Lázambulanciák: új védekezési stratégiával készül Németország
Az őszi és a téli hónapokra szóló stratégia egyik fő eleme az úgynevezett lázambulanciák felállítása, amelyeken csak a légúti panaszokkal, vagyis a koronavírus jelenlétére és az attól nehezen elkülöníthető egyéb klasszikus meghűléses megbetegedésre utaló tünetekkel jelentkező pacienseket vizsgálják majd.
Az ilyen betegek elkülönítése csökkenti a vírus terjedésének veszélyét a háziorvosi rendelőkben. A lázambulanciák rendszerét helyi és regionális szinten építik ki, a tervek szerint az önálló rendelőt üzemeltető szakorvosok tartományi szövetségeivel együttműködésben.
Jens Spahn egészésgügyi miniszter elmondta: a koncepció már elkészült, és ideális esetben ősszel országszerte megnyílnak a lázambulanciák. Átdolgozzák a tesztelési stratégiát és a karanténra vonatkozó szabályokat is. Az új előírásokat a járványügyi védekezésért felelős tartományi kormányokkal együtt készítik elő, várhatóan október közepére végeznek a munkával. A tervek szerint a tesztelési gyakorlatnak része lesz az úgynevezett antigéngyorstesztek használata, amelyekkel néhány perc alatt elkészül a lelet.
Kiemelte, hogy a leginkább veszélyeztetett csoportok számára külön stratégiát készítenek, fertőzésgyanú nélkül is, megelőzés céljából rendszeresen tesztelik majd SARS-Cov-2-re a többi között az idősotthonok lakóit és dolgozóit.
A miniszter rámutatott, hogy az utóbbi hetekben minden korábbinál nagyobbra bővítették a tesztelési kapacitást. A laboratóriumok már hetente több mint egymillió mintát tudnak elemezni, és az utóbbi négy hét alatt több tesztet végeztek el, mint a megelőző bő két hónap alatt.
Azzal kapcsolatban, hogy a kórházak intenzív osztályain csökkentik a SARS-Cov-2 által okozott betegségben (Covid-19) szenvedőknek fenntartott ágyak arányát, a miniszter a Deutschlandfunknak elmondta, hogy jelenleg főleg fiatalok kapják el a vírust, és körükben ritka a súlyos megbetegedés.
Viszont előfordulhat, hogy a vírus ismét erősebben terjed majd az idősek körében, de a kórházak jól felkészültek a terhelés esetleges növekedésére, és a Covid-19-ben szenvedőknek fenntartott ágyak aránynak csökkentésével együtt is Németországban több szabad intenzív ellátási ágy van, mint Franciaországban és Olaszországban együttvéve.
Forrás: MTI
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.