Köztünk vannak, velünk élnek - tárlat nyílt a szociális ellátásban részesülők műveiből
Érzékenyíteni a társadalmat
2015 óta rendezi meg az Integrált Jogvédelmi Szolgálat (IJSZ) a szociális ellátásban részesülők számára az alkotópályázatot – mondta el lapunknak Filotásné Ugrics Katalin, Közép-Dunántúl régió ellátottjogi referense –, és minden pályázatot vándorkiállítás követ: idén 15-ször állítják ki a műveket, a harmadik helyszín a szombathelyi AGORA Víztorony.
Céljuk volt, hogy minél több olyan kiállítóhelyszínt találjanak, ahol nemcsak a szociális ellátásban közvetlenül érdekeltek, hanem a civilek is megtekinthetik az alkotásokat, melyek az irodalom és a képzőművészet segítségével mutatják be, hogy az ellátottak a szociális helyzetükre, egészségi és mentális állapotukra tekintettel hogyan értelmezik, hogyan jelenítik meg életüket és ellátotti jogaikat. Az idős gondozottak, a pszichiátriai betegek, az értelmi fogyatékkal élők, a hajléktalanok, szenvedélybetegek és az alapellátásban részesülők számára az alkotás örömet, akár gyógyulást jelent, műveik pedig érzékenyíthetik a társadalmat: ezek az ellátotti csoportok még mindig eléggé láthatatlanok a civilek számára, és hajlamosak vagyunk, míg valamely élethelyzet nem sodor minket valamelyik közelébe, nem is nagyon foglalkozni velük.
A 2023. szeptember 15-i határidőre 532 pályamű érkezett az ország különböző részein lévő szociális intézményekből, három fő kategóriában: irodalom–vers–próza, rajz–festmény és színpadi előadás. Olyan sok értékes pályázat született, hogy a Nemzeti Kulturális Alap Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő által delegált szakmai zsűri különdíjakkal együtt 42 alkotást díjazott. A pályázat témáját minden évben valamely jogcsoporthoz kötik: idén a „Színes hétköznapok” tág lehetőséget adott az alkotóknak, melyben szárnyalhattak – már magát a kiírást is sokan izgalommal várták.
Filotásné Ugrics Katalin, Közép-Dunántúl régió ellátottjogi referense
Az ellátotti jogok tudatosítása
A program címe pedig nem véletlenül ez: Tudom, hogy van jogom. Az IJSZ küldetése az is, hogy tudatosítsák az ellátotti csoportok tagjaiban, milyen jogaik vannak, hiszen ezekről – ahogy arról sem, hogy az ellátottjogi képviselő mit csinál – az érintettek nem tudnak eleget. Pedig nagyon sérülékeny társadalmi csoportokról beszélünk, így különösen fontos, hogy tudják, a szociális intézményekben milyen jogok illetik meg őket, és azt, hogy kihez fordulhatnak, ha ezek sérülnek.
Tudom, hogy van jogom!, idézte Dr. László Győző, Szombathely alpolgármestere köszöntőjében a kiállítás címét, hangsúlyozva, nem elég tudni, tudni is kell élni e jogokkal. És minél szélesebb kör van tisztában jogaival, lehetőségeivel, annál jobb intézkedéseket lehet hozni. – Hiszen pontosan egy olyan területről beszélünk, ahol azokat segítjük, akiknek a legjobban szüksége van a segítségre – hangsúlyozta az alpolgármester, megköszönve a szociális ellátórendszerben dolgozók emberfeletti munkáját.
Dr. László Győző alpolgármester
Az, hogy közel 600 pályamű érkezett három kategóriában, azt mutatja, van aktualitása ennek a kiállításnak, és néha a szavaknál is sokkal jobban beszélnek azok a műalkotások, versek, videók, képek az érzésekről. Ezek a rendezvények kiváló terepet biztosítanak arra, hogy kicsit jobban belelásson a nagyközönség is azoknak az életébe, akikről egyébként nem biztos, hogy hallunk, tudunk, pedig itt élnek közöttünk.
– Van szerencsém négy és fél éve a szociális területet felügyelni Szombathelyen, ennyi őszinte szeretetet, mint a szociális területen ellátottaktól, még nem kaptam. Ismerjék meg a kiállítást, az ellátottak gondolatait, és ezeket a jogosultságokat ne csak tudatosítsuk, hanem éljenek is velük. Közös feladatunk, hogy ebben segítsük őket – zárta beszédét dr. László Győző.
Dr. Novák Krisztina, a Belügyminisztérium Integrált Jogvédelmi Szolgálat jogvédelmi biztosa
Szélesre tárni az ajtókat
– Az IJSZ az ellátottak jogainak védelme mellett elkötelezett abban, hogy valamennyi szociális alap- és szakszolgáltatásban részesülő ajtaját minél szélesebbre tárja a társadalom irányába. Lássa mindenki, hogy ellátott társainkban mennyi hit, bátorság, öröm, küzdelem, kitartás, szeretet és alkotóerő van: a most megvalósuló vándorkiállítás is ezt hivatott megjeleníteni a művészet eszközeivel” – mondta el a megnyitón dr. Novák Krisztina, a Belügyminisztérium Integrált Jogvédelmi Szolgálat jogvédelmi biztosa, hozzátéve, fontos, hogy mindenki lássa, ezek az emberek közénk tartoznak.
A megnyitón a Fogyatékkal Élőket és Hajléktalanokat Ellátó (FÉHE) Közhasznú Nkft. nappali szolgálat fiataljai Max Lucado Értékes vagy című művének egy részletét mutatták be. Az apró, fából készült emberkék, a foltmanók nap mint nap ugyanazt teszik: arany csillagokat vagy szürke pontokat ragasztgatnak egymásra – attól függően, egy-egy cselekedetüket jónak vagy rossznak ítéli-e meg társadalmuk. Éli, a fafaragómester segítségével a csak szürke pöttyökkel bíró Pancsinelló felismeri, hogy milyen értékes – függetlenül attól, hogy a többi foltmanó mit gondol róla, és végül leperegnek róla a megbélyegzés jelei. Rájön, a foltok csak akkor maradnak rajta, ha fontosak neki, ha törődik velük.
A FÉHE nappali szolgálatának csoportja színdarabrészletet mutatott be
Festmények, rajzok, horgolt babák, hímzés, próza- és versrészletek alkotják az április 12-ig megtekinthető tárlatot, melyen különösen beszédesek a címek: A távolság nem akadály, Kezemet nyújtom feléd, Önmegvalósítás, Szabadnak lenni jó!, A fejlődés végtelen. Szinte mindegyik tükrözi a vándorkiállítás célját, azt, hogy a szociális ellátásban élők köztünk vannak, velünk élnek, szükségük van ránk – jó lenne, ha már észrevennék őket.
Tp
Fotó: Lutor Katalin
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.