Lendvai Ferenc: Öröm volt a városért dolgozni!
– Mennyiben volt más ellenzékben politizálni, mint a városvezető frakció tagjaként?
– Az előző két ciklusban könnyebben boldogultunk. Ellenzékben sokszor érzem magam tehetetlennek, hiszen a jó szándékú elképzelések sem mindig mennek át, és kevés eredményt lehet elérni, miközben jóval többet kell dolgozni. Az ellenzék fő feladata kontrollt gyakorolni, és tükröt állítani a városvezetés elé. Ebben a ciklusban a Költségvetési Ellenőrző Bizottság elnöke vagyok, az a dolgunk, hogy minden költségvetéssel kapcsolatos döntést szakmai szempontból értékeljünk. Bár ez a valaha volt legszűkszavúbb bizottság, amiben részt vettem, a testület jól végzi a munkáját, és szükség van rá.
– Mit gondol, megfelelően kezelte a városvezetés a ciklus nehézségeit?
– A covid szörnyű volt, nagy terhet jelentett mindenkinek. A fejembe vésődött a kihalt Fő tér és Thököly utca ijesztő látványa... Az energiaválság és a háborús helyzet anyagi hátrányt okozott, a város ipara mégis fejlődni tudott. Az iparűzésiadó-bevételt jelentősen alulbecsülte a városvezetés, ami kompenzációt jelentett a költségvetésnek, ezért sem éreztem indokoltnak az ingatlanok eladását. Az egykori strand területe a legértékesebb vagyonelemünk volt. A takarékossági csomagot előkészítő bizottság tagjaként meglepve tapasztaltam, hogy egyes cégvezetők „csak ennyit” vállaltak. Némely intézkedéssel egyetértettünk, de a csomagot összességében nem fogadtuk el.
– Mi az, amiben előrelépést lát?
– Minden előterjesztést támogattunk, ami Szombathely javát szolgálta. A városvezetésnek szerencséje volt, hogy ketten pályáztak a közösségi közlekedés üzemeltetésére, így a korábban egyeduralkodó Volán helyett egy kedvezőbb ajánlatot választhattak. Látom, hogy használják az emberek a tömegközlekedést, és örülök, hogy a Blaguss partner volt a midi buszok alkalmazásában a kevésbé kihasznált vonalakon. Ugyanakkor sok mindent másképp csináltunk volna. Nem értek egyet például az útfelújítási program szerkezetével.
– Hogyan értékeli a városvezetés gazdaság- és szociálpolitikáját?
– Az iparterületünk fejlődik, ami pozitív. Az akkumulátorgyárak ügye sosem volt téma, az aláírásgyűjtés a baloldal kampányfogása. Sosem támogatnánk egy környezetszennyező gyár Szombathelyre telepítését. A baloldali és a jobboldali szociálpolitika között pedig az alapvető különbség az, hogy míg előbbi a segélyezésben látja a megoldást, mi abban hiszünk, hogy munkát kell adni az embereknek. A városvezetés megemelte a segélyeket, amire persze szükség van, hiszen adódhatnak krízishelyzetek, de hosszú távon nem tartom ideálisnak.
– Gyakorta kritizálták a városi cégek működését.
– Természetes, hogy jelezzük, ha valami nem működik jól. Következetesek voltunk és vagyunk: ha egy cégnek nem fogadjuk el az üzleti tervét, akkor a beszámolóját sem szavazzuk meg. A Vasivíz Zrt.-ben az előző ciklusban nem kapott felügyelőbizottsági helyet a baloldal, most pedig mi maradtunk ki, így nem látunk bele a cég működésébe. Nem értettünk egyet Molnár Miklós kinevezésével sem a Szombathelyi Távhőszolgáltató élére.
– Kompenzációs listáról jutott a közgyűlésbe. Hogyan tart kapcsolatot a választókkal?
– Tartok fogadóórát, 14 éve nyilvános a telefonszámom, aki akar, felhívhat, és rendszeresen meg is keresnek, ha segítség kell. Sok kisebb-nagyobb problémát sikerült megoldani, ebben jegyző úr támogatását köszönöm.
– A Fidesz azzal kampányol, hogy a kormánnyal azonos színű polgármestert kell választani. Miért?
– Kormánypárti polgármester könnyebben tud kapcsolatot tartani a kormányzattal, hatékonyabban lobbizik, megtalálhatja a kommunikációs csatornákat fölfelé. Egyszóval előbbre jutna a város.
– Nem indul a választáson. Saját döntése volt?
– Igen. 14 évet dolgoztam a várospolitikában – valójában többet is, mert előtte bizottsági tag voltam –, miközben a polgári állásomat soha nem adtam fel. Megterhelő időszak volt. Idén leszek 60 éves, s bár fiatalosnak érzem magam, eljött a pillanat, hogy átadjam a stafétát, és a családomnak szenteljem a szabadidőmet. Nem távolodom el a politikától, segítem az utódaimat, és szívesen adok tanácsot, ha megkérdezik a véleményemet. Harcos éveken vagyok túl, van bőven tapasztalatom.
– Hogyan tekint vissza az elmúlt három ciklusra?
– Jó érzés, hogy a közgyűlés tagja lehettem, és büszke vagyok rá, hogy dr. Puskás Tivadarral dolgozhattam. Számomra a mai napig ő „A Polgármester”. Úgy érzem, tudtam tenni Szombathelyért. Biztosan van, amit jobban lehetett volna csinálni, de nincs lelkiismeret-furdalásom, sikerült eredményeket elérni. Visszatértem a szakmámhoz, az oktatásban tevékenykedem tovább.
Szöveg: Krizsán Zsuzsanna
Fotó: Nagy Jácint (2023., május)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.