Koronavírus: hat afrikai országban indul vakcinagyártás
Az mRNS-technológia az alapja a Pfizer–BioNTech és a Moderna koronavírus elleni vakcinájának. Az mRNS-vakcinák nem tartalmaznak legyengített vagy inaktivált vírust. A tavaly indított technológiatranszfer-projekt célja, hogy az alacsony és közepes jövedelmű országok saját maguk gyárthassák a szükséges mennyiségű oltóanyagot.
A koronavírus-járvány kezdetén a vagyonos országok vakcinafelhalmozásba kezdtek, az akkor még szűkösen rendelkezésre álló oltóanyagokat gyártó cégek pedig a jól fizető országokat részesítették előnyben az elosztáskor. Emiatt az alacsony és közepes jövedelmű országok hátrébb szorultak a sorban. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) erre válaszul hozta létre a technológia továbbadását célzó projektet.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója pénteki közleményében azt írta: a világjárvány megmutatta, mennyire veszélyes, ha a globális közjavak előállításakor néhány cégre kell támaszkodni. Közepes és hosszú távon az egészségügyi válsághelyzetek kezelésének és az egyetemes egészségügyi lefedettség kialakításának az a legjobb módja, ha jelentősen növeljük minden térség kapacitását a számukra szükséges egészségügyi termékek előállítására – jegyezte meg.
Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök üdvözölte a WHO kezdeményezését. Egyúttal hangsúlyozta, hogy a nemzetközi vakcinaelosztó kezdeményezésnek (Covax) és a GAVI Vakcinaszövetségnek el kellene köteleznie magát, hogy a helyi gyártóközpontokból vásárol oltóanyagot. Rámutatott: az Afrikában gyártott vakcináknak nincsen piacuk, és ez aggodalomra ad okot.
A technológiatranszfert ünnepélyes keretek között is bejelentik a brüsszeli Európai Unió – Afrikai Unió-csúcstalálkozón. Jelenleg az 1,3 milliárd lakosú Afrikában felhasznált vakcinák mindössze egy százalékát gyártják a kontinensen. Február elejei adatok szerint az afrikaiaknak mindössze 11,3 százalékát oltották be teljesen a koronavírus ellen. (MTI)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.