
Laboratóriumi vizsgálatokkal ellenőrzik a ruhák összetételét
Kiemelték, a háztartási textíliák és ruházati termékek alapanyagának helyes feltüntetése kiemelten fontos a fogyasztók számára, hiszen a szálösszetétel alapvetően befolyásolja vásárlási döntéseiket. A valótlan információk alkalmazása megtévesztő kereskedelmi gyakorlatnak minősül, amely sérti a fogyasztói jogokat.
Számos esetben előfordul ugyanis, hogy a termék valódi anyagösszetétele nem egyezik meg a címkén szereplő adatokkal, a korábbi években gyermek pizsamákat vizsgált a hatóság, 40 termékből a 100 százalék pamut helyett a valódi összetétel 4 esetben 100 százalék poliészter, 6 esetben pedig 40-60 százalék poliészter volt - írták a közleményben.
A vizsgálatot az NKFH akkreditált Élelmiszer- és Vegyipari Laboratóriuma végzi a vonatkozó uniós jogszabályok előírásai alapján, ugyanis textiltermékek csak akkor forgalmazhatók, ha a címkézés és jelölés megfelel a jogszabályi követelményeknek. A hatóság külön figyelmet fordít arra, hogy a "100% pamut" megjelölés csak olyan termékeken szerepeljen, amelyek valóban egyetlen szálasanyagot tartalmaznak - ismertették.
A hatóság a közleményben arra felhívta fel a a figyelmet, hogy a vásárlóknak érdemes körültekintően tájékozódniuk a textiltermékek összetételéről, és amennyiben gyanús eltérést tapasztalnak, azt jelezzék az NKFH-nak, vagy az illetékes kormányhivatalnak.
Német-Weingartner Lilla, az NKFH elnöke a közleményben rámutatott arra, hogy a vizsgálatok kiterjednek a csecsemő- és kisgyermek ruhákra, gyerekruhákra és tornaruhákra, valamint felnőtt ingekre és pólókra egyaránt. Hatóságuk a vizsgálat eredményeit összegzi, és szükség esetén intézkedéseket tesz a fogyasztók védelme érdekében. (MTI)
Illusztráció: Pixabay

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.