Kor(zó)társunk: Nagy Ervin
Dr. Czetter Ibolya főiskolai tanár méltatja a lírikusokat. Alkotásaikat Nagy Ervin szólaltatja meg. A népszerű művésszel telefonon beszéltünk. „A versekhez, szerintem legalábbis, kicsit föl kell nőni férfiként. Kell annyi ’gyúanyag’, amit az ember mögé tud rakni a lírának. Hiszen annyira tömény a megfogalmazott gondolat- és érzésvilág. Ehhez, úgy érzem, meg kell tudni érni. Mind színészileg, mind emberileg. Esetemben legalábbis így van. Talán most kezdhetek el majd komolyabban foglalkozni a lírával. Ahhoz, hogy beemeljem az életművembe, nekem ilyen fokú – majd fél évszázados – érettség kellett.
Szeretném megosztani az idei március tizenötödiki élményemet. Úgy érzem, hogy az én életemben annál szebb, méltóbb, fontosabb helyen nem tudtam elmondani a Nemzeti dalt, mint Magyar Péternek a budapesti, Andrássy úti demonstrációján. Azt gondoltam, ha ez itt most sikerül, akkor, éppúgy, mint Petőfiék, a szabadság ügyét tudom szolgálni, valódi hazafi módon. Amikor fölmentem az emelvényre, belém villant, hogy életem minden pillanata ide vezetett. Akkor s ott éreztem meg, hogy ez a vers az én életemben ennél nagyobbat már soha nem fog szólni. De remélem, lesz még folytatása!”
Honnan merít erőt, energiát, bátorságot a küzdéshez?
„Így neveltek föl. Talán apámtól is. Olyan tanáraim voltak, akik a nagy fogalmakat, mint szabadság, igazság, bátorság, hazaszeretet – amik szinte eltörpülnek a mindennapokban –, úgy tanították meg, hogy valójában ezek szervezik az életünket. Mertek bizonyos nagy pillanatokban nagy mondatokat mondani nekem. Amik egész életemben vezérfonallá tudtak válni. És adott szituációkban nem az jut eszembe, hogy most szürke kisegérnek kéne lenni, csakhogy megússzam a holnapot. Amit Petőfiről olvastam, és amit a tanárnőm tanított, azt elhittem.
Mindig is azt gondoltam, hogy ilyen nemes eszmék sodrába kell tartozni. S hogyha az én életemben előfordul olyan döntési helyzet, akkor én az igazság és nem a ’tuttizmus’ mellé állok. Most ezeket az időket éljük. Úgyhogy ezért álltam oda az oktatás ügye mellé is. Mert hiszem, hogy tanárok örök érvényűen bele tudnak írni a lelkem könyvébe olyan mondatokat, amiket később az ember örömmel, egész életében – mint vezérlángoszlopokat – tud használni. Ezért fontos például, hogy kiváló tanárok kerüljenek erre a pályára. Tulajdonképpen az én példám tanulság erre.”
A Lírai korzók 80-90 percesek lesznek. Csoportok jelentkezését is várják. Regisztráció és információ: regisztráció@agora-savaria.hu. A részvétel ingyenes.
(Szenkovits Péter)
Fotó: Pntér Béla és Társulata
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.