Konferencia: fókuszban az energetikai kihívások
Az elszabadult energiaárak nehéz helyzetbe hozták az önkormányzatokat, Szombathelyen is több száz millió forinttal nőtt az intézmények rezsiköltsége. A helyzet kezd rendeződni a gáz- és árampiacon, de így is háromszor drágább az energia, mint korábban volt. Itt a városban számos lépés történt a hatékonyabb energiafelhasználás érdekében: a közvilágítást LED-es technikára cserélték, energetikai beruházások történtek több önkormányzati cégnél, intézménynél, és további fejlesztések vannak tervben.
Dr. Nemény András polgármester elmondta, hogy fontos, hogy amit használunk, azt környezetbarát módon tegyük. Az uszodában kazánt cseréltek, a színházban napelemeket szereltek fel. Ennek már milliókban mérhető eredménye van. Hangsúlyozta, mindent meg kell tennünk, hogy költségben jobb legyen a következő év, még akkor is, ha az energiaárak még mindig magasabbak lesznek.
Az Egyensúly Intézet őszi konzultációsorozatában a tavaly alakult Nemzeti Energiaügyi Kerekasztal javaslatait gondolják tovább: mi az, amit az önkormányzatok maguk is megtehetnek az energiahatékonyság érdekében? A nulladik lépés a fogyasztási pontok felmérése, ez Szombathelyen már megvalósult.
Csernus Dóra, az Egyensúly Intézet klíma- és környezetpolitikai igazgató hozzátette, hogy az egyik a hűtés-fűtés témaköre, ahol az önkormányzati épületállomány felújításával lehet csökkenteni az energiaigényt, a másik pedig a közvilágítás, ahol LED-esítéssel, okosrendszerek kialakításával csökkenthető az energiafelhasználás.
Az épületenergetikai beruházások - szigetelés, nyílászáró cserék - és a megújuló energiaforrások jobb kihasználása elengedhetetlen az energiahatékonyság elérése érdekében. Ezek a fejlesztések forrásigényesek, de erre is van ötlet.
Csernus Dóra elmondta még, hogy a beruházó cég előfinanszírozza az energiahatékonysági beruházást, majd a megtakarított energiából írják le a tartozást, amit a beruházó cég felé felhalmoznak egy ilyen beruházásnál Valójában magából a megtakarításból fizetik vissza azt, amit megelőlegez nekik a cég, ilyen konstrukcióban is érdemes gondolkodni.
Fontos lenne, hogy az állam nagyobb szerepet vállaljon az energiahatékonyság támogatásában, önerő nélküli, egyszerűbb pályázati rendszerek kellenek. Felmerült az is, hogy érdemes volna a nagyobb településeken energetikai szakértőt alkalmazni, továbbá az energiatársulások alakítása is jó megoldás lehet.
Forrás: SZTV
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.