Malomi-dűlő: régészet közelről Sében
Hat lelőhelyet tárnak fel a régészek egy határon átnyúló pályázati programnak köszönhetően Vas megyében és Dél-Burgenlandban, amelyeket aztán turisztikai élménycsomag segítségével mutatnak be az érdeklődőknek. Infópontok létesülnek, mobil applikáció és kincses térkép készül. A programra 600 ezer eurót sikerült nyerni, négy együttműködő partner dolgozik együtt két éven át.
Tavaly ősszel a Romkertben zajló kutatómunkát nézhették meg közelebbről a gyerekcsoportok, ezúttal pedig a séi újkőkori (i.e. 5. évezred) lelőhelyen tehettek sétát az érdeklődők. Sokan voltak kíváncsiak a falu határában zajló ásatásra. Kolonits László, a Savaria Múzeum régésze beszélt a korszakról, amikor agyaggal tapasztott falú házakban éltek az emberek. Korábban, a 70-es években Károlyi Mária vezetésével az egykor itt állt település nyomait, nőalakot formázó idolokat, pattintott kőeszközöket, edénytöredékeket tártak fel. A lelőhely régészeti jelentősége a velemi Szent Viddel egyenértékű. A most megnyitott szelvényt geofizikai kutatást megelőzően jelölték ki, az ásatás két héten át tart. Egykor ház állhatott itt, kerámiatöredékek, paticsfal-maradványok is előkerültek.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.