WorldSkills 2024: a szombathelyi Balogh Boglárka kiválósági éremmel tért haza Lyonból
65 ország 1500 versenyzője 59 szakmában mérte össze tudását szeptember 10. és 15. között a franciaországi Lyonban a szakmák olimpiáján, a WorldSkills 2024 versenyen. Balogh Boglárka, a Pécsi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Egészségügyi Technikumának 13. osztályos tanulója képviselte hazánkat ápolás és gondozás kategóriában. Az egész nyara felkészüléssel telt, de megérte a kemény munka: kiválósági érmet kapott.
Ez alkalomból tartottak kerekasztal-beszélgetést a Kutatók Éjszakája keretében, melyen Bogi mellett rész vett Tóth Judit felkészítő tanár és Simon Zsolt, aki 2017-ben szerepelt a versenyen Abu-Dzabiban, azóta pedig szakmai tanárként segíti az iskola tanulóit. A beszélgetést Kalmár Szilárd oktató vezette.
„Olyan diákok vesznek részt a versenyen, akik valamilyen szakmát tanulnak. Egy tavaly nyári, egészségügyi tanároknak szóló konzultáción elhangzottaknak megfelelően próbáltunk olyan tanulót keresni, aki alkalmas, ez a tehetséggondozó programunknak köszönhetően nem volt nehéz, hiszen nem titkoltan olyan diákokat választunk be, akiket ilyen versenyeken is szeretnének indítani” – magyarázta Judit.
Az első fordulók itthon zajlanak. A kiválasztás után jön az elődöntő: egy angol nyelvi felmérő, ahol az adott szakmáról kell beszélni. Mivel világversenyről van szó, alapfeltétel a jó angoltudás, főleg azoknál a szakmáknál, melyeknél fontos a kommunikáció. Utána jön a gyakorlati rész, egy szituációs döntő. Nagyon erős volt a mezőny Bogi szakmájában, ezért volt februárban még egy forduló a 6 legjobbnak, közülük került ki győztesen.
„Sok idő volt, mire meglett az eredmény. Ha jól emlékszem egy csütörtöki napon volt a döntő, és a következő hétfőn kaptam meg az e-mailt. Nagyon izgultam, nagyon vártam az eredményt és amikor megkaptam, több órába telt, mire feldolgoztam, hogy engem választottak ki” – mesélte. Hozzátette, a verseny legnehezebb része a felkészülési folyamat. Hétfőtől péntekig Budapesten volt, csak hétvégére jött haza, ezt nehéz volt összeegyeztetni a tanulással, és hát nem volt leányálom 40 fokban ennyit utazni a MÁV-val – vallotta be.
Az angoltudás és a jó kommunikációskészség mellett az elhivatottság, a teherbírás és az önállóság a legfontosabb egy ilyen versenyen, és persze a szakmában is. Sok új szituációval találkoznak a versenyzők, amelyek a tanultakon alapulnak, de improvizálni, gondolkozni kell a megoldáson. Erre is próbálják tanítani a diákokat, hiszen nem attól lesz valaki jó a szakmájában, ha leül és bemagol 20 oldalt, hanem attól, ha gondolkozik.
Az ápolás és gondozás szakma 4 fő részre van osztva: otthonápolás, járóbetegellátás, szociálisotthon és kórháziápolás. Ezeken belül sok típusfeladat van, ilyen például a népszerű 1-es típusú diabétesz vagy az életvégi ellátás, ezek minden évben előkerülnek. A gyakorlati szituációk mellett pedig van még három feladat: ápolási tervet és posztert kell készíteni, valamint egy önreflektív esszét kell írni.
„Próbára teszi az embert ez a verseny. Nagyon sok mindent kell megjegyezni, tekintettel kell lenni a betegre, aki itt egy színész. Nagy hangsúly van a kommunikáción, ez a mozgatórugója egy jó feladatnak, nekem ez szerencsére az erősségem is. Egyébként nagy a hangzavar, ami eléggé megnehezíti a dolgunkat, ezért is kapunk egy headsetet és mikrofont, különben nem hallanánk egymást a „beteggel” és a szakértők sem hallanának minket” – mondta. Egyszer meg is gyűlt a bajuk a technikával: az első feladatát négyszer kellett megállítani, mert nem működött a hangosítás.
Elárulta, két kedvenc feladat is volt. Az egyik egy sztómás beteget ellátása, a másik pedig egy új feladat: egy drogfüggő lány kezelése, aki leszokóban van, fél éve jár terápiára, de durva elvonási tünetei vannak és nehezen nyílik meg. Mindkettőnél nagy hangsúlyt kellett fektetni a tanultakra és a kommunikációra is.
A négy kemény versenynap után jött a záróceremónia, ahol először a bronz-, ezüst-, aranyérmeket osztották ki, majd a kivetítőn megjelentek azok, akik kiválósági érmet nyertek. Óriási volt az öröm nemcsak a csarnokban, hanem idehaza is, hiszen élőben közvetítették.
„Nagy elvárásaim voltak magammal szemben, ha már kijutottam egy ilyen versenyre: mindenképpen szerettem volna hazatérni valamivel. Szóval borzasztóan boldog voltam, az egész csapat egy emberként örült. A világon a legjobb tízben szerepelni óriási eredmény” – mondta Bogi, aki jövőbeli terveiről annyit árult el, mindenképpen szeretne továbbtanulni, az egészségügy a célirány, de azon belül még képlékeny, hogy milyen irányba. Szemez a tanári pályával is és reméli, ő is részt vehet majd a WorldSkills versenyekre való felkészítésben.
CzB
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.