KSH: a kormány volt a legnagyobb hitelfelvevő év elején
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) összefoglalója szerint a háztartások és a háztartást segítő nonprofit intézmények nettó hitelnyújtó képessége a bruttó hazai termék 8,5 százalékát tette ki, 4,0 százalékponttal meghaladta az előző év azonos időszakit.
A kormányzati szektor nettó hitelfelvétele (788 milliárd forint) a megelőző negyedévi, kiugróan magas értékhez képest mérséklődött, a GDP 6,8 százalékát érte el. A koronavírus-járvány gazdasági hatásai továbbra is érezhetők, a kormányzat GDP-arányos nettó hitelfelvétele 5,7 százalékponttal haladta meg az előző év azonos időszakit.
Az első negyedévben a nemzetgazdaság egészében a rendelkezésre álló jövedelem (11 119 milliárd forint) 410 milliárd forinttal, 3,8 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit. A bővülés jelentős része a háztartások és a háztartásokat segítő nonprofit intézmények szektorban realizálódott, ami 525 milliárd forinttal, 7,9 százalékkal nőtt.
A pénzügyi vállalatok szektor 48 milliárd forinttal, 27 százalékkal bővült. Eközben a nem pénzügyi vállalatok és a kormányzati szektor rendelkezésre álló jövedelme csökkent, előbbi 19 milliárd forinttal, 1,4 százalékkal, utóbbi 144 milliárd forinttal, 5,7 százalékkal.
A háztartások és a háztartásokat segítő nonprofit intézmények rendelkezésre álló jövedelmének növekedése az első negyedévben nem járt együtt a végső fogyasztási kiadás bővülésével, aminek értéke 0,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A többletjövedelem elsősorban a megtakarítások emelkedésében realizálódott, a háztartások és a háztartásokat segítő nonprofit intézmények megtakarítási rátája 18 százalékot ért el, és a megelőző negyedévek tendenciáját követve tovább nőtt, 7,0 százalékponttal haladta meg az előző év azonos időszakit.
Forrás: KSH, MTI
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.