Koronavírus: fertőzésgyanús esetet vizsgálnak az egyik bécsi kórházban
Az osztrák fővárosban ez az első fertőzésgyanús eset, amelyet a Kínából származó koronavírus okozhatott. Az eddigi adatok alapján egy 24 éves, kínai állampolgárságú stewardessről van szó, aki január 24-én érkezett Bécsbe, előtte pedig megfordulhatott Vuhanban, ahol először észlelték a hatóságok a vírust.
A fiatal nő influenzagyanús tünetekkel került a kórházba, jelenleg az elkülönítő részlegen ápolják. Az Bécsi Kórházszövetség orvosi vezetője, Michael Binder közleményében úgy fogalmazott: nem zárható ki, hogy a beteg koronavírussal fertőződött meg. A kínai nő vizsgálata zajlik, a végleges eredmények 48 múlva várhatóak - az elemzést a bécsi orvosi egyetem virológia intézete végzi. Ezzel párhuzamosan megvizsgálják azokat a személyeket is, akik a légkísérővel kapcsolatba kerültek.
A bécsi önkormányzat egészségügyi tanácsnoka, Peter Hacker úgy fogalmazott, az osztrák főváros kórházai felkészültek egy ilyen helyzetre. Mivel a vizsgálatok még tartanak, egyelőre nem tudni biztosan, hogy a nő betegségét az új vírus okozta-e.
A kronet.at hírportálnak, a bécsi orvosi egyetem szakértője, Ursula Wiedermann-Schmidt azt mondta, a koronavírus kevésbé fertőző, mint az influenza. A kínai halálos áldozatok többségének volt valamilyen korábbi betegsége. Az európai megbetegedések oka, hogy a fertőzöttek Vuhanban vagy Kínában jártak.
- Az új vírus a SARS-kórokozóhoz hasonlít - mondta a krone.at-nek Franz X. Heinz bécsi járványügyi szakértő. - Amennyiben sikerül korlátok között tartani, akkor akár el is tűnhet.
A SARS koronavírus, amit néha SARS-CoV-ként is rövidítenek, egy súlyos akut emberi légzőszervi megbetegedéseket okozó vírus. A SARS a Severe Acute Respiratory Syndrome = „Súlyos Akut Légzőszervi Szindróma” rövidítése. Ázsiában 2003 áprilisában kitört SARS járvány, ami 8000 megbetegedést okozott, a fertőzöttek közül 800-an haltak meg.
Az új koronavírus miatt Kínában eddig 1600-an betegedtek meg, és 56-an veszítették életüket. Eddig Kínán kívül Franciaországban, az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában, Japánban, Thaiföldön, Vietnámban, Tajvanon és Szingapúrban jelentettek fertőzött személyeket az egészségügyi hatóságok.
Menczer: továbbra sincs magyar érintett
Továbbra sincs magyar érintettje a Kínából kiinduló koronavírusnak, Magyarországon két gyanús esetet vizsgáltak ki, de egyiknél sem igazolódott be a fertőzés - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) tájékoztatásért is felelős államtitkára szombaton Budapesten, sajtótájékoztatón.
Menczer Tamás közölte, a kínai hatóságok lezárták Vuhan várost és az azt körülvevő Hopej tartományt, így senkinek nem javasolják az oda történő beutazást, mert onnan kijutni jelenleg nem lehet. Hangsúlyozta, négy Vuhanban tartózkodó magyar állampolgárról tudnak, akik egy szállodában laknak és munkavállalási céllal érkeztek az országba, valamint egy magyar férfival tartják a kapcsolatot Hopej tartományban, ők mind jól vannak, azt azonban egyelőre nem lehet tudni, mikor hagyhatják el a térséget.
Az államtitkár aláhúzta, Magyarország pekingi nagykövetsége folyamatosan tájékozódik a kínai külügyminisztériumnál arról, hogy tudnak-e a további magyar állampolgárokról az érintett területen.
Menczer Tamás megerősítette, a koronavírusról a jelenlegi információk alapján azt lehet mondani, hogy eredetileg valószínűleg állatról terjedt emberre, később viszont már emberről emberre terjedt. A statisztikák szerint egy beteg átlagosan másfél-két embert fertőz meg, a betegek 20 százaléka önerőből, azaz bármiféle gyógyszer bevétele nélkül felgyógyult. Felhívta a figyelmet arra is, hogy szakemberek szerint a személyes higiéniára történő nagyobb odafigyeléssel, így például a gyakori kézmosással könnyebb elkerülni a betegséget.
Kiemelte, több ország tudósai dolgoznak a vírus elleni hatásos vakcinán. Az államtitkár jelezte továbbá, a Kínából érkező csomagok esetében nincs szükség speciális óvintézkedésekre, mivel azok nem fertőznek.
Menczer Tamás arra kérte a Kínába utazó magyar állampolgárokat hogy kellő körültekintéssel tervezzék meg útjukat, és mindenképpen regisztrálják magukat a konzuli szolgálat honlapján.
Hangsúlyozta, minden külföldi magyar nagykövetség kiemelt feladatául szabták, hogy kiemelt figyelemmel kövesse a fogadóország koronavírus ügyében tett lépéseit, és azonnal tájékoztassa a tárcát, amennyiben például egy ország utazási korlátozásokat vezet be Kínával szemben.
Menczer Tamás ezzel kapcsolatban elmondta, az uniós országok túlnyomó többsége nem vezetett be rendkívüli intézkedéseket a repterein, néhány ország rendelt el bizonyos szűréseket a Vuhanból érkező gépek esetében, de ilyen járatok már nem közlekedhetnek a város lezárása miatt.
Jól van a három Franciaországban ápolt beteg
Jól van az új koronavírus okozta megbetegedéssel, elkülönítve kezelt három fertőzött ember Franciaországban, egy Párizsban turistáskodó kínai házaspár és egy Bordeaux-ban élő kínai származású francia férfi. Mindhárman a héten érkeztek a fertőzés gócpontjának számító kínai Vuhanból - jelentette szombaton a francia közrádió.
A francia egészségügyi minisztérium péntek este megerősítette, hogy három megbetegedést regisztráltak Franciaországban, amely eddig az egyetlen fertőzéssel érintett ország Európában.
A három beteget Bordeaux-ban és Párizsban kezelik kórházban, mégpedig elkülönítve, mindhárman jól vannak - közölte szombat délután a párizsi Bichat kórház virológiai osztálya.
A bordeaux-i fertőzött egy 48 éves kínai származású, francia állampolgárságú férfi, aki bortermelőként január elején hivatalos úton járt Vuhanban, ahonnan szerdán tért haza Bordeaux-ba, Párizson keresztül.
A férfi csütörtökön jelentkezett az SOS Médecins orvosi rendelőben köhögési és lázas tünetekkel. Másnap megerősítették, hogy koronavírus fertőzte meg. A hatóságok felvették a kapcsolatot azzal a tucatnyi emberrel, akikkel a férfi hazaérkezése óta érintkezett, és ellátják őket a megfelelő tanácsokkal. A hatóságok azt javasolják, hogy naponta többször mérjék meg a testhőmérsékletüket, és láz vagy egyéb tünetek (köhögés, légzési problémák) jelentkezése esetén ne induljanak el a kórházba, hanem hívják közvetlenül a mentőket.
A Párizsban elkülönítve kezelt fertőzöttek a Franceinfo hírrádió értesülése szerint kínaiak. Egy házaspárról van szó, amely ugyancsak Vuhanból érkezett.
"A járványt úgy kell kezelni, mint egy tűzvészt, nagyon hamar megtalálni a fészkét, és a lehető leggyorsabban körbezárni" - mondta Agnes Buzyn egészségügyi miniszter. Szerinte a lappangási idő 7-12 nap lehet.
"Minden olyan embert, aki közvetlen kapcsolatba került ezekkel a betegekkel, felkeresünk. Az egészségügyi hatóságok ellátják őket ajánlatokkal a vírus terjedésének korlátozására" - hangsúlyozta a miniszter.
Más európai országokkal ellentétben Franciaországban - az egészségügyi tanácsokat tartalmazó plakátok kifüggesztésén kívül - semmilyen ellenőrző intézkedést nem léptetettek életbe a repülőtereken.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.