Tiltakoznak a lakók a társasházak ellen
A közösségi médiában apokaliptikus képet festő videó jelent meg a nemrég értékesített területről: egy volt szovjet tagköztársaság szalagházaihoz hasonló, lakótelepi tömbök emelkednek a Homok út Síp utca felőli részén, és még füstöt is okádnak a borús égbe, mintegy jelezve, hogy a lengyel szénnek van még jövője a nyugati határszél mellett is.
A hétvégén aztán aláírásgyűjtés kezdődött, a Parkerdő Lakókertben élők azt kérik, hogy az előzetes tervekkel ellentétben ne 96 lakás épüljön az említett területre, hanem kevesebb. A lakóparkban már jó ideje gondok vannak az áram- és vízszolgáltatással, a családi házas területnek induló részre társasházakat is építettek. A telkek egy részére egy ház épült, de előfordul, hogy többet is felhúztak rájuk – a Google Maps térképe jól kirajzolja a zsúfoltabb és szellősebb szakaszokat. Újabb problémaforrás, hogy lakópark mellett ott vannak az oladi plató beépítésre váró ingatlanjai is, ahol jóval több lakás és ház épül majd, és jóval nagyobb mértékben lesz hatással a környékre.
Az aláírásgyűjtést Kremser Csaba kezdeményezte, a hétvégén össze is gyűlt 400 aláírás, a magát civilként meghatározó szervező erről kedden tartott sajtótájékoztatót. Ezen elmondta, az akciónak nincsen köze a pártpolitikához, a környék lakói demokratikus jogaikkal kívánnak élni, mert arról értesültek, hat darab 16 lakásos tömb épül a szomszédságukba. „Ezek ugyanazt az elektromos és vízhálózatot használják majd, amit mi, így is hetente kétszer-háromszor van áramszünet, reggelente pedig kaotikusak a közlekedési viszonyok, és ehhez jönne még 200 autó. A petíciónk lényege, hogy arra kérjük a polgármester urat, érje el, hogy hat helyett kettő 16 lakásos ház épüljön, kötelezze az építtetőt, hogy az új házak független villany- és vízhálózatot használjanak, továbbá a beruházó vállalja a Kárpáti Kelemen és Bartók Béla kereszteződésének fejlesztését. Szeretnék, ha a polgármester a megoldások embere lenne, nem a kifogásoké. Azt szeretnénk, hogy a szombathelyieket képviselje, ne a nagytőkét. 400 aláírás gyűlt össze kettő nap alatt, nekünk az a fontos, hogy a mi életminőségünk ne legyen rosszabb” – hangzott el.
Arra az újságírói kérdésre, hogy az akciót szervező nem érzi-e visszásnak, hogy a 2019-es kampányban a családi cége volt a kiadója a helyi baloldalt keményen gyaluló és gyalázó kormánypárti lapnak, Kremser Csaba azt mondta, pártpolitikai kérdésre nem válaszol. Arra felvetésre, hogy 2016- ban, amikor a terület lakóövezetbe lett sorolva, Kremser a polgármesteri kabinet sajtósa volt, így valószínűleg értesülnie kellett arról, hogy megvan a lehetőség a beépítésre, a szervező azt mondta, nem tudott erről korábban.
Kremser Csaba ezek után átadta petíciót dr. Nemény András polgármesternek, aki átbeszélte az ügyet a kezdeményezővel, majd a sajtót is informálta. Mint mondta, a terület maga 2016 lett átsorolva, 40 százalékos beépítettséget és 7,5 méter maximális építési magasságot határoztak meg – így nem lesz szocreál lakótelep. Az értékesítést több körben tárgyalta a közgyűlés, a beruházó bemutatta a terveket, nem érkezett semmilyen jelzés, a körzet képviselője, Kecskés László sem emelt kifogást sem most, sem korábban. Kontroll-értékbecslést kértek eladás előtt, az államnak is felajánlották, végül a befektető vette meg, emiatt utólag a városnak korlátozottak a lehetőségei. Az építési engedély kiadása a kormányhivatal dolga, innen kezdve a polgármester annyi tehet, amennyit a jogszabályok megengednek neki, tárgyalhat a befektetővel, az áramszolgáltatóval, amit meg is tesz, mondta Nemény András, a lakókat pedig értesíti ezekről a lépésekről. Arra a kérdésre, hogy a pályázati kiírásba miért nem került bele valamiféle megkötés, a polgármester azt válaszolta, nem volt ilyen kérés, a pályázó bemutatta a terveket, azok megfeleltek a rendezési terv előírásainak. Az áramellátási gondokra megoldást jelent, hogy 2025-re az E.ON a Danube InGrid programban új transzformátor-állomást és vezetékhálózatot épít ki, mert a város északi és nyugati részét ellátó jelenlegi vezetékhálózat elérte kapacitása határát, ez okozhatja a folyamatos áramingadozásokat. Ami a közlekedést illeti, még 2006-ban vállalta a Szombathely–Olad Vízközmű Társulat, hogy a belterületbe vonásért cserébe megépíti a Bartók Béla és Jégpince utca kereszteződésében a körforgalmat. Ez annyira nem sikerül azóta sem, hogy a város úgy döntött, nem vár tovább, a projekt bekerült a TOP-pályázatokból elkészülő projektek közé.
A héten dr. Nemény András polgármester Krenner Róberttel, a Vasivíz Zrt vezérigazgatójával tárgyalt a Parkerdő Lakópark és a Homok úti beruházás víznyomást érintő kérdésében. Megbeszélték, hogy amennyiben a kapacitás növelése szükségessé válik, növelni fogják azt, mert a közelben lévő nyomásfokozó lehetőséget ad rá. Ígéretet kapott arra is, hogy az Oladi Plató beépítése esetére 2 új átkötővezetéket is kiépítenek.
A Homok úti beruházás hatásairól és a Parkerdő Lakópark áramingadozási gondjairól egyeztetett a polgármester Pántya Attilával, az EON regióvezetőjével. A következőkre jutottak:
- Az új beruházás semennyire sem fogja rontani a jelenlegi helyzetet, mert egy olyan transzformátorhoz fog csatlakozni, amely egy másik hálózatról üzemel.
- A meglévő problémákat az okozza, hogy egy egészen Bucsuig tartó felszíni vezetékrendszerre van rákapcsolva a Lakópark. Ekkora területen nagy a vezeték sérülésének veszélye.
- Az igazi megoldást az uniós forrásból 2024-ben megvalósuló "INGRID" projekt jelenti, amelynek révén egy új nagykapacitású transzformátor állomás épül, új, rövidebb, földalatti kivezetéssel.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.