Két fotós, kilenc nap
Gábor tanár, élete az informatika, Zsolt civil foglalkozása mellett esküvőket fotografál. Úgy döntöttek, muszáj elmenniük New Yorkba. Szerencséjük volt, a családjuk támogatta a tervet.
A sokezer fotót nézegetjük a laptopon, miközben egymás szavába vágva mesélnek. Egy hosszú záridős kép kerül elő egy gyönyörű hídról, aztán meg sok izgalmas fotó a metróból, az utcákról, gyorséttermekről, borbélyüzletről. Lüktet a város, ahogyan a fiúk mesélik. A rengeteg féle ember, akik békében élnek egymás mellett, feketék és ázsiaiak éppúgy, mint latinok.
Gábor és Zsolt jó testvérek, ahogy fogalmaznak, nem veszekedős fajták, minden napra készítettek útitervet, és teljesítették is azt rendesen. Összekacsintanak, és léptetnek a gépen. Egy fekete-fehér fotót mutatnak, rajta az összetéveszthetetlen legenda. Annie Leibovitz. A fotográfus, akit olyan nagy sztárok engednek be otthonukba, mint Angelina Jolie,
Woopie Goldberg, John Lennon, Demi Moore, Erzsébet királynő és mások. Annie egy plázában tartott előadást, és dedikálta az új könyvét. Furcsa fintora a sorsnak, hogy egyetlen papírlapon hirdették az eseményt, egy kirakat üvegére celluxozva. Ahogy Zsolt fogalmaz, ezt nevezhetjük szerencsés véletlennek. Két ruházati üzlet között Annie Leibovitz dedikál. A művész közvetlen volt, és szívesen beszélgetett a vendégekkel. Azt mondta, a jó fotó titka nem a szuperkamera, sokkal inkább a látásmód, az ízlés és a szenvedély.
Kérdésemre, vajon a nők másként fotóznak-e, egyértelmű igennel válaszolnak. Szerintük jó az ízlésük, kifinomultak. Máshogy tekintenek egy tárgyra, arcra, tájra. Gábor a feleségét szokta megkérdezni akkor is, amikor döntenie kell, két kép közül melyiket válassza. Melyiket találja jobbnak. Ilyenkor párja dönt.
Amikor a következő úti célról faggatom a testvéreket, egyértelműen rávágják, New Yorkba vágynak. Újra. Szerintük ugyanis New York megunhatatlan, de ha mégis mondani kellene még néhány országot, hát csak találnak kedvükre valót. Izland, az Azori-szigetek és Új Zéland is elhangzik. De addig még fel kell dolgozni az élményt, és a háromezer fotót, amit New Yorkról készítettek.
»Kovács Ágnes
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.