„Köszönöm a bizalmat!” - búcsúbeszélgetés Dr. Takátsné dr. Tenki Máriával
– Hogyan értékeli a 2019 óta eltelt időszakot?
– Ellenzékben végeztem a munkámat, de úgy érzem, ebben a ciklusban fejtettem ki a legintenzívebb tevékenységet. Alkalmazkodva az új városvezetés stílusához minden évben előterjesztettem egy javaslatot a költségvetéshez, ami a belvárosi jóllétet, közbiztonságot növelő elemeket tartalmazott, aláhúzva a nélkülözhetetlen út-, járda- és környezetfejlesztéseket. 2006–2010 között ugyancsak ellenzékben dolgoztam, akkor jelentős beruházások valósultak meg a belvárosban. A látványos fejlesztések ezúttal elmaradtak – bár nem is voltak hozzá pályázati források –, de van pozitív példa ebből a ciklusból is. Minden közgyűlésen felhívtam a városvezetés figyelmét, hogy a belváros Szombathely szíve, tükröt ad turistáknak és lakóknak egyaránt, tehát fokozottan kell figyelni az állapotára.
– Milyen fejlesztéseket emelne ki az elmúlt négy és fél évből?
– Megújult a Paragvári, a Magyar László és a Wesselényi utca Szelestey – Széll Kálmán utcák közötti szakasza, a Deák Ferenc utcai tömbbelső útburkolatának és csapadékvíz-elvezető rendszerének egy része. Most a legnagyobb célom a kátyúk megszüntetése, mert a belvárosi útfejlesztések elmaradása sajnos látványossá vált. Szívfájdalmam, hogy nem kaptuk vissza a képviselői keretet, amiből a körzetben felmerülő, kisebb léptékű társadalmi igényeket támogathattam volna.
– Többször változott a parkolási rendszer. Érződik-e a hatása?
– A 3200 szombathelyi fizetőparkoló 70 százaléka a belvárosban van. A piros zónában 2021-ben 600 forintra nőtt egy óra várakozás díja, amit elleneztem. Ám a díjemelés következtében parkolóhelyek szabadultak fel, így 2023 októberében javasoltam a közgyűlésben, hogy lakásonként második autóra is igényelhető legyen a kedvezményes lakossági szürke bérlet. A parkolók többsége felújításra szorul. Üdvözlendő, hogy a Kiskar utcai benzinkút mögött beruházó vállalkozó helyrehozta az ottani parkolókat, de sajnos a Kossuth utca végén az ingatlanfejlesztő nem létesített várakozóhelyeket.
– Közbiztonság szempontjából mi jellemzi a belvárost?
– A centrumban működik a legtöbb térfigyelő kamera, ezeket az elmúlt években digitális berendezésekre cserélték, ami hozzájárul a közbiztonság javulásához. Ugyanakkor sajnos a Fő téren való átkerékpározást még mindig nem sikerült megfékezni. Itt is felhívom a lakosság figyelmét, hogy a biciklisávokat használják!
– Több pénzt költ a város parkfenntartásra. Látszik az eredménye?
– A többletforrást gépekre fordította a Szompark, kétségtelenül látványosabb így a parkfenntartás. Örülök, hogy intenzívebb a zöldfelületek kezelése, megújítása, és remélem, hogy ezt a ritmust tartani tudják. Fákat ültettek a Mártírok terén és az Ady téren, a Wesselényi utcában csemetéket pótoltak.
– Milyen eredményeket említene a képviselői munkán túli közéleti tevékenységéből?
– Büszke vagyok rá, hogy elsőként Szombathelyen sikerült meghonosítani a Barnahus modellt, és az országban harmadikként itt jött létre az Áldozatsegítő Központ. Kiadtuk a Híres Szombathelyi Nők könyvsorozat 21 kötetét. Elértük, hogy az egyetemen szeptembertől csecsemő- és kisgyermekgondozói, valamint óvodapedagógusi felsőfokú szakképzés indul, így nem kell Sopronba menniük a fiataloknak.
– Volt-e plusz hozadéka annak, hogy nőként politizál a közgyűlésben?
– Úgy érzem, tudtam olyan példákat, megoldási javaslatokat, kapaszkodókat nyújtani, ami a nők és gyerekek életét segíti. Szolgáltam a városunkban élő, dolgozó nőket, igyekeztem erősíteni az energiáikat, pozíciójukat, pozitív életszemléletüket.
– Miért döntött úgy, hogy nem indul a júniusi választáson?
– Jelentősen nőtt a körzet területe és lakosságszáma. Képviselőként egy ekkora választókerületért dolgozni egész embert kíván. Ugyanakkor nem kívánom feladni ügyvédi hivatásomat, és sokáig szeretnék hároméves unokám energikus nagymamája maradni, ezért úgy határoztam, hogy már csak októberig maradok képviselő. Nehéz szívvel döntöttem, hiszen rengeteg munkám van az elmúlt 18 évben.
– Marad-e a közélet közelében?
– Megválasztása esetén természetesen segítem Illés Károly munkáját. Már átadtam neki a javaslataimat, ezek között hangsúlyosan szerepel a zöld zóna további megújítása a Gyöngyösparti sétánytól a Pelikán parkig, az Engels, a Deák Ferenc és a belvárosi utcák felújítása, amelyekhez a terveket mielőbb el kellene készíttetni. Több civil szervezetnek, női egyesületnek tagja vagyok, ez a tevékenység megőrzi a közéletiségemet. Örömmel végeztem a képviselői munkámat, és így is fogom lezárni. Köszönöm a belvárosban élők 18 éven át tartó, töretlen bizalmát. Ez megmutatta, hogy jó úton haladtam, és azt kívánom, hogy az utódom is így folytassa.
Krizsán Zsuzsanna
Fotó:SZTV
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.