Kompenzáció: elúszni látszik a hajó
Mind a 47 érintett várossal megtörtént az egyeztetés, májusban születhet kormánydöntés a kompenzációról, amit az önkormányzatok azért kértek, mert az iparűzési adó felezése komoly veszteséget okoz a költségvetésükben. Balla György nemrég egy országos hírportálnak azt mondta, nincs mit kompenzálni, hiszen nem adóelvonás történt, az elengedett adórész a vállalkozásoknál maradt. „Igaz, a pénz nem folyik be az önkormányzatokhoz, mint eddig, így lehet, hogy mínuszban vannak, de mindenki más is mínuszban van, a kormány is”, fogalmazott a miniszteri biztos.
A márciusi, budapesti egyeztetéseken semmilyen konkrét ígéret nem hangzott el, Balla György már az elején jelezte, hogy nincs felhatalmazása. Egyes városok esetében megoldási javaslatként elhangzott részéről a hitelfelvétel és a vagyoneladás is.
Szombathely 2,8 milliárd forint kormányzati segítséget kért, hogy kötelező feladatait elláthassa, és ne kerüljön veszélybe a város működése. Dr. Nemény András polgármester, Illés Károly, a Fidesz-KDNP közgyűlési frakciójának vezetője és dr. Károlyi Ákos jegyző részletesen bemutatta az önkormányzat pénzügyi helyzetét. Vázolták azt is, hogy a tavaly jelentkező 1,6 milliárdos hiányt még tudta kezelni a város, az idei kiesést már nem. Minden jel szerint azonban a kért összeg nem érkezik meg a kormánytól.
– Láthatóan a kormány eldöntötte, hogy nem akar segíteni az önkormányzatoknak egyenlő módon. Vannak olyan városok, amelyek kompenzáció címen kaptak támogatást a kieső iparűzési adó miatt, és vannak nagyvárosok, amelyek tavaly karácsonykor működési támogatásként kaptak 1,4 milliárd forintot. A többiek pedig nem kaptak semmit. Ez nem az esélyegyenlőség irányába mutat. Igazságtalannak tartjuk, és nagyon nehéz helyzetbe hozza az önkormányzatokat, ha semmilyen támogatást nem kapunk – mondta el kérdésünkre dr. Nemény András.
Dr. Gémesi György, Gödöllő polgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke Balla György ominózus nyilatkozatát követően a 168.hu-nak arról beszélt, hogy az önkormányzati szférában idén 150 milliárd forint kiesést jelent az iparűzési adó felezése. Ezt a pénzt csak a 25 ezer fő alatti települések kapták vissza maradéktalanul. A politikus úgy fogalmazott, szeretné látni a kormányzati előterjesztést a kompenzációról, meg van róla győződve, hogy a nagyobb városok esetében nem egy általános, hanem 47 egyedi megoldás készül.
A kormány várhatóan helyi beruházásokat, fejlesztéseket támogat úgy, hogy átvállalja az önkormányzati önerőt. Szombathely esetében ez a Vásárcsarnok felújítása és az új bölcsőde építése révén jöhet szóba. Ám a fejlesztésre kapott pénz nem hoz működési többletbevételt.
– Ez 500 és 600 millió forint közötti összeget jelenthet a két projektnél. Sajnos ezen kívül olyan fejlesztési önerő, amit ki lehetne váltani, nincs a büdzsében. Ha csak ilyen címen kaphatunk támogatást, nyilván örülünk neki, de az közel sem lesz 1,4 milliárd forint. Ezért kértük, ha működésre nem, akkor adjanak útfejlesztésekre forrást. Így az arra szánt összeget működésre fordíthatnánk, ami nagy segítség lenne – tette hozzá a polgármester.
Az egyeztetések során az is felmerült, hogy jövő évtől olyan önkormányzati feladatokat venne át az állam finanszírozással együtt, mint a közétkeztetés, az orvosi ügyelet és a sportcsarnokok működtetése. Utóbbi átadása Szombathelyen esetében már folyamatban van. Dr. Nemény András arról tájékoztatta szerkesztőségünket, levélben kérdés érkezett a kormányzattól, hogy, ha úgy alakul, átadnák-e az orvosi ügyeletet az államnak.
– Egyik napról a másikra kellett válaszolnunk. Azt írtuk le, hogy inkább a forrást szeretnénk rá megkapni, mert az ügyelet nálunk jó kezekben van. Láttuk az iskolák államosításakor, hogy még krétára sem volt pénz, több intézményben a telefont is kikapcsolták. Az egészségügy esetében ezt nem szeretnénk kockáztatni. 110 millió forintot állítottunk be a költségvetésben az orvosi ügyelet működésére, ennyi segítséget jelentene tehát anyagilag az átadás. De úgy gondolom, az ügyelet olyan értéket képvisel, amit védenünk kell – fogalmazott a polgármester.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.