Látóút: Okos megoldásokat mutatott be az AGORA
Még idén január végén jelent meg a hír, miszerint az innovatív közművelődési megoldásaival Látópont Címet nyert az AGORA. Az elismerést olyan kulturális szervezetek kaphatták meg, amelyek egyedi, csak rájuk jellemző közművelődési innovációt valósítanak meg, ami jó gyakorlatként akár más szervezetek működésébe is átültethető.
Pályázatában az AGORA három ilyet emelt ki: robotika és digitális technológia a közművelődési tudásátadásban, Víztorony és KRESZ-Park mint interaktív tanulási tér, valamint az art mozi bekapcsolása a közművelődési tevékenységbe. A címet a 2019-ben megalakult Magyar Közösségépítők Értékszövetsége Egyesület ítélte oda. A Látópont hálózatban ma már mintegy 100 szervezet és közösségi tér szerepel.
Ma délelőtt az ország minden tájékáról érkezett húsz közművelődési szakember, illetve civil egyesület képviselője Szombathelyre, hogy megismerjék azt a műhelymunkát, amely az AGORA-nál zajlik. Horváth Zoltán, az AGORA Savaria Kulturális és Médiaközpont Nonprofit Kft. ügyvezetője köszöntőjében kiemelte: a szakmai napon igyekeznek minden egyedi projektet bemutatni az érdeklődőknek.
- A jó gyakorlata alapja, hogy olyan értékeket, tudásokat közvetítsünk, amelyek az újszerű kihívásokra épülnek, a robotizáció, a digitalizáció, az automatizáció témakörében. A rendelkezésünkre álló digitális eszközök (Humanoid robot, LEGO robotok, LEGO szumo asztal) és az életkori sajátoságokra épülő, kidolgozott tematika felhasználásával olyan újszerű ismeretterjesztő alkalmat, műhelymunkát mutatunk be, mely alkalmas a fiatalokon túl a felnőtt korosztály érdeklődésének felkeltésére, tudásuk ez irányú fejlesztésére – fogalmazott az ügyvezető, majd hozzátette: reményei szerint hasznos lesz a szombathelyi Látóút, a vendégek sok-sok tapasztalattal távoznak majd.
- Szombathely Megyei Jogú Város nagyon örül annak, hogy az AGORA az év elején látópont címet nyert el – a mai, módszertani szakmai program is ehhez kapcsolódik. Azt gondolom, hogy a hozzánk érkező közművelődési szakembereknek rendkívül hasznos a mai szakmai út. Bizton állíthatom, hogy Magyarországon belül Szombathely az egyik leginkább jövőorientált város, mi folyamatosan fókuszálunk az úgynevezett ikerátállásra, a digitális és zöldátállásra. Ennek az egyik központi eleme a Szombathely 2030 program. Rengeteg digitalizációval kapcsolatos célkitűzésünk van, ezek megvalósításán dolgozunk folyamatosan – emelte ki Bokány Adrienn tanácsnok.
Délelőtt az művelődési és sportházban tekinthették meg a vendégek az okos megoldásokat, délután pedig a Víztoronyba és a Kresz Parkba látogattak el a program résztvevői.
(Fotó: Nagy Jácint)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.