Ki volt az első magyar repülőgép tervezője?
A helytörténeti klub rendezvényén dr. Nemes József PhD egyetemi docens (ELTE, Informatikai Kar, Savaria Egyetemi Központ) beszél majd Adorján Jánosról, az első magyar repülőgép tervezőjéről.
Adorján János autóversenyző, gépészmérnök, repülőkísérletező, az első magyar tervezésű és építésű repülőgép pilótája. 1882. január 2-án született Vas megyében, a Szombathelytől 10 km-re délre lévő Sorkitótfaluban. Szülei Adorján József és Böröcz Rozália. A család a kis János 6 éves korában Budapestre költözött, iskoláit a fővárosban végezte, de a felsőfokú tanulmányait már Németországban, Stuttgartban fejezte be. 1909-ben hazatért, és itthon, Rákosmezőn kezdte meg repülőgépe építését.
A magyar repülés történetét 1910. január 10-től számítjuk, mikor az első magyar építésű géppel magyar pilótaként az első igazolt repülést megtette. Repülőkarrierjének végét egy repülőbaleset jelentette. 1912-ben autószaküzletet nyitott, majd a Mercedes Gyár budapesti képviseletének vezetője volt, az 1940-es évek végétől pedig az Ikarus Autóbuszgyár mérnöke lett.
Az 1964. július 2-án Budapesten elhunyt Adorján János a Ferihegyi Repülőtérhez közeli Új köztemetőben alussza örök álmát. Az 5. parcellában lévő egyszerű síremléke felett – a széliránytól függően – hangos morajjal emelkednek a levegőbe, vagy éppen siklanak a leszálláshoz a mai modern repülőgépek. 2024. július 2-án lesz halálának 60. évfordulója.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.