Koronavírus-járvány Ausztriában: boltokat és iskolákat zárnak be, egész napra kiterjesztik a kijárási korlátozásokat december 6-ig
A kancellár kihívásokkal teli időszakról beszélt és azt mondta, korábban jelezték, ha nem lesznek elegendőek a korlátozások, akkor újra szigorítanak. A politikus arról is beszélt, hogy sokan azt gondolják, nem a boltokban és éttermekben kapják el a betegséget. Azonban az mindenképpen elgondolkodtató, hogy az új fertőzöttek 77 százalékánál már nem lehet visszanyomozni, hol kapta meg a vírust.
Az emelkedő fertőzésszámok miatt az alábbi rendelkezéseket hozzák - az intézkedések jövő kedden lépnek életbe és december 6-ig tartanak.
- a kereskedelmi egységek az élelmiszerboltok kivételével bezárnak, a posták, a bankok, gyógyszertárak nyitva maradnak.
- azok a szolgáltatásokat, ahol közeli a kapcsolat az emberek között (fodrász, kozmetikus stb.) szüneteltetni kell
- az óvodák és az iskolák bezárnak, de nyitva maradnak egyes intézmények azok számára, akik nem tudják megoldani a gyerekek felügyeletét
- ahol lehet, a munkát home office-ban kell megoldani
- a kijárási korlátozásokat egész napra kiterjesztik. Kivételek: munkába járás. bevásárlás, segítségnyújtás másoknak, sporttevékenység. (Az utóbbi esetében a szakminiszter kifejezetten kérte a polgárokat, hogy mozogjanak, sportoljanak, de lehetőleg egyedül, hogy a járvány ne terjedjen tovább.)
Az érintett vállalkozások támogatást kapnak, ezeknek a részleteit hamarosan nyilvánosságra hozzák. A kurzarbeitet kiterjesztik az érintett szektorokra.
A kancellár azt mondta, az intézkedésekre azért van szükség, mert fertőzöttek magas száma miatt lehetetlen a kontaktkutatás, ezért arra kérik a polgárokat, hogy a lehető legkevesebb emberrel találkozzanak, hogy december 6. után újra meg lehessen nyitni az oktatási intézményeket és a boltokat.
Gondban az osztrák egészségügy, vissza kell szorítani az új fertőzések számát
A döntések ismertetése előtt az ORF szakembereket szólaltatott meg, hogy a polgárok valós képet kapjanak arról, mennyire bírja az egészségügyi rendszer a terhelést.
A hét nap alatt 100.000 lakosra jutó regisztrált új fertőzöttek száma szombaton 543 volt Ausztriában, egyes tartományokban ennél magasabb a mutató (Vorarlberg 816, Felső-Ausztria 769), de Bécsben alacsonyabb 417. Jelenleg 3922 ember szorul intenzív ellátásra, 567-en vannak intenzív osztályon.
Susanne Rabady, az Osztrák Általános Orvosi Társaság alelnöke, Klaus Markstaller, az Osztrák Intenzív Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Orvosi Társaság elnöke beszéltek arról, hogy az egészségügyi rendszer túlterhelt Ausztriában, és el kell kerülni a triázs bevezetését, ami emberek rangsorolására használt betegosztályozási rendszer, azaz arról kellene dönteni, ki kapja meg a szükséges intenzív osztályos terápiát és ki nem, mivel a rendelkezésre álló források nem elegendőek valamennyi beteg számára.
Klaus Markstaller hangsúlyozta, ez még nem fordult elő Ausztriában, azonban az emelkedő fertőzésszámok miatt a triázs bevezetésének a lehetősége is felmerült. A legnagyobb gondot az intenzív osztályos kezelésekhez szükséges szakszemélyzet limitált, és már most olyanok is részt vesznek a betegek ellátásában, akiknek nincsen meg a szakképesítésük. Egy darabig ez működik, azonban a végtelenségig nem. A 2000 intenzív osztályos ágyból jelenleg 567-en kezelnek koronavírusos betegeket ( Vorarlbergben a 64 intenzív osztályos ágyból már csak 14 szabad.)
Markstaller azt kérte a lakosságtól, hogy vegyék komolyan az intézkedéseket: a távolságtartást, a maszkviselést, a kézmosást és a találkozások számának csökkentését.
- Ez nem az influenza kistestvére - mondta a szakember -, ez egyszerűen nem igaz. Több helyen megteltek az intenzívosztályok és ez komoly probléma. Meg kell óvni az egészségügyi rendszer működését, hogy az ellátást mindenki megkaphassa, aki rászorul.
Rabady is arról beszélt, hogy drámai a helyzet. Erre igyekeztek felkészülni, de a rendszer kapacitásai végesek. Az alelnök emlékeztetett arra is, hogy a betegség lefolyása nem azonos mindenkinél. Sokan kezdetben nem köhögnek, helyette fej- és nyakfájásra, gyengeségre panaszkodnak. A szakember szerint nem elegendő, ha valaki beteg lesz és otthon marad tesztelés nélkül, meg kell győződni arról, hogy fertőzött-e vagy sem. A hatóságok így tudják csak kideríteni, hogy kinek adhatta át a fertőzést a környezetében. Mindenkit arra biztatott, ha megbetegszik, telefonon jelentkezzen az orvosánál.
Herwig Ostermann, Gesundheit Österreich ügyvezetője egy sajtóbeszélgetésen azt mondta, hogy az október végén meghozott, részleges lezárások nem voltak elegendőek. Ha maradt volna az eddigi trend, akkor jövő hét közepére Ausztriában 700 koronavírusos beteget kezeltek volna az intenzív osztályokon és 4000-en kaptak volna ellátást "normál" osztályokon. Ahhoz, hogy ezek az adatok csökkenjenek, az új fertőzések számát kell visszaszorítani - ezért is kellett meghozni az új döntéseket.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.