
Kilép Magyarország a Nemzetközi Büntetőbíróságból
Politikai színezet
Gulyás hangsúlyozta: bár az ICC eredetileg „egy nemes célokat szolgáló intézményként indult”, az elmúlt időszakban szerinte politikai színezetet öltött. Úgy véli, ezt leginkább az izraeli miniszterelnök, Benjámin Netanjahu elleni vádemelés példázza, amit a magyar kormány elfogadhatatlannak tart, és ezért döntött úgy, hogy megszünteti tagságát.
A bejelentés időzítése nem véletlen: röviddel azelőtt történt, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a Karmelita kolostorban fogadta izraeli kollégáját. Netanjahut még 2024 novemberében hívta meg Magyarországra Orbán Viktor, miután az ICC elfogatóparancsot adott ki ellene, azzal vádolva őt, hogy szándékosan éhezteti a Gázai övezet lakosságát. A magyar kormány már a vádemelés idején világossá tette, hogy figyelmen kívül hagyja a hágai bíróság döntését, amelyet „abszurdnak és szégyenteljesnek” nevezett. Az ICC egyébként szintén elfogatóparancsot adott ki a Hamász 2023. október 7-i terrortámadásának kitervelője, Mohamed Deif ellen, akit azonban már hónapokkal korábban likvidáltak.
Netanjahu köszöni szépen
A magyar támogatást Netanjahu már tavaly is értékelte: „Köszönöm Orbán Viktor miniszterelnöknek, hogy szívélyesen támogat engem és Izraelt. Szemben azok szégyenletes gyengeségével, akik támogatják az Izrael önvédelmi joga elleni felháborító döntést, Magyarország – amerikai barátainkhoz hasonlóan – erkölcsi tisztaságot mutat, kiáll az igazságosság és az igazság mellett” – válaszolta a magyar miniszterelnök meghívólevelére tavaly az izraeli miniszterelnök.
Hamász terrortámadás és súlyos izraeli válaszlépések
A Hamász 2023. október 7-én véres terrortámadást indított a Gázai övezet közelében lévő izraeli települések ellen, 1200 embert, köztük 840 civilt megölve, 250 embert túszul ejtve. Válaszul Izrael katonai offenzívát indított a Gázai övezetben, a Hamász felszámolását és a túszok kiszabadítását célozva. Azóta a Gázai övezet épületeinek és infrastruktúrájának jelentős része megsemmisült vagy megrongálódott, miközben a Hamász által ellenőrzött egészségügyi minisztérium szerint több mint 50 ezer ember halt meg, az ENSZ adatai szerint 1,9 millió palesztinnak kellett elhagynia otthonát. Izrael ezeket a számokat vitatja.
Ezért jött Budapestre az izraeli elnök?
A Magyar Hang a Times of Israel értesüléseire hivatkozva azt írja, Netanjahu azért jött Budapestre, hogy Trump Gáza-tervének esetleges magyar támogatásáról győzze meg a miniszterelnököt. Netanjahu megpróbál minél több országból álló koalíciót létrehozni, amely támogatja az amerikai elnök grandiózus elképzeléseit – mondta a forrás az izraeli lapnak. Azt, hogy ez nem csak egy légből kapott értesülés, jelzi a tény: az izraeli kormány nemzetbiztonsági kabinetje vasárnap megszavazta, hogy Izrael növelni fogja a Hamászra gyakorolt katonai nyomást, és átveszi a kontrollt a teljes Gázai övezet felett, előkészítve azt a Trump-terv végrehajtásához. Több lap úgy tudja, a kitelepíteni szándékozott palesztinoknak olyan országokat ajánlanak fel lakóhelyül, mint Szíria, Szudán és Szomália.
Donald Trump korábban olyan tervvel állt elő, hogy Gázából kitelepítené a 2 millió ott élő palesztint, és ezután grandiózus ingatlan projektet indítana - kaszinókat és szállodákat építene -, új Monaco-t varázsolna a területből.
A Hamász elítélte Magyarország döntését
A Hamász és az arab országok ellenzik a tervet, amennyiben Orbán Viktor állást foglalt Magyarország nevében a Gázai övezet megtisztítása mellett, úgy hosszú évtizedekre ellenségünkké tehet minden palesztint és a velük szimpatizáló iszlamista csoportokat, hívja fel a figyelmet Káncz Csaba, geopolitikai szakértő reggeli posztjában a török AA.com-ot idézve, amelyben a Hamász elítélte, hogy az izraeli miniszterelnök letartóztatása helyett Magyarország inkább kilépett a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
"Erkölcstelen álláspontnak tartjuk ezt a döntést, amely a nemzetközi igazságszolgáltatás elől menekülő háborús bűnössel való szemérmetlen cinkosságot, valamint a nemzetközi jog és az emberi igazságosság elveinek durva megsértését jelenti”, áll a Hamász közleményében. Magyarország döntése a nemzetközi igazságszolgáltatás arculcsapása, és megtestesíti a kettős mérce politikáját, amelyet egyes nyugati kormányok - leginkább Magyarország és az Egyesült Államok - követnek, ami aláássa a nemzetközi igazságszolgáltatási rendszert, ösztönzi a büntetlenséget, és közvetlen veszélyt jelent a globális békére és stabilitásra”, írja a Hamász.
Borítókép: Orbán Viktor magyar és Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök csütörtöki találkozójukon Fotó: 24.hu/Szajki Bálint


.jpg)

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.