Közösségben egy élhetőbb jövőért – a Vasi Zöld Kosárnál jártunk
Három éve működik a Vasi Zöld Kosár, mely, hasonlóan az országszerte megalakuló termelői közösségekhez, civil kezdeményezés nyomán jött létre: rövid ellátási láncot működtető közösséget, melynek lényege, hogy a helyi termelőktől közvetlenül a vásárlókhoz juttatja el a terméket, elsőként Nyíregyházán valósítottak meg – ennek mintájára idővel országos hálózat jött létre, melynek tagjai folyamatosan kommunikálnak, segítik egymást, de működésükben egymástól függetlenek.
Bukitsné Janzsó Ildikó, a közösség elindítója (balról) és Vámos Ágota végzik kezdetektől a mindennapi munkát
A Vasi Zöld Kosarat eredetileg Bukitsné Janzsó Ildikó hívta életre: a Covid-járvány idején fogalmazódott meg benne, hogy szüksége van valamire, ami leköti. Kaposvári ismerősei hívták fel a figyelmét egy ott működő bevásárlóközösségre, és nem volt kérdés, hogy hasonlóra itt is lenne igény. A legjobb persze az lenne, ha mindenki meg tudná magának termelni élelmiszer-szükségletének legalább kis részét, de ha erre nincs lehetősége, vásároljon helyi termelőktől – mondja Ildikó.
Szőnye Ildikó önkéntes dobozokba rendezi a rendeléseket
A szombathelyi, termelőket, önkénteseket és vevőket egybefogó közösség a vasi vásárlók igényeként fogalmazódott meg: olyan igényként, mely a helyi termelők lehetőleg vegyszermentesen megtermelt áruit szeretné a család asztalán látni, termelői áron.
Lassan kinövik a rendelkezésre álló helyet
Az ellátási lánc pedig, hacsak nem vagyunk őstermelők, a lehető legrövidebb: a vasárnaptól kedd éjfélig online leadott rendelésünket csütörtök délután vehetjük át az arborétumban – amellett, hogy ez tudatos, a minőséget, a helyi termelőket támogató megoldás, rendkívül kényelmes és időkímélő is, árusnak és vásárlónak egyaránt. A honlap könnyen használható: egyszerűen böngészhetünk az egyes árucsoportok között a tojástól az idényzöldségeken és a méhészeti termékeken át a gluténmentes pékáruig, sőt, a termelők fényképes bemutatkozását is megtaláljuk, még személyesebbé téve a vásárlást.
Mert a Vasi Zöld Kosár közösséget is épít – a fenntarthatóság, a vegyszermentesség, a minőségi táplálkozás, a rövid ellátási lánc, a termelés népszerűsítése, az egészséges és tudatos táplálkozás mellett azt is fontosnak tartja, hogy személyes, elérhető, természet- és emberközeli is legyen, hiszen ezek nélkül végképp nincs élhető jövőnk. Önkéntesei annyiban is megkönnyítik a vásárlók dolgát, hogy tulajdonképpen ők választják ki a termelőiket: látogatás, beszélgetés előzi meg a közösségbe, ellátási láncba kerülést, hogy megbizonyosodjanak afelől, valóban olyan-e a termelői módszer, ami szinkronban van a közösség hitvallásával.
Szalayné Rácz Adél termelő, Szőnye Ildikó és Kőhalmi Zsuzsanna
Ildikó a megalakulás óta már őstermelőként is dolgozik, de a mindennapi, operatív feladatokat a továbbra is ő és Vámos Ágota (aki szintén vegyszermentes hobbikertész és tudatos vásárló) végzik el. Az eredeti, önkéntesekből álló maghoz idővel többen csatlakoztak, de még több segítő kézre lenne szükség.
Jelenleg 10-15-en dolgoznak a Zöld Kosárnál, van, aki rendszeresen, és aki alkalomszerűen tud besegíteni, s van, aki háttérmunkát végez: a honlap kezelése, az online rendelések rendszerezése is sok tennivalóval jár. Főként, hogy a kezdeményezés egyre népszerűbb: a vásárlókból és termelőkből álló vasi kör, melynek sosem kellett reklám, hiszen híre szájhagyomány útján terjedt, egyre tágul: a héten például 132 vásárlójuk van – a rendelések teljesítésével már nehezen tudnak lépést tartani.
Prileszky Judit (jobbról) és Szőnye Ildikó a sajtrendeléseket osztják el
A csütörtök délelőtti áru kipakoláshoz szükségük lenne segítő kezekre, de a délutáni, a vásárlókat kiszolgáló időszakot is kellene erősíteni. Otthonról végezhető, adminisztratív és marketingtevékenységükhöz is szívesen fogadnának segítséget. A kisközösség tagjai – kik között nyugdíjas, pedagógus, főállású anya, biogázszakértő és környezetmérnök is akad –, a helyi termékek, termelők, a környezetvédelem, a minőség támogatása mellett a közösségük építését is fontosnak tartják.
A tudatos fogyasztói magatartás és a saját termelés népszerűsítése is szívügyük, így ismeretátadással is foglalkoznak: a magbörzék, a faoltással foglalkozó „Gyümölcsész” napjuk is ezt szolgálja, sőt, egy közösségi kert kialakításába is belefogtak. Nagyon hálásak az arborétumnak, hogy helyet biztosítanak tevékenységükhöz, mára azonban, úgy tűnik, kinőtték a rendelkezésükre bocsátott helyiséget is: hogy a léptéket tartani tudják, új helyet kell találniuk – mondja el még búcsúzóul Ágota, és folytatja a munkát.
A Vasi Zöld Kosárnál végzett önkéntes munkáról további információkat a vasizoldkosar@gmail.com e-mail címen, vagy a honlapon (vasizoldkosar.hu) megadott elérhetőségek egyikén kaphat. |
Tp
Fotók: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.