Kiálltak a szombathelyi diákok is a pedagógusokért
Kinek kell egy olyan munka, amiből egy albérletet sem lehet kifizetni? Mennyire szabad az oktatás? Jobb lenne-e a tanórákat 9-kor kezdeni? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekben fogalmazta meg 12 oktatásügyi reform pontját az ADOM diákmozgalom, a szervezők interaktív programokkal is készültek. Az alapjogokról és a tanár-diák helyzetről nyíltan kommunikálni vágyó fiatalokat várták, akiket az intézményük retorzió nélkül elengedett a megmozdulásra.
Schermann Fruzsina, az ADOM elnöke az SZTV érdeklődésére elmondta, az ADOM diákmozgalom egy 100 százalékban diákokból álló, alulról szerveződő mozgalom, a céljuk az oktatás megreformálása.
Az aktivista hozzátette, a diákok nem az iskolától ódzkodnak, hanem a poroszos tananyagtól és a tanrendtől. Véleménye szerint a tanárok keze meg van kötve. Másik tévhit, hogy a diákok a tanárokat nem szeretik. A diákok átérzik tanáraik nehéz helyzetét, ezen szeretnének változtatni, ezért jött létre ez az esemény.
Véleményvonal játékkal kezdődött a megmozdulás, melynek célja, hogy az eltérő véleményekből egy mindenki számára megfelelő kompromisszum alakulhasson ki, például a szabad tankönyvválasztással, vagy a tanítási nap reggeli kezdési időpontjával kapcsolatban.
A diákok elmondták, látják tanáraikon a túlhajszoltságot. Az ADOM mozgalom adatai szerint nettó 180.000 forint a tanári átlagfizetés, így a fiatalabb generáció elfordul a tanári-értelmiségi pályamodelltől.
Lutor Katalin fotós, felszolgáló évet töltött el a pályán, 130 ezer forintos kezdő fizetéssel és úgy érezte, ettől kiégett. Mint mondta, ha az ember egy belvárosi albérletben lakik és 130 ezer forintot keres, akkor az életszínvonala nagyon alacsony.
A megmozduláson részt vevőkkel Mihalics Lili történelem szakos hallgató, ADOM tag beszélgetett a szabad tankönyvválasztásról és a hasznos tananyagról. Elmondta, összefogásra van szükség, ezért kiállnak tanáraik sztrájkjogainak megnyirbálása, és az iskolai megfélemlítés ellen.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.