Lefújta a kormány a Modern Városok programját
Csaknem nyolc éve, 2015. november 17-én Szombathelyre látogatott Orbán Viktor. A miniszterelnököt Puskás Tivadar polgármester fogadta, számolt be róla akkor az Index.hu, és a két politikus együtt jelentette be, hogy a következő években sok-sok milliárd fejlesztési pénz érkezik majd Szombathelyre.
Ez volt Orbán Viktor megyeszékhely-járó körútjának azon állomása, ahol a Modern Városok Programjából pénzt ígért a nagyvárosoknak, így Szombathelynek is.
A miniszterelnök 2015 tavaszán hirdette meg a Modern Városok Programot, melynek keretében 23 vidéki központtal kötött fejlesztési szerződést a kormány.
A szombathelyi látogatáson konkrét össze nem hangzott el, de egy 2018-as MTI-anyagban a Modern Városok Programjának tervezett helyi projektjeire célozva Kósa Lajos már 80-90 milliárd forintnyi fejlesztésről beszélt és 2022-es befejezési határidőről. A fideszes politikus, Debrecen volt polgármestere ebben már említi a Szombathely és Egyházasrádóc közötti szintén négysávos út megépítését, a Schrammel-gyűjtemény méltó elhelyezését, a Szombathelyi Képtár és a Romkert felújítását, egy fedett teniszcentrum és egy lovassportközpont építését is, amiket Orbán Viktor korábbi bejelentése még nem tartalmazott.
De nézzük is akkor, hogy mik voltak a 2015-ben belengetett projektek:
Lakásépítés: egyetértettek abban, miután a teljes foglalkoztatást elérte a város (3% alatt van), újabb munkaerőre lesz szükség, ehhez pedig a lakáshelyzetet kell rendezni. Közös munkacsoportot alakítanak majd, amely ezt fogja teljesíteni, részletek később.
Multifunkcionális városi telephely: "Jelentsen ez bármit" - mondta erről a miniszterelnök, de neki azt mondta a polgármester, hogy fontos, így erre is kap a város másfél milliárdot.
Árvízvédelem: Szombathely és környéke árvízvédelmének megoldása is kiemelt projekt lesz. Ez többmilliárdos beruházást jelent: három patak vizének szabályozása, víztározó építése.
Gothard-kastély rekonstrukciója: a kormány elvégzi.
Szent Márton Terv: A kormány már 2,5 milliárdot ítélt meg a katolikus egyháznak, 2,5 milliárdot a városnak. A Szent Márton Terv második üteme további 5 milliárd forintot kap, plusz a programokra további 800 milliót ad az állam a városnak.
Buszpályaudvar áthelyezése: Orbán Viktor és Szombathely polgármestere megegyeztek abban, hogy a városfejlesztés részeként a központból a vasútállomás közelébe helyezik át a buszpályaudvart, a beruházás részletei egyelőre nem ismertek, de az biztos, hogy állami beruházás lesz.
Foci: Az Illés Akadémia is kapni fog pénzt fejlesztésre, megépül a stadion, és a hozzá tartozó épületek.
Uszoda: A városi fedett uszoda és termálfürdő harmadik üteme is elindulhat, erre 2,6 milliárd forintot kért a város, amihez az "elvi egyetértés" már megvan, majd a pénzügyminiszterrel is megtárgyalja Orbán Viktor a részleteket.
Útfejlesztés: Ahogy mindenhol, itt is szóba került a kétszer kétsávos út. A 86-os utat elhozzák 4 sávon Szombathelyig, de tovább is viszik, és a várost Kőszeggel összekötik, így lesz teljes az elkerülő.
Nos, ami maradéktalanul megvalósult a tervekből, azok a sportberuházások. Felépült 15 milliárd forintból a Haladás-stadion, megépült az Illés Akadémia és a dozmati árvízvédelmi tározó is (utóbbi két projekt amúgy összefügg, a víztározó megépítése volt az akadémia megvalósításának előfeltétele).
A többi vagy részben, vagy egyáltalán nem, vagy nem pontosan úgy, ahogy a miniszterelnök megígérte.
A Fedett Uszodában történtek fejlesztések, de nem családi és wellness részleg épült és nem a Modern Városok Programjának keretéből, hanem egy 33 méteres medencét alakítottak ki TAO-pénzből, amit leginkább az Aligátorok Sportegyesület vízilabda klub használ.
2016-ban átadták az M86-os gyorsforgalmi út Hegyfalu-Csorna közötti, még hiányzó 33.4 kilométeres szakaszát, de a Kőszeg-Szombathely közötti autóút nem épült meg, a körgyűrű sem Szombathely körül, és a Szombathely-Egyházasrádóc közötti szintén négysávos út is ígéret maradt egyelőre.
A Szent Márton Terv I-II. üteme megvalósult, a III. részt, ami egy városrehabilitációs ütem lett volna, a csütörtöki határozattal vonták vissza a Modern Városok Programjából.
Ha jól értelmezzük a Magyar Közlöny vonatkozó mondatait, akkor ez a nem nem végleges nem, csak annyit jelent, hogy a Modern Városok Programjának (MVP) részeként a Szent Márton Terv III. ütemét biztosan nem valósítják meg, de ha a szakminiszter (Lázár János) úgy látja jónak, még adhat rá pénzt a kormány, más költségvetési sor alatt.
Ugyanez vonatkozik az ipari parkba tervezett multifunkcionális városi közszolgáltatási telephely kialakítására. Az MVP-ból ez már biztosan nem lesz meg, de ha találnak forrást rá, valamikor akár később meg is valósulhat.
A Gothard-kastély rekonstrukcióját és zarándokszállássá alakítását, valamint a Megyeháza épületének átfogó felújítását nem fújták le, a kormányhatározat felszólítja a szakminisztereket, Gulyás Gergelyt és Lázár Jánost, hogy vizsgálják meg az említett két beruházás megvalósíthatóságának és kormányzati támogatásának feltételeit.
Ami a Gothard-kastély helyzetét illeti, annak teljeskörű felújítása azóta is várat magára, a MVP keretből 2021-ben kapott ugyan 76.53 millió forintot a város, de ez csak arra volt elég, hogy ütemekre bontsák az állagmegóvási és részleges felújítási munkákat.
A Gothard-kastély teljeskörű felújítására nem valósult meg az elmúlt 8 évben, de az állagmegóvásra, részleges rekonstrukcióra kapott 76.53 millió forintot Szombathely a Modern Városok Programjából Fotó: archív/Nagy Jácint
Ami ígéret marad eddig:
- a lakásépítések,
- a buszpályaudvar áthelyezése,
- és a gyorsforgalmi utak fejlesztése.
A Modern Városok Programjából megvalósított és elmaradt beruházásokra még visszatérünk.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.