Kis magyar szürreál: Czeglédy több mint 20 éves bírósági ügyével kérdezte fel a helyi Fidesz a polgármestert (Nyílt levél és válasz)
A Fidesz-frakció ma az alábbi levelet küldte el a sajtónak.
Tisztelt Polgármester Úr!
Mint arról Ön is értesülhetett, Czeglédy Csabát közleményben szólítottuk fel, hogy nyilatkozzon arról: elismeri-e, hogy a Veszprém Megyei Bíróság folytatólagosan elkövetett, az adóbevételt jelentős mértékben csökkentő adócsalás bűntette, magánokirat-hamisítás miatt jogerősen szabadságvesztésre ítélte.
Czeglédy Csaba hallgatásával elismerte azt a tényt, hogy ő egy jogerősen elítélt adóbűnöző.
A szombathelyi Fidesz-KDNP-frakció álláspontja az, hogy Czeglédy Csabának vállalnia kell tetteinek morális következményét.
Tisztelt Polgármester Úr!
Felszólítjuk Önt, nyilatkozzon arról, hogy volt-e tudomása róla, hogy Czeglédy Csabát adócsalás bűntette és más bűncselekmények miatt a Veszprém Megyei Bíróság 1 év 4 hónap szabadságvesztésre ítélte?
Ha igen, miért nem határolódott el tőle?
Amennyiben nem tudott a jogerős ítéletről, akkor most, hogy tudomására jutott, elhatárolódik-e az elítélt Czeglédy Csabától?
A szombathelyi Fidesz-KDNP pártszövetség álláspontja egyértelműen az, hogy jogerősen elítélt bűnözőnek nincs helye a közéletben!
Szombathelyi Fidesz-KDNP-frakció
ÉSZ!: 20 évvel ezelőtti ügyekkel nem foglalkozunk
A levélre Tóth Kálmán, az Éljen Szombathely! Egyesület elnöke válaszolt. Ezt írta:
A Fidesz mai napon megjelent dr. Czeglédy Csabával kapcsolatos nyílt levelére az alábbiakat közöljük.
Dr. Czeglédy Csaba független képviselő, aki a Szociális és Lakás Bizottság elnökeként és egyéni képviselőként is rengeteget dolgozik.
A Fidesz által hivatkozott bírósági ítélet óta dr. Czeglédy Csabát négy alkalommal választották meg képviselőjüknek a szombathelyiek. A fenti tényből következően a Fidesznek a szombathelyi választókkal van vitája.
Értjük, hogy a helyi Fidesznek nincs hiteles politikai mondanivalója, ezért kétségbeesésükben 20 évvel ezelőtti ügyeket próbálnak előrángatni, de mi ezekkel nem kívánunk foglalkozni.
Amennyiben a szombathelyi Fidesz mindenáron olyan személyt akar találni, aki valaha bűncselekményt követett el, akkor kezdje a saját képviselőjelöltjei előéletének a megvizsgálásával.
Mi gyűlölködés helyett továbbra is minden erőnkkel a szombathelyiekért dolgozunk.
Fiktív számlák a könyvelésben
A több mint 20 esztendős ügyet az ATV és az Magyar Nemzet is összefoglalta, ezért röviden közöljük ennek lényegét, hátha valaki azóta született vagy már nem emlékszik valamennyi részletre.
Czeglédy Csabát 2002-ben – az MTI és az Origo akkori beszámolója szerint - két évre felfüggesztett 8 havi börtönre, illetve 300 ezer forintos pénzbüntetésre ítélték, mivel az első fokú ítélet szerint hamis számlák segítségével nem fizetett be több mint 8 millió forintnyi áfát és társasági adót. Az ügy a Rébusz Iskolaszövetkezet tevékenységével volt kapcsolatos. Czeglédy ugyanis az iskolaszövetkezet vezetőjeként 1998-99-ben olyan számlákat szerepeltetett a nonprofit cég könyvelésében, amely mögött a bíróság ítélete szerint nem volt valós gazdasági teljesítés, ennek alapján pedig az iskolaszövetkezet jogosulatlanul igényelt vissza, illetve nem fizetett be 4 millió 834 ezer forintnyi áfát, illetve 3 millió 486 ezer forintnyi társasági adót.
Czeglédy annak idején azzal védekezett perében, hogy az APEH által fiktívnek minősített piackutatásról és marketing-tanácsadásról szóló megbízásokért egy neki Németh Attilaként bemutatkozó férfinak fizetett, aki azonban sajnos szőrén-szálán eltűnt.
A bíróság nem volt vevő a védekezésre: bizonyítottnak látta a folytatólagosan elkövetett, az adóbevételt jelentősen csökkentő adócsalás bűntettét, valamint a magánokirat-hamisítás és a számviteli fegyelem megsértésének vétségét.
Azt ugyanakkor jelentős enyhítő körülményként értékelte, hogy az iskolaszövetkezet a vádemelés után befizette az adóhiányként megállapított összeget, súlyosbítóként vette viszont figyelembe, hogy Czeglédyt az ügyészség már a 2002-es per előtt is megrovásban részesítette jogosulatlan adatkezelés és magánokirat-hamisítás miatt.
A Magyar Nemzetben 2019-ben maga Bayer Zsolt azt írta, "másodfokon 2003-ban a Veszprém Megyei Bíróság 1 év 4 hónapra súlyosbította az ítéletet. Kivárási ideje 2006-ban telt le, ekkor mentesült Czeglédy Csaba a priusztól, azaz a büntetett előélet bélyegétől.”
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.