Korrupcióval és pénzmosással vádolják az egyik leggazdagabb szlovákot
A Penta az egyik legnagyobb pénzügyi csoport Szlovákiában, amely vállalatain keresztül a legnagyobb munkáltatónak számít az országban, érdekeltségei - más területek mellett - az egészségügyre, a pénzügyi szektorra és az ingatlanpiacra is kiterjednek. A szlovák sajtó szerint a nagy befolyásúnak tartott pénzügyi csoport most őrizetbe vett társtulajdonosa, a vállalat egyik kulcsfontosságú vezetője is egyben.
Jaroslav Haščák - aki a vállalat szóvivőjén keresztül tagadta az ellene felhozott vádakat - őrizetbe vételét követően azonnal lemondott a cégben betöltött minden posztjáról. Helyét a pénzügyi csoport egy másik társtulajdonosa, a beruházási projektek többségéért felelős Iain Child veszi át - közölte a cég. A szlovák bulvársajtóban az ország egyik leggazdagabb embereként emlegetett Jaroslav Haščák neve először nyolc évvel ezelőtt - az úgynevezett "Gorilla ügyirat" kapcsán és a "Gorilla tüntetések" idején - vált szélesebb körben ismertté. Az ügyiratot, amelyet általában titkosszolgálati lehallgatás leiratának tartanak, 2011 decemberében "szivárogtatták ki" és juttatták el a szlovák sajtónak.
Az állítólag 2005-2006-ban készült ügyiratban az akkori politikai és gazdasági elit legfontosabb személyei, köztük Jaroslav Haščák is szerepelnek. Állításai a politikai és gazdasági elit érdek-összefonódására mutatnak rá. Az ügyirat nyilvánosságra kerülését követően komoly belpolitikai vihar kavart és tüntetések sorozatát indította el Szlovákiában. A szlovák Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség több különböző fedőnevű akciójában szerdán és az elmúlt napokban több komoly visszhangot kiváltó őrizetbevételt is végrehajtottak, köztük magas beosztású rendőrségi és titkosszolgálati tisztviselőkkel szemben. (MTI)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.