Két hete szellemvárosban élnek Milánóban, minden, amit ismernek, megváltozott
Mit jelent az, hogy vesztegzár? – teszi fel a kérdést Tünde, aki eddig ezzel a fogalommal csak történelmi regényekben találkozott, most meg hirtelen ebben él, első körben egyből április 3-ig. Elárulta, egyelőre senkinek nem világos, hogy mit is jelent ez az egész helyzet, mivel sem a vonatforgalmat, sem a repülőgépforgalmat nem állították le, a buszforgalmat korlátozták. A lakosságnak megtiltották az utazást, nem hagyhatják el a karantén alá vett területet. A bejelentés után tömegesen özönlötték el az emberek a nagyobb vasútállomásokat, és zsúfoltan tömött vonatok indultak az ország minden részébe.
Hogy milyen az élet kint? Két hete válsághelyzet van: az iskolák, az óvodák, az egyetemek zárva vannak, a nagyobb irodák, munkahelyek szintén, smart working módszerrel dolgoznak az alkalmazottak. Szinten két hete teljes zárlat alatt vannak az uszodák, a fürdők, a sporttermek, a múzeumok, a stadionok; az összes esemény, koncert, meccs, kiállítás, kongresszus, bármi, ami azzal jár, hogy emberek csoportosuljanak, be van tiltva. Két hete szellemvárosban élnek.
Tünde úgy fogalmaz: „Két hét alatt, sőt gyakorlatilag két nap alatt, az életünk úgy, ahogy van, felfordult; konkrétan minden, amit ismertünk, amit csináltunk, megváltozott. Nincsenek már biztos pontjaink, napról napra mindent újragondolunk, kitalálunk.”
A Milánóban élő nő nem beteg, betegeket nem ismer, a járvány nem érződik. Az egészségügyi ajánlásokat betartják. Egy olyan országban, ahol jellemző a szenvedélyes üdvözlés, most megváltoztak a szokások. A járvány terjed tovább, minden nap 15-20 százalékkal emelkedik a betegek száma. Bár nem magas a halálozási arány, viszont sokat szorulnak kórházi, intenzív osztályon való kezelésre. Tünde azt írja, hogy azért zárták le Lombardiát és Észak-Olaszország egy részét, mert az intenzív osztályok megteltek. Nem ágyhiány van, hanem az életmentő műszerek száma véges. Ha drasztikusan tovább emelkedik a betegek száma, annak beláthatatlan következményei lesznek.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.