Közösségi Bérlakás Rendszer: egy régi ötlet felturbózva
Dióhéjban a rendszer lényege: az országosan is egyedülálló ötlet szerint az önkormányzat béreli ki a lakást a piaci szereplőtől, és kiutalja azt az igénylőknek, miközben gondoskodik a bérleti díj beszedéséről és a lakás állagának megőrzéséről is. A tulajdonos így hosszú távon számíthat biztos albérlőre, és a karbantartás terhét is leveszik a válláról. Azonban anyagi oldalon készülnie kell, hogy az ingatlan felbecsült értékénél 15 százalékkal kevesebbet fizet az önkormányzat, viszont nem terheli a 15 százalékos személyi jövedelemadó, hiszen szociális céllal adja bérbe a lakást. A beköltöző pedig igénybe vehet albérlet-támogatást.
Az önkormányzat a választások után szinte azonnal elindította a rendszert, hiszen nagyon sokan várnak Szombathelyen bérlakásra. Ahogy Czeglédy Csaba fogalmazott korábban, képviselői fogadóóráin a polgárok többsége ilyen problémával keresi fel őt. Éppen ezért létfontosságú, hogy minél több kiadó ingatlanja legyen az önkormányzatnak.
Czeglédy, a Szociális és Lakás Bizottság elnöke tíz évvel ezelőtt vetette fel először az ötletet a már akkoriban is aggasztó bérlakáshelyzet megoldására. „A korábbi városvezetés nem hitt abban, hogy összehozható lenne a dolog” – emlékezett vissza a képviselő. „A régi elképzeléseket most Nemény Andrásékkal leporoltuk, és felturbóztuk a jelen kihívásaihoz, szeretnénk, ha minél nagyobb kiadható lakásállománya lenne a városnak. Így született meg a Közösségi Bérlakás Rendszer.”
A KBR egyedülálló kezdeményezés, korábban nem működött hasonló Magyarországon. Hogy sikerült az indulás? – tettük fel a kérdést a képviselőnek. „Működik a rendszer!” – mondta a politikus. „A puding próbája az evés; a járványhelyzet megnehezítette a dolgunkat, ennek ellenére már 15-nél több a felajánlott lakások száma. Annyira rossz helyzetben vagyunk az önkormányzati bérlakások szintjén, hogy 10-15 új ingatlan is hatalmas előrelépés. Természetesen várjuk az újabb felajánlásokat.”
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.