Kulturális törvény: az önkormányzatnak az állammal kell megállapodnia a közös fenntartású intézményekről
Ahogy arról beszámoltunk, egy részben, majd teljes egészében is kiszivárgó, a színházak finanszírozását és irányítását is érintő törvénytervezet miatt több inézmény is tiltakozott, Budapesten pedig utcai demonstrációt is tartottak, amelyen felszólalt Jordán Tamás, a Weöres Sándor Színház igazgatója is. A szombathelyi teátrumban ihétfő estére szerveztek protestáló akciót - az egyik legnagyobb vitát elképzelés szerint az állam beleszólt volna az igazgatók kienevezésébe. Ez a passzus így nem került be a szerdán elfogadott törvénybe, a közös működtetésű színházak esetében (a szombathelyi színház is annak számít majd, mert a költségvetésének több mint a felét központi büdzséből finanszírozzák) az önkormányzat és az államnak kell megállapodást kötnie, egyebek mellett az igazgatói kinevezés módjáról is.
A hétfőn benyújtott, kivételes eljárásban tárgyalt jogszabály - a Nemzeti Kulturális Tanácsról, a kultúrstratégiai intézményekről,
valamint egyes kulturális vonatkozású törvények módosításáról - meghatározza az egyes kulturális ágazatokban a kultúrstratégiai intézmények körét, és rögzíti, hogy a működésükhöz szükséges forrásokat a központi költségvetés biztosítja, írja az MTI.
Létrejön a Nemzeti Kulturális Tanács, amely szakmai alapot ad a kulturális ágazat stratégiai irányításához.
A törvény kimondja, hogy a kulturális intézmény működtetéséért a fenntartó a felelős. Az állam által fenntartott színházak működtetéséhez szükséges forrásokat a központi költségvetés biztosítja, az önkormányzati fenntartásúak kiadásait az önkormányzat a saját költségvetéséből állja.
Az önkormányzat a kormányhoz közös működtetésre vonatkozó kérelmet terjeszthet elő. A kormány pozitív döntése esetén - a határozat közzétételétől számított 30 napon belül - a miniszter és az önkormányzat megállapodást köt a színház közös működtetéséről.
A megállapodásnak garantálnia kell az érintett színház művészeti szabadságát. A dokumentumban a miniszter és az önkormányzat meghatározza - ideértve a vezetői kinevezés módját is - az intézmény közös működtetésének és működésének részletes szabályait, valamint rögzíti a központi költségvetésből juttatandó támogatás és az önkormányzati támogatás mértékét. Az előterjesztő célja a fenntartói felelősség elvének érvényre juttatása az előadó-művészeti szférában - hangzott el az indítvány parlamenti vitájában.
Párbeszédes, MSZP-s és DK-s képviselők a szavazás alatt tiltakozásul felálltak, és fekete maszkot tartottak az arcuk elé.
Bortókép: Alberti Zsófi színésznő, a Weöres Sándor Színházban tartott tiltakozás előtt fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.