Közvetlen uniós forrást nyert Szombathely klímatervének fejlesztésére
Még az előző uniós költségvetési ciklusban sikerült több mint 155 millió forint közvetlen forrást nyerni a levegőminőség javítását célzó Just Nature programban. Ebből az összegből a szőlősi templom és a Lidl áruház közötti, csaknem 5000 m2-es, jelenleg kihasználatlan zöldterületen kipótolják a meglévő tölgyfasort, és egy élményligetet hoznak létre. 37 millió forint már a város számláján van. Közvetlen uniós forrást nagyrészt energia- és klímacélokra lehet fordítani. Ilyen jellegű a most megnyert pályázat is: az EU City Facility programban 60 ezer eurót költhetnek a tavaly elkészített klíma akcióterv továbbfejlesztésére.
- Ez a pályázat arról szól, hogy elkészült a fenntartható klíma és energia akcióterv, ezt tudjuk ebből a 60 ezer euróból lebontani egy nagyobb, átfogó koncepcióra, olyan projektekre, amelyek olyan szinten vannak előkészítve. Utána majd azokkal tudunk házalni, azok megvalósítására kérünk forrásokat – mondta el Németh Ákos, fenntartható fejlődésért felelős tanácsnok
Az önkormányzat igyekszik minden pályázati lehetőséget megragadni a 2021-27-es uniós költségvetési ciklusban is. A TOP Plusz előkészületei már folynak, és két pályázat van elbírálás alatt a Horizon Europe programban.
- A maximum forráslehozást reméljük – nyilatkozta dr. Nemény András polgármester. - Vannak a központi források, amelyek a kormányon keresztül érkeznek, ilyenek ágazati operatív és a területi programok. A területi a legfontosabb számunkra, itt szeretnénk út-, híd- és járdafelújításra pályázni. Még nincs döntés, hogy pontosan mennyire lehet, de mi a maximumra adunk be pályázatot. Ezen kívül vannak a közvetlen források, amelyek általában környezetvédelemmel kapcsolatosak, ezek most nyíltak meg, azért tudunk rá pályázni, mert elkészítettük a klíma-akciótervet, ami szükséges, decemberben elfogadta a közgyűlés, és egyből utána pályáztunk is, és nyertünk is, megérte a munka.
Reménykednek a helyreállítási alap forrásaiban is, ami a covid utáni gazdasági rehabilitációt célozza, bár Magyarország a kormány és az unió vitája miatt egyelőre nem részesült ebből. Nemény András úgy véli, az önkormányzatok nem lehetnek a nézeteltérés kárvallottjai, és fontos lenne, hogy a városok közvetlenül is pályázhassanak.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.