Koronavírus: újabb lezárás december 26-tól Ausztriában
December 26-tól ismét szigorítják az intézkedéseket – mondta Kurz a sajtótájékoztatón. Újra egész napos kijárási korlátozások lesznek érvényben. Ezenkívül a kereskedelem, a szorosabb fizikai kapcsolattal járó szolgáltatások (fodrász stb.) és az éttermek január 17-ig zárva maradnak. Az ünnepek után az iskolákban ugyan megkezdik az oktatást, de január 17-ig távoktatásban.
A január 18-a előtti hétvégén teszteket végeznek Ausztriában, vagyis a tömegtesztek második fordulója kezdődik. „Lehetőség lesz ingyenes tesztelésre“ – mondta Kurz. Azok számára, akik nem vesznek részt az önkéntes teszten, azoknak egy héttel tovább kell házi karanténban maradniuk. A cél az, hogy a 7 napos előfordulási arány 100 alá csökkenjen – mondta Kurz. December 26-tól, ahogy korábban is voltak kivételnek számító okok, csak ezek miatt lehet elhagyni az otthont: munka, más emberek segítése, alapvető szükségletek kielégítése és séta vagy mozgás a szabadan.
Az egész Európára vonatkozó előrejelzés „drámai“, mondta Kurz. Ausztriában a számok jelenleg „stabilak“, de egyes országokban „felrobbantak“. Kurz 2021 nyarán várja a normális állapot visszatérését.
Korábban írtuk:
Pénteken ismét összeülnek az osztrák kormány tagjai és a tartományi vezetők, hogy a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos további intézkedésekről tárgyaljanak. Sajtóinformációk szerint karácsony után komoly szigorítások várhatóak, a kormánytagok egyelőre nem erősítették meg a nyilvánosságra került értesüléseket. Sajtótájékoztató délután lesz a tanácskozás után.
Több napilap arról írt, hogy a december 24-re és 25-re tervezett enyhítések érvényben maradnak, azonban a kiszivárgott elképzelések alapján december 26-tól ismét szigorú szabályozás jön vagy jöhet. A tervek szerint január 18-ig bezárják az iskolákat, a kereskedelmi egységek nagy részét, a vendéglátás továbbra is csak elvitelre dolgozhat és a szolgáltatásoknagy része is szünetel majd. Az újságok úgy tudják, egész napra bevezetik a kijárási tilalmat, a már megszokott kivételekkel (munkába járás, bevásárlás stb.). Január 18-án pedig jön a tömeges tesztelés második köre. Utóbbi esetében bevezetik az indirekt kötelezettséget, ami annyit jelent, hogy aki nem vesz részt a szűrővizsgálaton, annak egy hétre házi karanténba kell vonulnia. Akit leteszteltek, az szabadon mozoghat, a többiekre a kijárási tilalom szabályai vonatkoznak. A tervezett szabályozás célja, hogy mindenkit meg tudjanak vizsgálni. Mindez – ahogy jeleztük – egyelőre csak tervezet.
Az APA hírügynökség úgy tudja, az iskolákban január 7-én kezdődik meg a munka - távoktatással. A január 11-re tervezett félévkezdést elvetették. A normál oktatáshoz január 18-án térnek vissza az intézmények.
A síterepek nyitásáról, a szilveszteri ünnepségekről is tárgyalnak - ezekről és fentiekről friss információk péntek este várhatóak. Rudolf Anschober egészségügyi miniszter péntek délelőtt nem kívánta megerősíteni a nyilvánosságra került terveket. Azt mondta, a munkafolyamat közepén vannak. Mint mondta, a január 7-ig terjedő időszakig terveznek, az aktuális információk alapján.
Werner Kogler alkancellár is úgy nyilatkozott, a friss járványadatok ismeretében döntenek, egyelőre nyitott, hogy lesznek-e szigorúbb intézkedések karácsony után. Thomas Stelzer felső-ausztrai és Hans Peter Doskozil burgenlandi tartományi főnökök a szigorúbb zárlat mellett érveltek, írta az ORF.
Geralt Gartlehner epidemiológus úgy fogalmazott az osztrák televízióban, hogy a decemberi könnyítések utáni számok aggodalomra adnak okot - a novemberben meghozott szigorú zárás sokkal tovább kellett volna érvényben tartani. A szakértő úgy számolt, hogy a karácsonyi enyhítés nyomán tovább emelkedhetnek a fertőzésszámok. Gartlehner kritizálta az idősek otthonait és ápolási intézményeket, amiért ezek kevesek tesztelnek. A lakókat, a személyzetet és a látogatókat is folyamatosan vizsgálni kellene. A karácsonyi ünnepekről azt mondta, hogy a találkozások számát csökkenteni kell, az engedélyezett szám túl magas, tette hozzá.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.