán Viktor miniszterelnök szombaton jelentett be a családok és a vállalkozások érdekében.
A Demokratikus Koalíció nevében a párt szóvivője az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: "a járvány és a válság féken tartásában hónapok óta bukdácsoló kormányfőtől ma arra futotta, hogy jó mélyen belenyúlt az önkormányzatok zsebébe, elengedve az önkormányzati bevételt jelentő iparűzési adó felét".
A DK azt követeli, hogy "a miniszterelnök ne az önkormányzatok zsebében turkáljon, hanem engedje el a társasági adót, nyújtson közvetlen állami támogatást a bajba került vállalkozásoknak, és fizessen rendkívüli állami támogatást a kormány elégtelen munkahelyvédelme miatt elbocsájtott embereknek! Tudjuk, hogy Orbán Viktor kiválóan tud mindig mások zsebében kotorászni, de az egy másik "szakma", mint miniszterelnöknek lenni" - olvasható a Barkóczi Balázs által jegyzett közleményben.
Jakab Péter, a Jobbik elnöke a párt sajtóosztálya által elküldött Facebook-bejegyzésben úgy reagált, az úgynevezett mentőcsomagban szó nincs a munka nélkül maradtak megsegítéséről, az álláskeresési járadék emeléséről, a munkavállalókat sújtó adók csökkentéséről, és a bérek 80 százalékos átvállalása is elmarad. Megfogalmazása szerint "szépségtapasznak is kevés", hogy néhány szektorban két hónapra átvállalja a kormány a bérköltségek kétharmadát.
"Viszont a családok kapnak kedvezményes hitelt lakásfelújításhoz. Hitelt! Akkor, amikor az ember azt se tudja, mit hoz a holnap, lesz-e munka, lesz-e kenyér az asztalon. A legtöbb család ilyenkor nem lakásfelújításban gondolkodik, meg hitelben, hanem túlélésben. Az álkeresztény kormány mentőcsomagja valójában ennyi: segíts magadon, Isten is megsegít" - írta a Jobbik elnöke.
Tóth Bertalan, az MSZP társelnöke az MTI-hez eljuttatott közleményében úgy fogalmazott, "a Fidesz-rezsim továbbra sem segít a megélhetési gondokkal küzdő embereken", "a luxusban élő miniszterelnök nem látja az emberek valódi, mindennapos gondjait". A szocialista politikus szerint a napi megélhetést az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentése segíthetné, vagy az álláskeresési támogatás emelése. "Mondhatta volna azt is, hogy megduplázzák a családi pótlékot, vagy egyszerűen csak olyan olcsón adják az energiát, amennyibe az valójában kerül. Szólhatott volna akár arról is, hogy végre abbahagyják a 100 százalékos táppénz körüli szerencsétlenkedést, vagy éppen nem vezetik be a kata szerint adózó vállalkozásokat érintő megszorításokat" - sorolta az ellenzéki politikus, aki szerint Orbán Viktor és kormánya az iparűzési adó megfelezésével "tovább vérezteti" az önkormányzatokat.
A Párbeszéd az MTI-nek küldött közleményében azt írta, hogy "az Orbán-rezsimet két dolog érdekli csupán, önmaga és a bosszú". A párt szerint "a három csapásból (koronavírus-járvány, válság, kormányzati intézkedések) az Orbán által mért ütések lassan a legsúlyosabbak a magyar emberekre nézve; az önkormányzatokat ugyanis még abban is megakadályozza, hogy segítsenek - helyette is - a járvány áldozatain". A kommünikében idézték a párt társelnökét, Karácsony Gergely főpolgármestert, aki úgy fogalmazott: "Orbán Viktor ma bejelentette a magyar önkormányzatiság kivégzését. Az iparűzési adó harminc évig volt az önkormányzatok által végzett közszolgáltatások legfontosabb alapja. A megfelezése nem kezeli, hanem mélyíti a válságot".
Hát akkor ez kész, ennyi volt. Orbán Viktor ma bejelentette a magyar önkormányzatiság kivégzését. Az...
Közzétette: Karácsony Gergely – 2020. december 19., szombat
Orbán Viktor a mai napon, amikor majdnem a legtöbb emberéletet követelte a koronavírus, bejelentette, hogy elveszi...
Közzétette: Botka László – 2020. december 19., szombat
Tisztelt kormánypárti választópolgárok! Én tényleg próbálok a járványhelyzet alatt méltányos lenni a kormánnyal. Ez egy...
Közzétette: Ungár Péter – 2020. december 19., szombat
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.