Kigyulladt egy szőlős Felsőcsatáron, mert zöldhulladékot égetett a nagy szélben a szomszéd
Növényi hulladékot égettek hétfőn délután a felsőcsatári Hegyi úti egyik kiskertjében, az erős szél miatt azonban továbbterjedt a tűz a telek mellett lévő szőlősre – írja a katasztrófavédelem.
Hozzáteszik, a helyi rendeletnek megfelelő napon és időpontban végezte az égetést az illető és rendelkezett a tűz eloltására alkalmas eszközökkel is, azonban az időjárási viszontagságokat nem vette figyelembe.
A szombathelyi hivatásos, helyi és nardai önkéntes tűzoltóknak, valamint a Vas vármegyei katasztrófavédelmi műveleti szolgálat tűzoltóinak vízsugárral és kéziszerszámokkal sikerült eloltaniuk a tüzet.
Az iváni Rózsa utcában pedig háztartási hulladékot égetett szintén hétfőn este a kertjében egy lakó, akihez riasztották a tűzoltókat. A répcelaki önkormányzati tűzoltók vízsugárral és kéziszerszámokkal eloltották a tüzet, valamint felhívták a lakó figyelmét az égetés szabályainak betartására.
A katasztrófavédelem hangsúlyozza, a kerti zöldhulladék elégetésére csak ott van lehetőség belterületen, ahol az önkormányzatnak van olyan rendelete, amely pontosan szabályozza, mely napokon, milyen időintervallumban szabad a kertben növényi hulladékot égetni. Ilyen szabályozás hiányában tilos ez a tevékenység. Tűzgyújtási tilalom esetén pedig akkor sem megengedett a tűzgyújtás, ha azt egyébként más jogszabály megengedi.
Amennyiben a települési önkormányzat lehetőséget biztosít a zöldhulladék égetésére, alapszabály, hogy a tüzet soha nem szabad felügyelet nélkül hagyni. Már a tűzgyújtás időpontjában álljon rendelkezésre a tűz eloltásához szükséges eszköz, amely lehet akár vödörben, hordóban lévő víz, vagy a kerti locsolótömlő. Egy lapát segítségével könnyen kialakítható a földtakarás, megszüntethető a parázslás. A tűz továbbterjedését legtöbbször a szél okozza, ezért ha feltámad a szél, az égetést abba kell hagyni.
A szabadtéren minden tüzet úgy kell eloltani, hogy ne tudjon visszagyulladni. Ennek érdekében a legjobb módszer, ha vastag föld-, vagy homoktakarással zárjuk el a levegőtől – tanácsolják.
Fotó: katasztrófavédelem
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.