Klímacsúcs: az egymásra licitálás megvolt
Az ENSZ 2021-es klímaváltozási konferenciáját, a COP26-ot (Conference of the Parties) idén október 31. és november 12. között a skóciai Glasgow-ban rendezik meg, ahol a világ majdnem összes országa képviselteti magát – beszédes, hogy legalább 400 résztvevő a nem túl környezetbarát magánrepülőjével utazott a helyszínre.
Az ENSZ-főtitkár egy erős kiakadással kezdett a megnyitón: „elég abból, hogy gyilkoljuk magunkat fosszilis üzemanyagokkal!” António Guterres kijelentette, ideje kimondani, hogy elég volt a Föld biológiai sokszínűsége elleni brutalitásból, elég abból, hogy "magunkat gyilkoljuk" fosszilis üzemanyagokkal, és elég abból is, hogy a természetet mellékhelyiségnek használjuk. A főtitkár szerint az emberiség a saját sírját ássa, amikor mind mélyebbre ás ásványi kincsek után kutatva.
Joe Biden amerikai elnök hétfőn bocsánatot kért, amiért elődje, Donald Trump kiléptette az Egyesült Államokat a 2015-ös párizsi klímavédelmi egyezményből. "Nem kellene, de mégis bocsánatot kérek azért, hogy az Egyesült Államok a korábbi kormányzat idején kilépett a párizsi egyezményből, és ezért némileg lemaradtunk" – hangsúlyozta Biden. Az elnök szerint az Egyesült Államokat és más fejlett országokat nagy felelősség terheli amiatt, hogy a felmelegedő klíma nagy árat fizettet a szegényebb államokkal, amelyek a világ károsanyag-kibocsátásának elenyésző hányadát okozzák.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke arról beszélt Glasgow-ban, hogy az országoknak végre létre kell hozniuk a szén-dioxid-kvóták globális piacát, megemelve a melegházhatású gáz árát, így csökkentve a károsanyag-kibocsátást. "Ez a lehetőségünk, hogy történelmet írjunk. De még ennél is többről van szó: az a kötelességünk, hogy cselekedjünk" – tette hozzá.
Emmanuel Macron francia elnök a különösen sok károsanyagot kibocsátó országokat sarkallta több erőfeszítésre. Hangsúlyozta, vissza kell találniuk ahhoz a célkitűzéshez, hogy a globális felmelegedés mértéke az iparosodás előtti értékhez képest ne haladja meg a 1,5 Celsius-fokot. Szerinte ebben mindenekelőtt a nemzeti stratégiák fognak jelentős szerepet játszani. Hozzátette, hogy jelenleg 2,7 Celsius-fokos felmelegedés felé haladnak a dolgok.
Hszi Csin-ping kínai elnök nem utazott el személyesen a csúcstalálkozóra. India 2070-re karbonsemlegességet ígért a csúcson, ez azt jelenti, hogy az ország Kínához képest 10, Amerikához és az Európai Unióhoz képest pedig 20 év haladékot kapott a zéró emisszió eléréséhez. Eközben Ecuador csaknem felével megnöveli a csendes-óceáni Galápagos-szigetek körül kialakított tengeri rezervátum területét – jelentette be a glasgow-i klímacsúcson hétfőn a dél-amerikai ország elnöke, Guillermo Lasso. Ecuador együtt akar működni Kolumbiával és Panamával is, hogy az új védett terület biztonságos migrációs folyosót kínáljon a vándorló állatoknak.
Igaz, Jair Bolsenaro, Brazília elnöke sem tisztelte meg jelenlétével a konferenciát, az ország bátor klímacélokat tűzött ki: a szén-dioxid-kibocsátás radikális csökkentését és az illegális erdőirtás elleni hatékonyabb küzdelmet, annak érdekében, hogy 2030 helyett már 2028-ra fel tudják számolni a brazil esőerdőket drámaian romboló tevékenységet.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.