Közös erővel a tisztább Szombathelyért
Júniusban fogadta el a közgyűlés a Vigyázzunk Együtt Szombathelyre! köztisztasági programot, amelynek egyik eleme, hogy a bevásárlóközpontok környéki zöldterületek tisztábbak és rendezettebbek legyenek. Az általános tapasztalat ugyanis az, hogy a szél sok hulladékot elsodor a boltok parkolóiból, ami a füves részeken, sövényen, fákon fennakad, és rontja a városképet.
Horváth Soma alpolgármester, a program ötletgazdája megbeszélésre hívta a nagykereskedelmi láncok képviselőit Szuhai Viktor tanácsnokkal és Kelemen Krisztiánnal, a bűnmegelőzési bizottság elnökével közösen szerdán délután a Városháza sajtótermébe.
A meghívottak elmondták, hogy a parkolókat, járdákat naponta, az áruház három méteres körzetét pedig időszakosan takaríttatják külsős céggel. A hulladékgyűjtő edényeket naponta ürítik, és a legtöbb helyen a szelektív gyűjtés is megoldott. Elhangzott, hogy a vásárlói szemetelést nagyjából kordában tudják tartani, de lakossági hulladékot nem szeretnének gyűjteni, ezért is kis méretűek a kukák, hogy zsákos szemetet ne lehessen elhelyezni bennük.
A koronavírus-járvány óta megnőtt a szemét mennyisége a parkolókban, sokan eldobálják ugyanis a maszkokat, gumikesztyűket, amit a szél tovasodor. Az üzletláncok képviselői megjegyezték, hogy sok gondot okoznak a varjak is: széttúrják a szemeteseket, kiszedik belőle, ami ehető, a többi hulladékot pedig szétszórják.
Az áruházláncok nyitottak arra, hogy a parkolóikban több hulladékgyűjtő edényt helyezzenek el, és készek nagyobb erőket mozgósítani a kültéri szemétgyűjtésre is. Volt, aki jelezte, hogy a város parkjainak takarításában, térbútorok elhelyezésében is segítene az önkormányzatnak.
Horváth Soma alpolgármester úgy értékelt: pozitív tapasztalatokkal zárult a megbeszélés, örömmel látja, hogy az áruházláncok partnernek bizonyulnak a tisztább város kialakítása érdekében. Az egyeztetések folytatódnak, többek között a gyorséttermekkel is felveszik a kapcsolatot.
Fotó: Bonyhádi Zoltán/szombathely.hu
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.